Ключови фрази
Негаторен иск * защита правото на собственост от неоснователни действия * отклонение от одобрен архитектурен проект * етажна собственост * промяна на предназначение на общи части на сграда * отделяне на спорните от безспорните факти по делото * правомощия на въззивната инстанция


4
гр. д. № 98/2010 г. на ВКС на РБ, Г К, І г. о.
РЕШЕНИЕ


N 819

С., 05.01.2011 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Р. Б., гражданска колегия, първо отделение в съдебно заседание на шестнадесети ноември две хиляди и десета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖАНИН СИЛДАРЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ДИЯНА ЦЕНЕВА
БОНКА ДЕЧЕВА
при секретар Даниела Никова изслуша докладваното от председателя Ж. С. гражданско дело N 98/2010 год.
Производството е по чл. 290 ГПК.
С определение от 30.06.2010 г., постановено по делото, е допусната касационна проверка на решение от 30.07.3009 г. по гр. д. № 572/09 г. на В. окръжен съд, по разрешения с него процесуален въпрос за основаване на решението върху приетите за установени обстоятелства и по разрешения материалноправен въпрос кои действия и бездействия създават пречка за ползване на недвижим имот и са основание за уважаване на негаторен иск.
Касаторите Н. П. и И. Г. правят довод за необоснованост на извода, че с поведението си ответникът не е оказал такова въздействие върху вертикалния водопроводен щранг в сградата на ул. “П. Х.” № 17 в гр. В. Т., минаващ през собствения му апартамент на последния жилищен етаж, с което препятства ползването на тази обща част от останалите етажни собственици и в таванския етаж на сградата.
Ответникът по касация намира жалбата за неоснователна.
Върховният касационен съд разгледа жалбата и провери съдебния акт с оглед посочените касационни основания и за да се произнесе взе предвид следното:
От фактическа страна по делото е установено, че касаторите са собственици на апартаменти в изградената от ЖСК сграда в гр. В. Т., ул. „П. Х.”, а ответникът е собственик на ап. 8, разположен на 4- ти етаж в същата сграда. Над неговия апартамент се намира част от таванския етаж, в който са проектирани и изградени осем тавански помещения и общо помещение, предназначено за мокро.
С техническа експертиза е установено, че по архитектурен и аксонометричен проект вертикалния водопроводен щранг В1 захранва санитарните възли (бани и тоалетни) на десните апартаменти и достига до таванския етаж, където завършва с мивка. Канализационен клон К2 обслужва същите санитарни възли и достига до тавана, където е проектиран и подов сифон, към който е включен канала на мивката в общото помещение. При извършения оглед вещото лице е установило, че таванските помещения са преустроени от собствениците на апартаментите в сградата в стаи, които представляват кабинети (стаи за творческа дейност) по смисъла на чл. 50 от Наредба № 5 за правила и норми по Т., действала към момента на преустрояването им. Предвиденото водопроводно захранване не е изпълнено, изпълнен е само канализационнен клон 2 с PVC тръба (Ф110), идваща от долния ІV етаж и стигаща до мокрото помещение на тавана. Предвиденият с “В и К” проект вертикален водопроводен щранг за захранване на мивката в общото помещение преминава през апартамента на ответника, като мокрото помещение в таванския етаж е ситуирано над неговия санитарен възел и проектирания дрешник по плана, а е изпълнено над неговия санитарен въззел и коридора на апартамента. С гласни доказателства и оглед е установено, че водопроводната тръба от този клон на водопроводната система на сградата не е прокарана до таванския етаж, а е прекъсната на етажа на ответника на около 50 см. над пода в санитарния му възел. Водомерът, за отчутане на студената вода в апартамента на ответника, е монтиран непосредствено на вертикалния щранг, а не на тръба, изведена хоризонтално от него, с което ответникът може да ползва вода директно от общия щранг, което води до ощетяване на останалите етажни собственици. Това захранване на апартамента му е в отклонение от одобрения проект. Несъобразено е с този проект и прекъсването на вертикалния щранг, който според вещото лице вероятно е бил изведен до таванския етаж при изграждането му. На проведено общо събрание на етажните собственици е взето решение да се завърши водопровода на тавана с прокарване на този водопроводен щранг и захранване на мивката.
За да отхвърли иска съдът е приел, че по делото не е установено ответникът Г. Х. да е прекъснал водопроводната инсталация, тъй като с гласни доказателства е установено, че тя никога не е била изпълнена до таванския етаж. От това е направен извод, че не е налице основание за уважаване на негаторния иск.
Изводът е необоснован и не съответства на събраните доказателства, поради което решението е неправилно. Налице е основание за отмяната му и постановяване на ново по съществото на спора.
Установено е по делото как и до какво ниво е следвало да бъде прокаран вертикалния водопроводен щранг, минаващ през апартамента на ответника, както и че изпълнението на инсталацията в тази част е в нарушение на установените правила. Ответникът не дава съдействие за завършване на вертикалния клон на водопроводната инсталация, който минава през неговия апартамент, съгласно утвърдения проект. С поведението си той препятства възможността да се захрани водопроводно и използва мивката в общото помещение в таванския етаж, която е обща част на сградата.
От представения протокол, съставен от държавна приемателна комисия за приемане на строеж ЖСК “М.”,[населено място], се установява, че сградата е изпълнена по монолитен начин и в съответствие с одобрените проекти и корекции към тях. В протокола няма отразени забележки за неизпълнени работи, от което следва, че всички части и системи на сградата са изпълнени по одобрените проекти. По жалба на етажните собственици е била направена проверка в апартамента на ответника по иска от служители на [община], които са констатирали прекъсването и затапването на вертикалния клон, захранващ мокрото помещение в таванския етаж. Констатацията е отразена в писмо от 19.01.06 г. изпратено да трима от етажните собственици.
Така установените факти обуславя извода, че негаторният иск е основателен и следва да бъде уважен, като се осъди ответника да възстанови водопроводния щранг, минаващ през санитарния възел на неговия апартамент до таванския етаж и подаването на вода по него за захранване на мивката в мокрото помещение на този етаж. При този изход на спора и на основание чл. 78 ал. 1 ГПК ответникът по иска ще бъде осъден да заплати на ищците направените от тях разноски за водене на делото във всички инстанции, които възлизат на 327 лв.

По изложените съображения Върховният касационен съд, І г. о.

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯВА решение от 30.07.3009 г. по гр. д. № 572/09 г. на В. окръжен съд и вместо него ПОСТАНОВЯВА :
ОСЪЖДА Г. Т. Х. от[населено място], [улица], ет. 4, ап. 8 да възстанови клона на водопроводната система, минаващ през санитарния възел на неговия апартамент до таванския етаж с цел подаването на вода по него за захранване на мивката в общото помещение на етажа, както и да заплати на ищците Н. П. А., И. П. Г. и Г. З. Т., всички от гр.



В. Т., ел. „П. Х.” № 17 направените от тях разноски по делото в размер на 327 (триста двадесет и седем) лева.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: