Ключови фрази
Иск за защита правата на трето лице, засегнато от изпълнение * установяване право на собственост * доказателствена тежест * придобивна давност

? ? ? ? ? ? ?

                                                                                                           Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 977

 

София, 13.01.2010 година

 

         В ИМЕТО НА НАРОДА

 

           Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение, в съдебно заседание девети  декември     две хиляди и девета  година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА           

                                                 ЧЛЕНОВЕ:       ЛИДИЯ РИКЕВСКА

                               ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА

                                                               

                                                             при участието на секретаря  Анета Иванова

изслуша докладваното от съдията Бранислава Павлова

гражданско дело №  3358/2008 година по описа на Второ гражданско

 

Производството е по чл.290 и сл. ГПК .

А. К. А. от гр. Ш. е обжалвал въззивното решение на Ш. окръжен съд от 04.07.2008г. по гр.д. № 217/2008г.

Ответниците Ю. И. Ю., Н. З. И. , Н. Л. Г. и З. Л. Г. са подали писмен отговор по реда на чл.287 ГПК, в който изразяват становище, че въззивното решение е правилно и молят да бъде оставено в сила.

По подадената касационна жалба Върховният касационен съд, Първо гражданско отделение намира следното:

Предявен е иск от А. К. А. против Ю. И. Ю., Д. И. Д. , Н. З. И. , З. Л. Г., Н. Л. Г. и А. И. А. за установяване, че ответниците не са собственици на урегулиран поземлен имот УПИ *Х-425 кв.46 по плана на с. П., Община Н. пазар и построените в имота сгради.

С обжалваното решение Ш. окръжен съд е отменил изцяло решението на Н. районен съд № 25а от 14.02.2008г. по гр.д. № 410/2006г. и е решил делото по същество като е отхвърлил иска.

Съдът е приел, че ищецът не е станал собственик на имота на твърдяното в исковата молба договорно основание, защото праводателите му не са били собственици, а правоизключващото възражение за придобиване на имота по давност не може да бъде разгледано , тъй като по същество чрез него се прави изменение на иска чрез въвеждане на ново основание.

Касационната жалба е допусната за разглеждане по същество с определение № 155 от 26.02.2009г. по гр.д. № 3358/2008г. на Второ гражданско отделение на ВКС на основание чл.280 ал.1 т.3 ГПК като е прието, че от значение за решаването на делото и свързан с точното прилагане на закона е въпросът допустимо ли е ищецът по отрицателния установителен иск за собственост да се позовава на оригинерно придобиване на собствеността, без да го е посочил в исковата молба.

При отрицателния установителен иск правото на собственост на ищеца не е предмет на спора. Ответникът по този иск по правилото на чл.127 ал.1 ГПК /отм./ при действието на който е разгледано делото от въззивния съд, е длъжен да посочи и докаже основанието, на което твърди, че е придобил собствеността. Положението на ищеца по отрицателния установителен иск е идентично с това на ответник по положителен установителен иск за собственост, затова той може и е длъжен да изчерпи всички правоизключващи възражения. Поради разместената тежест на доказване и формирането на сила на пресъдено нещо с решението по отрицателния установителен иск относно правото на собственост на ответника, по отношение формите на защита на ищеца по този иск важат разясненията в т.6 на ТР 1/2000г. на ВКС, ОСГК.

С оглед на изложеното и разрешаването на въпроса по чл.280 ал.1 ГПК, по който е допуснато касационното обжалване доводът на касатора за нарушение на процесуалните правила от въззивния съд, който не е разгледал неговото възражение за придобивна давност, направено още пред първата инстанция в съдебно заседание на 22.05.2007г., поддържано и пред въззивния съд е основателен. Съдът е допуснал нарушение на процесуалните правила като не е разгледал това възражение и е приел, че предмет на спора е правото на собственост на ищеца на посоченото в исковата молба придобивно основание. Ето защо въззивното решение следва да се отмени на основание чл.281 ал.1 т.3 ГПК и тъй като липсва произнасяне по същество от въззивната инстанция по правоизключващото възражение на А. А. за придобивна давност, делото да се върне за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд на основание чл.293 ал.3 ГПК.

Воден от горното Върховният касационен съд, Първо гражданско отделение

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯВА въззивното решение на Ш. окръжен съд от 04.07.2008г. по гр.д. № 217/2008г. и

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Ш. окръжен съд.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: