Ключови фрази
пълно осиновяване

Р Е Ш Е Н И Е

№ 154
гр.С. 16.05.2011г.

в името на народа


Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, четвърто отделение, в открито съдебно заседание на десети март през две хиляди и единадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ЦАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА БОНЕВА
ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ
при секретаря Стефка Тодорова, като изслуша докладвано от съдията Албена Бонева гр.дело № 71/2011 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 290 ГПК и е образувано по жалба на Регионална дирекция Социално подпомагане /Р./ - П. против решение № 1295/28.09.2010 г., постановено по гр.д. № 2441/2010 г. на Пловдивския окръжен съд.
С него въззивната инстанция, като е обезсилила това на Пловдивския районен съд, е прекратила производството по молба с правно осн. чл. 53д СК от 1985 г. /отм./.
Решението на въззивния съд по чл. 53д СК от 1985 г. /отм./ е окончателно. В случая обаче, съдебният акт е по чл. 270, ал. 4 ГПК – няма произнасяне по същество, като същевременно е преградено производството по делото, поради което въззивното решение подлежи на касационна проверка.
Касационното обжалване е допуснато с определение № 165/03.02.2011 г. по процесуалноправния въпрос приложими ли са правилата по пар. 8 ПЗР СК от 2009 г. при постъпило в съда преди влизане в сила на новия кодекс искане от Р. по чл. 53д, ал. 1 вр. чл. 53г, ал. 3 СК от 1985 г. /отм./ за вписване на дете в регистъра на деца за пълно осиновяване.
Регионална дирекция Социално подпомагане /Р./ - П. счита, че щом производството е започнало при действието на отменения СК, то следва да се довърши по установената в него процедура.
Д. А. А. не е изразила становище.
Прокурор С. от Върховна касационна прокуратура счита жалбата за неоснователна. Поддържа, че за заварени от новия СК случаи, приложима е определената в него уредбата за вписване в регистъра за осиновяване.
Налице е противоречива съдебна практика по поставения правен проблем:
С решение № 3315/06.11.2009 г., влязло в сила, състав на Пловдивския районен съд по гр.д. № 10593/2009 г. е разгледал по същество молба на Регионална дирекция за социално подпомагане, П. по чл. 53д, ал. 1 СК от 1985 г. /отм./, постъпила в съда на 09.09.2009 г. Няма изрични мотиви по повдигнатия правен проблем, но на практика съдът е приел искането за допустимо към датата на произнасянето си, когато е в сила СК от 2009 г.
В обжалваното решение е прието, че с отмяната на СК от 1985 г. отпада двойният режим на вписване в регистъра на деца за пълно осиновяване /административен и съдебен/ и остава само административния. За заварени случаи, какъвто според окръжния съд е настоящия, се прилага уредбата по пар. 8 ПЗР СК от 2009 г., с която се дава срок на родителя на оставеното в специализирана институция дете да поиска прекратяване на настаняването или промяна на мярката за закрила с цел отглеждане на детето в семейна среда, за да се предотврати неговото осиновяване; в противен случай детето се вписва в регионалния регистър по местонахождението на специализираната институция и осиновяването се извършва без съгласието на родителя.
Съставът на Върховния касационен съд намира за правилно второто разрешение.
Процедурата по новия СК от 2009 г. намира приложение и за заварените случаи на настаняване на детето в специализирана институция без дадено съгласие за осиновяване - това следва от разпореденото в пар. 8 ПЗР СК от 2009 г. Особеното, с цел охраняване интересите, както на родителите, така и на детето при заварените случаи е, че не се пристъпва направо към административната процедура по вписване на детето в регистъра за осиновяване, а се задължава съответната дирекция "Социално подпомагане" в срок до един месец от влизането в сила на кодекса да уведоми родителя по постоянния му адрес, че е длъжен в срок до три месеца от влизането в сила на Семейния кодекс, да поиска прекратяване на настаняването или промяна на мярката за закрила с цел отглеждане на детето в семейна среда, в противен случай детето се вписва в регионалния регистър по местонахождението на специализираната институция. Заповедта на директора на регионалната дирекция за социално подпомагане за вписване на детето в регистъра за осиновяване подлежи на обжалване по административен ред, в който се проверяват и всички условия, които поставя закона, за да е законосъобразно вписването. С него финализира производството, чиято цел е да се потвърди, че детето може да бъде осиновено. В случаите, когато вписването в регистъра е направено поради непроявена активност на родителя – когато без основателни причини не се поиска прекратяване на настаняването и връщане на детето обратно или промяна на мярката за закрила с настаняване в семейна среда, законодателят е приел, че детето е в риск /лишено от родителска грижа/ - чл. 93, ал. 2 и съответно за заварените случаи - пар. 8, ал. 1 ПЗР СК. Осиновяването е поставено от Закона за закрила на детето сред мерките за закрила и в обсъжданата хипотеза на непроявена родителска грижа, осиновяването се извърша без съгласие на родителя.
Обжалваното решение не страда от пороците, въведени като основание в касационната жалба. То е съобразено с дадения по-горе отговор по тълкуването на пар. 8 ПЗР СК от 2009 г.
То следва да бъде оставено в сила. Регионална дирекция Социално подпомагане /Р./ - П. следва да изпълни процедурата по пар. 8 ПЗР СК от 2009 г. Неизпълнението на изискването за уведомление на родителя в срок от страна на дирекцията не влияе върху нейното приложение, както и върху сроковете, в които може да реагира родителя, а също и върху необходимостта да бъде ясно и конкретно уведомен какво следва да стори, по какъв начин, в какви срокове и от кога започват да текат те, както и какви ще са последиците, ако остане пасивен. Осиновяването може да бъде разрешено само при спазване на всички законови условия и процедури, като всички участници в производството, включително родителите на осиновяваното дете, са съответно информирани, като им е предоставена нужната консултация. Държавата е длъжна да осигури съответната правна рамка, гарантираща горните изисквания /чл. 21 от Конвенцията за правата на детето/ и в разглежданата хипотеза на заварен към 01.10.2009 г. случай на дете, което пребивава в специализирана институция повече от една година, е предписано уведомяването на родителя по пар. 8, ал. 2 ПЗР СК за възможностите, с които разполага, последиците и сроковете, в които може да предприеме съответните действия.
МОТИВИРАН от горното, Върховният касационен съд, състав на четвърто гражданско отделение
Р Е Ш И:


ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1295/28.09.2010 г., постановено по гр.д. № 2441/2010 г. на Пловдивския окръжен съд.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: