Ключови фрази
Престъпления в отделни стопански отрасли - * процесуални нарушения


5




Р Е Ш Е Н И Е

№ 21

София, 05 февруари 2015година



В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на двадесет и първи януари две хиляди петнадесета година, в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ВЕЛИЧКОВА
ЧЛЕНОВЕ: МИНА ТОПУЗОВА
РУМЕН ПЕТРОВ



при участието на секретаря :Мира Недева
и в присъствието на прокурора :Тома Комов
изслуша докладваното от Съдия Елена Величкова
касационно нох.дело №1860 по описа за 2014 година

Производството е за възобновяване на нохд.№402/2014 г. на Районен съд гр. Русе, и внохд.№505/2014 г. на Окръжен съд гр. Русе, образувано по искане на осъдения О. Г. Г..
В съдебно заседание искането ,с оплаквания за съществени процесуални нарушения и нарушение на закона , се поддържа от защитници.
Представителят на Върховната касационна прокуратура намира искането неоснователно,а постановените съдебни актове при спазване на процесуалните правила и закона .
Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение ,като съобрази становищата на страните и за да се произнесе взе предвид следното:
С решение от 27.10.2014 г. на Окръжен съд гр. Русе е потвърдена присъда по нохд.№402/2014 г. на Районен съд гр. Русе, с която подсъдимия тогава О. Г. е признат за виновен в това ,на 12.06.2012 г. в [населено място] да е държал акцизни стоки без бандерол ,когато такъв се изисква по закон -2600 къса цигари на стойност 975 лв. и деянието е извършено повторно,поради което и на основание чл.234 ал.2 т.1 вр. с ал.1 НК и при условията на чл.54 НК е осъден на лишаване от свобода за срок от две години ,което да изтърпи при първоначален строг режим.На основание чл.68 ал.1 НК в изпълнение е приведено и наказанието на Г. определено по нохд.№2831/2011 г. на Районен съд гр. Велико Търново, за същото престъпление в размер на две години лишаване от свобода ,отново при строг първоначален режим на изтърпяване.На основание чл.234 ал.3 НК предмета на престъплението е отнет в полза на Държавата.
ПО ИСКАНЕТО за възобновяване на осъдения Г. :
Съществените процесуални според искането са :
-на първо място нарушен чл.107 ал.3 НПК-събирани са доказателства единствено в полза на обвинението и липса на такива ,които могат да доведат до оправдаване на подсъдимия
-на второ място – не анализирани възникналите нови обстоятелства съдържащи се в показанията на св.Я. ,относно факта на предлагане на въпросните цигари .
В допълнение към искането се акцентира на съществени процесуални нарушения допуснати от инстанционните съдилища ,а именно –„съществено нарушено право на защита ,тъй като Г. е осъден по неправилно формирано обвинение с обвинителния акт ,възпроизведено в присъдата и въззивното решение и сочещо на ангажиране на наказателната му отговорност за нарушения по чл.28 ал.1 и чл.25 ал.1 от Закона за тютюневите изделия, които норми не са действали към момента на извършване на деянието (12.06.2012 г.),а са приети със ЗИДЗТТИ ДВ бр.50/30.07.2012 г.
Възразява се и на отказа на въззивния съд до допусне св.А. Д., който следвало да установи обстоятелства от предмета на доказване .
Доводите са неоснователни и това е така защото :
Нормата на чл.234 НК ангажира наказателната отговорност на този, който продава или държи акцизни стоки без бандерол ,когато такъв се изисква по закон ,като се има предвид Закона за акцизите и данъчните складове (ДВ бр.91/15.11.2005 г. в сила от 1.01.2006 г.) и по точно чл.2 т.2 от същия закон, който обявява тютюневите изделия за такива подлежащи на облагане с акциз (дължими по закон по смисъла на нормата посочена по горе ).
В чл. 4 т.7 от този закон (ЗАДС) , е дадено разяснение на понятието бандерол- което е ценна книга ,която доказва внасянето на дължимия акциз.
Цитираните в допълнението към искането за възобновяване норми на Закона за тютюна и тютюневите изделия регламентират транспорта,пренасянето ,съхраняването,предлагането или продажбата на тези изделия ,както и че при тези дейности стоката следва да е с акцизен бандерол , и начина по който този бандерол е залепен.
В случая няма спор ,че инкриминираните 130 бр. кутии цигари са без бандерол ,какъвто се изисква по Закона за акцизите и данъчните складове и няма как от обективна страна за престъплението по чл.234 НК , да се съобразяват нормите на Закона за тютюна и тютюневите изделия ,които касаят правомерно движение на акцизни стоки , с платен акциз и съответно залепен бандерол.
Неточности в обвинението има и те са ,както е посочено в искането за възобновяване (към момента на извършване на деянието посочените норми на ЗТТИ са с друго леко променено съдържание ),но не касаят извършеното от Г. престъпление.
Неоснователни са и доводите за съществени процесуални нарушения , в доказателствената дейност на инстанционните съдилища.
По делото са събрани , по предвидения в НПК процесуален ред , необходимия и достатъчен обем доказателства и доказателствени средства.В последващия анализ , първоинстанционния съд е направил верни изводи по фактите и обстоятелствата от значение за правилното решаване на делото,като подробно е обсъдил всички доказателства , включително и обясненията на подсъдимия ,показанията на съпругата и синът му.Законосъобразен е и извода – „кой , по какъв начин и какви точно цигари е предлагал на осъдения или на членове от семейството му, е извън предмета на доказване по делото”.
При правилно и безпротиворечиво установените факти и закона е приложен правилно. Осъдения Г. на инкриминираната дата и място е държал акцизни стоки без бандерол и по този закон е осъден,т.е. приложен е закона ,които е следвало да бъде приложен.
В присъдата и решението има пропуск ,който може да бъде поправен по реда на чл.306 НПК,конкретно - не е взето отношение по осъждането по нохд.№1394/2012 г.на Районен съд гр. Русе, което е в отношение на съвкупност с това по нохд.№2831/2011 г. на Районен съд гр. Велико Търново и в рецидив с това по нохд.№293/2012 г. на Районен съд гр. Бяла.
По изложените съображения Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение намира постановените присъда и решение законосъобразни и при спазване на процесуалните правила ,а искането на осъдения О. Г. Г. изцяло неоснователно.

Ето защо и на основание чл.426 НПК вр. с чл.354 ал.1 т.1 НПК Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение



Р Е Ш И :


ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения О. Г. Г. за възобновяване на нохд.№402/2014 г. на Районен съд гр. Русе и внохд.№505/2014 г. на Окръжен съд гр. Русе.


ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ :