Ключови фрази
Управление на МПС в срока на изтърпяване на наказание лишаване от право на управление на МПС, след като деецът е наказан за същото деяние по административен ред * предпоставки за административно наказание по чл. 78а НК

Р Е Ш Е Н И Е

Р        Е        Ш       Е       Н       И        Е

 

                                                        № 293

 

                                     София, 17  май 2010 година

 

 

                                      В   И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

 

          Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в съдебно заседание на тринадесети май две хиляди и десета година, в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Саша Раданова

                                                           ЧЛЕНОВЕ: Борислав Ангелов

                                                                               Фиданка Пенева

 

при секретар Л. Гаврилова

и с участието на прокурор от ВКП – М. Михайлова

изслуша докладваното от съдията Ф. Пенева

 наказателно дело № 182/2010 г.

 

Производството е по Глава Тридесет и трета НПК и е образувано по искане на Главния прокурор за възобновяване на наказателното производство по н о х д № 1230/2009 година по описа на Районен съд – Хасково.

В искането се твърди допуснато нарушение на процесуалните правила, довели до нарушаване на материалния закон, тъй като съдът не е приложил диференцираната процедура за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по глава осма, раздел ІV от НК и неправилно не приложил чл. 78а НК, въпреки че е бил длъжен да го стори.

В съдебно заседание, прокурорът поддържа искането на Главния прокурор.

Пред касационната инстанция осъденият Р. М. , не се явява, редовно призован.

Неговият защитник – служебно назначен от ВКС пледира в подкрепа на искането, тъй като е в полза на осъдения.

Върховният касационен съд, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Искането е основателно.

 

С определение № 2/11.01.2010 година по н о х д № 1230/2009 година по описа на районен съд – Хасково е одобрено споразумение, съгласно което осъденият М. е признат за виновен в това, че при условията на продължавано престъпление, на 17.03.2009 година в гр. Д., на 19.03.2009 г. в с. С. обл. Кърджали и на 21.04.2009 г на разклона на с. П., община С. е управлявал МПС без да притежава съответно свидетелство за управление на МПС категория „В”, като деянието е извършено в едногодишния срок от наказването му по административен ред за същото деяние с НП № 1132/20.05.2008 година, влязло в сила на 9.09.2008 година – престъпление по чл. 343в ал. 2 във вр. с ал. 1 и чл. 26 ал. 1 НК. На основание чл. 55 ал. 2, б. „б” НК му е наложено наказание „пробация” с мерките: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 10 месеца, с периодичност на явяване – два пъти седмично и задължителни срещи с пробационен служител, за същия срок от 10 месеца.

Определението е влязло в сила на 11.01.2010 година.

При проверката по делото се установи, че наистина по отношение на осъдения М. са били налице всички предпоставки по чл. 78а ал. 1 НК, за да бъде освободен от наказателна отговорност и да му бъде наложено административно наказание – той не е осъждан, а за деянието в което е обвинен се предвижда наказание до две години лишаване от свобода.

За да се отстрани това съществено процесуално нарушение е необходимо наказателното производство по делото да се възобнови, да се отмени определението с което е одобрено споразумението и делото да се върне на същия съд, за ново разглеждане от друг съдебен състав.

Настоящият състав на ВКС намира, че проверяваният съд не е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, /както се твърди в искането на Главния прокурор/, тъй като е бил длъжен да упражни правомощието си по чл. 248 ал. 2, т. 4 НПК, да прекрати съдебното производство и да върне делото на прокурора. Нарушение не е допуснато, тъй като съгласно чл. 249 ал. 1 НПК, съдията – докладчик прекратява съдебното производство на основание визирания в искането чл. 248 ал. 2, т. 4 НПК, който не предвижда връщане на делото на прокурора. При образувано съдебно производство по обвинителен акт, когато съдът установи наличие на предпоставките за приложение на чл. 78а НК, прилага диференцираната процедура за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административна наказание, без да връща делото на прокурора.

Водим от горното и на основание чл. 354 ал. 3, т. 2 НПК, върховният касационен съд, трето наказателно отделение

 

Р Е Ш И :

 

ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по н о х д № 1230/2009 година по описа на Районен съд – Хасково;

ОТМЕНЯВА определение за одобряване на споразумение № 2 от 11.01.2010 година, постановено по това дело и ВРЪЩА делото на Хасковския районен съд за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: