Ключови фрази
Кражба, представляваща опасен рецидив * укриване /нежелание за лично участие в процеса/

Р Е Ш Е Н И Е

№ 432

София, 06 ноември 2012 г.


В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение в съдебно заседание на петнадесети октомври две хиляди и дванадесета година в състав :
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН НЕДЕВ
ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
КАПКА КОСТОВА
при секретар: Даниела Околийска
и в присъствието на прокурора Искра Чобанова
изслуша докладваното от съдия Ружена Керанова
н. дело № 1624/2012 година
Производството по делото е по реда на чл. 423, ал.1 от НПК и е образувано по искане на осъдения А. Г. А. за отмяна по реда за възобновяване на наказателните дела на влязлата в сила присъда № 81 от 19.01. 2009 г., постановена по НОХД № 537/2008 г. от Районен съд - Шумен.
В искането се твърди, че наказателният процес е проведен в отсъствие на осъдения, тъй като не е бил информиран надлежно за съдебната фаза на процеса.
В съдебното заседание пред Върховния касационен съд осъденият А. и неговият процесуален представител, назначен при условията на чл. 94, ал.3 от НПК, поддържат искането за възобновяване.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура счита, че искането за възобновяване е неоснователно.
Върховният касационен съд, първо наказателно отделение, като обсъди данните по делото и извърши проверка по изложените в искането оплаквания, за да се произнесе, взе предвид следното :
С първоинстанционната присъда осъденият А. е бил признат за виновен в извършването на престъпление по чл. 196, ал.1, т. 1 във вр. с чл. 194, ал.1 от НК. Наложеното наказание е определено при условията на чл. 55, ал.1, т. 1 от НК в размер на една година и осем месеца лишаване от свобода.
Искането за възобновяване е депозирано до Върховния касационен съд на 12.07. 2012 г., чрез пощенска пратка. От справката, издадена от затвора – [населено място] е видно, че осъденият А. е постъпил в затвора на 27.03.2012 г. за изтърпяване на общо наказание, определено му по НОХД № 537/08 г. и по НОХД № 672/08 г. и двете на Районен съд – Шумен. За начало на наказанието е прието 23.03.2012 г., когато е бил задържан за изпълнение на същото. При липса на други данни кога осъденият А. е узнал за постановяването на атакуваната присъда, то следва да се приеме, че това е моментът на привеждане в изпълнение на общото наказание.
Тоест, искането за възобновяване се явява подадено в шестмесечния срок по чл. 423, ал.1 от НПК и е допустимо, но по същество е неоснователно поради следното :
С постановление от 09.05.2007 г. на прокурор по Районна прокуратура – Шумен е било образувано досъдебно производство № 526/07 г. на РПУ – Шумен срещу А. Г. А. за престъпление по чл. 194 от НК с пострадал Ф. Р. От докладна записка (л. 21 от досието на досъдебното производство), изготвена от инспектор – ОР, се установява, че А. е с неизвестно местонахождение и проведените до този момент издирвателни мероприятия не са дали резултат. Установено е още, че А. е бил обявен за общодържавно издирване по повод друго висящо наказателно производство. С оглед така получената информация с постановление от 14.06.2007 г. (л. 24) производството е било спряно на основание чл. 244, ал.1, т. 1 във вр. с чл. 25, т. 2 от НПК. С постановление от 16.01.2008 г. (л. 25) производството е възобновено на основание чл. 245, ал.2 от НПК. На 20.02.2008 г. с постановление осъденият А. е бил привлечен като обвиняем за престъпление по чл. 196, ал.1, т. 1 във вр. с чл. 194, ал.1 от НК, което постановление му е било предявено и му е разяснено задължението да не променя местоживеенето си и да се явява при призоваване, както и последиците от неизпълнението на това задължение. При извършването на това процесуално действие осъденият А. е посочил своя настоящ адрес в [населено място]. На същата дата са проведени разпити на осъдения А. от разследващия орган и пред съд по реда на чл. 222 от НПК. Разследването е предявено, в което действие осъденият също е участвал лично. След приключване на досъдебното производство прокурорът е внесъл обвинителен акт в съда на 01.04. 2008 г. – малко повече от един месец след привличането на А. като обвиняем. Видно от изпратената призовка (л. 6 и л. 7 от съдебното дело) осъденият А. не е намерен на посочения от него настоящ адрес. Изисквани са справки както за актуална адресна регистрация на осъдения, потвърдила посочения от него адрес в [населено място], така и от затворите в [населено място] и [населено място], от които е получена информация, че лицето не се намира в местата за лишаване от свобода. В проведеното съдебно заседание на 02.06.2008 г. съдът е констатирал нередовна процедура по призоваването на осъдения А., не е дал ход на делото, обявил го е за местно и общодържавно издирване. Последвали са няколко опита А. да бъде призован от известния по делото адрес, като съдът е отлагал делото няколкократно. След провеждане на общодържавното издирване (телеграма № 30811/13.06.2008 г.) местоживеенето на А. не е установено. Въз основа на получената информация относно резултата за издирване съдът, в присъствие на служебен защитник, на 24.11.2008 г., е дал ход на делото при условията на чл. 269, ал.3, т.2 от НПК, а на 19.01.2009 г. го е приключил, постановявайки присъдата си.
Изложените обстоятелства ясно определят, че неучастието на осъдения А. в съдебната фаза на процеса е резултат от неговото процесуално поведение. Отклонил се е от местоживеенето си без да уведоми съответния орган и без да посочи друг адрес за призоваване, но е знаел за наличието на висящ наказателен процес, воден срещу него. Съдебният орган е положил дължимото усърдие за осигуряване присъствието му, за което говорят извършените в тази насока действия за откриване местонахождението на осъдения А.. Процесуалното му поведение следва да се приеме като недвусмислен отказ от реализиране правото му на лично участие в съдебната фаза на процеса. Не са налице предпоставките на чл. 423, ал.1 от НПК, тъй като доказателствата по делото очертават, че след предявяване на обвинението в досъдебното производство А. се е укрил, което е довело до невъзможност да бъде информиран за съдебната фаза на процеса.
Ето защо настоящият състав намира, че искането за възобновяване на делото, основано на чл. 423, ал.1 от НПК, следва да бъде оставено без уважение.
По изложените съображения и на основание чл. 424, ал.1от НПК Върховният касационен съд, първо наказателно отделение
Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на задочно осъдения А. Г. А. за отмяна по реда за възобновяване на наказателните дела на влязлата в сила присъда № 81 от 19.01.2009 г., постановена по НОХД № 537/2008 г. от Районен съд - Шумен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ : 1.
2.