Ключови фрази
изпълнителен лист * държавна такса


О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 28

София, 10.01.2012 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Четвърто
гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на четвърти януари, две хиляди и дванадесета година в състав:

Председател : БОРИСЛАВ БЕЛАЗЕЛКОВ
Членове : МАРИО ПЪРВАНОВ
БОРИС ИЛИЕВ

при секретар
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията МАРИО ПЪРВАНОВ
ч. гр. дело №700/2011 г.
Производството е по реда на чл.274, ал.3, т.2 ГПК.
Образувано е по частна жалба на Н. М. Н., [населено място], подадена от пълномощника му адвокат Н. М., срещу определение №431 от 14.07.2011 год. по ч. гр.дело №341/2011 г. на Варненския апелативен съд, с което е потвърдено разпореждане от 28.02.2011 г. по гр. дело №212/2006 г. на Силистренския окръжен съд за служебно издаване на изпълнителен лист за пропорционална държавна такса в полза на В. въз основа решение от 03.05.2007 г. по гр. дело №212/2006 г.
Жалбоподателят излага доводи за произнасяне в определението по правни въпроси относно това дали следва да се издава служебно изпълнителен лист за присъдени пропорционални държавни такси, ако искът по ЗОДОВ бъде отхвърлен изцяло или частично по неприключилите съдебни производства, след влизане в сила на изменението на закона /ЗИДЗОДОВ – ДВ, бр.43/29.04.2008 год./ с оглед разпоредбите на § 9 от ПЗР към ЗИДЗОДОВ и на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи; за задължението на съда да изложи мотиви за присъждането на такива такси като осигури правото на защита на ищеца; за правото на страната да осъществи защитата си в публичен процес и за приложимостта на международните договори и правото на Европейския съюз, когато норми на вътрешното право им противоречат. Тези въпроси се разрешават противоречиво от съдилищата и имат значение за точното прилагане на закона и развитието на правото. Представени са съдебни решения и определения. Във връзка с последния въпрос касаторът иска да бъде отправено преюдициално запитване. Претендира и разноски по делото.
Ответникът по частната жалба Прокуратура на Република България не е заявил становище.
По подадената частна жалба Върховният касационен съд, състав на ІV г.о. намира следното:
Частната жалба е депозирана в срока по чл.275, ал.1 ГПК и е допустима. Съобразно разпоредбите на чл.274, ал.3, т.2 ГПК във връзка с чл.280, ал.1, т.2 и т.3 ГПК на касационно обжалване пред Върховния касационен съд подлежат определенията, с които се дава разрешение по същество на други производства или се прегражда тяхното развитие и в които съдът се е произнесъл по материалноправен или процесуалноправен въпрос, който е решаван противоречиво от съдилищата и е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.
Варненският апелативен съд е приел, че за присъдената пропорционална държавна такса в полза на В. следва служебно да се издаде изпълнителен лист.
Първият повдигнат въпрос обуславя изхода на спора и е от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото. Ето защо следва да се приеме, че са налице предпоставките за допускане на касационно обжалване и разглеждане на частната жалба по същество.
Съдът намира, че не се налага разглеждането на частната касационна жалба в публично заседание, защото не е необходимо събиране на доказателства, а правните въпроси, по които се иска отправянето на преюдициално запитване нямат значение за решаването на делото.
Варненският апелативен съд неправилно е приел, че след като със съдебното решение е присъдена пропорционална държавна такса в полза на Висшия съдебен съвет, то съдът е длъжен служебно да издаде за нея изпълнителен лист. След като към 28.02.2011 г. вече е в сила §7 от Закона за изменение и допълнение на ЗОДОВ /в сила от 30.05.2008 г./, с който се създава чл.9а, а според него за делата по този закон се внася проста държавна такса, в размер, определен с тарифата, приета от МС, то съдът не издава служебно изпълнителния лист за присъдени пропорционални държавни такси. Според действащата към този момент тарифа първоначално дължащата се такса по делото е 10 лв., а за обжалване пред въззивна инстанция таксата се събира в половин размер. Разпоредбата на §7 ЗИД на ЗОДОВ се прилага и по отношение на неприключилите до влизане в сила на този закон производства. Ето защо за присъдени пропорционални държавни такси в случая неправилно изпълнителен лист е издаден служебно.
Това налага обжалваното определение да бъде отменено и издаденият изпълнителен лист да бъде обезсилен.
В настоящото производство деловодни разноски на жалбоподателя не се дължат, защото отговорността за разноските е санкция за страната, предизвикала неоснователно правния спор и е обусловена от изхода на делото, а в случая исковете на Н. М. Н. са отхвърлени изцяло като неоснователни.
По изложените съображения, Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.

О П Р Е Д Е Л И :

ДОПУСКА касационно обжалване на определение №431 от 14.07.2011 год. по ч. гр.дело №341/2011 г. на Варненския апелативен съд.
ОТМЕНЯ определение №431 от 14.07.2011 год. по ч. гр.дело №341/2011 г. на Варненския апелативен съд, с което е потвърдено разпореждане от 28.02.2011 г. по гр. дело №212/2006 г. на Силистренския окръжен съд за издаване на изпълнителен лист за държавна такса в полза на В..
ОБЕЗСИЛВА издадения на В. от Силистренския окръжен съд на 28.02.2011 г. изпълнителен лист за държавни такси - 560 лв., 280 лв. и 5 лв.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:



ЧЛЕНОВЕ:1.



2.