Ключови фрази
Регистрация на политическите партии в регистъра на политическите партии в СГС * политическа партия- обжалване на решение за отказ за вписване на обстоятелства

Р Е Ш Е Н И Е

№ 88

гр. София, 02.10.2020 г.


ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в публично заседание на двадесет и четвърти септември през две хиляди и двадесета година, в състав


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИЯ ПРОДАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: КРИСТИЯНА ГЕНКОВСКА
АНЖЕЛИНА ХРИСТОВА


при секретаря Петя Петрова като изслуша докладваното от съдия Христова т.д. №1622 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:


Производството е по чл.18, ал.1 Закона за политическите партии ЗПП/.
Образувано е по касационна жалба от П. З. З., легитимиращ се като председател на Политическа партия „Национална републиканска партия“ /НРП/ срещу решение от 20.07.2020г. по ф.д. №2185/2002г. на Софийски градски съд. С обжалваното решение е отказано вписване в Регистъра на политическите партии при Софийски градски съд по партидата на Политическа партия „Национална републиканска партия“ на промени в ръководните органи, заявени със заявление вх. №52116/11.06.2020г., въз основа на решения приети от Извънреден конгрес на партията, проведен на 18.05.2020г.
Касаторът претендира отмяна на първоинстанционното решение и постановяване на решение за вписване на исканите промени. Излага оплаквания за неправилност на обжалвания акт поради допуснати съществени нарушения на процесуалния закон, неправилно приложение на материалния закон и необоснованост. Касаторът счита, че съдът не е изпълнил задължението си да съдейства на страните за изясняване на делото от фактическа страна, тъй като не е указал необходимостта от представяне на доказателства за спазване на процедурата по свикване на извънредния конгрес, избор на делегати и нужния кворум за присъствие и вземане на решения. Излага доводи, че с оглед приетите и приложените към жалбата доказателства се установява валидното свикване и провеждане на органа, приел заявените за вписване решения.


Представителят на Върховна касационна прокуратура изразява становище, че подадената жалба е неоснователна, че правилно регистърният съд е отказал да впише исканите промени, поради което обжалваното решение следва да бъде оставено в сила.
Върховният касационен съд, състав на първо отделение на Търговска колегия, като взе предвид направените оплаквания, изложените доводи по жалбата и становището на представителя на Върховна касационна прокуратура и след проверка на данните по делото, приема следното:
Жалбата е подадена от надлежна страна, срещу акт подлежащ на обжалване пред ВКС в срока по чл.18, ал.1 ЗПП и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.
Производството по чл.15 и сл. ЗПП е образувано по заявление вх.№52116/11.06.2020г. от П. З. в качеството му на председател на ПП „Национална републиканска партия“ /НРП/, като е поискано вписване в регистъра на политическите партии, воден от Софийски градски съд на промени в ръководните органи на партията съобразно решения на Извънредния конгрес, проведен на 18.05.2020г. за избор на Национален съвет, Изпълнителен съвет и Контролна комисия.
С обжалваното решение Софийски градски съд отказва да впише в регистъра на политическите партии заявените от П. З. промени на подлежащи на вписване обстоятелства. Регистърният съд приема, че от представените доказателства не се установява вземане на решение от компетентния по устав Национален съвет за свикване на Извънреден конгрес, както и провеждане на областни делегатски събрания за излъчване на делегати на този конгрес. Излага мотиви, че не са ангажирани доказателства за редовното провеждане на конгреса, за спазване на чл.36, ал.1 от устава на партията относно необходимия кворум за присъствие и вземане на решения, вкл. липсва яснота кои от фигуриращите в списъците 28 делегати са избрани и кои са делегати по право.
Решението на регистърния съд е правилно.
Производството по чл.17, ал.2 ЗПП, вр. чл.595 и сл. ГПК е охранително, като след преценка на представените по чл.601, ал.2 ГПК от заявителя писмени доказателства регистърният съд проверява наличието на подлежащо на вписване обстоятелство и допустимостта на неговото вписване въз основа на закона и устава на политическата партия /чл.602, ал.2 ГПК/. При вписването на промени на обстоятелства по партидата на регистрирана партия проверката обхваща валидното свикване и провеждане на заседанието на органа, приел заявените за вписване решения. От представените със заявлението писмени доказателства се установява, че на 18.04.2020г. във вестник „24 часа“ е публикувана покана за Извънреден конгрес на НРП за избор на нов председател на партията, който ще се проведе на 18.05.2020г. на адрес [улица], като е посочено, че конгресът се свиква по решение на Националния съвет на партията, проведено неприсъствено на 16.04.2020г. На 22.04.2020г. е публикувано съобщение във връзка с поканата от 18.04.2020г., като е посочен точен час на провеждане на конгреса /16 часа/. На 18.05.2020г. от 16.00 часа на посочения адрес в [населено място] е проведен Извънреден конгрес на НРП при дневен ред, включващ избор на Национален съвет /т.3/; избор на Контролен съвет /т.4/ и избор на председател на НРП /т.5/, като решенията са взети с единодушие на присъстващите 18 делегати. Представен е списък на делегатите и доклад на мандатната комисия, която приема, че всички включени в списъка 28 делегати притежават мандат да участват в Извънредния конгрес, присъстват 18 делегати и е налице кворум съгласно чл.33, ал.1, б.“б“ и „в“ от устава. В протокола от Извънредния конгрес е инкорпорирано и решение от заседание на Националния съвет за избор на Изпълнителен съвет.
Правилно решаващият съд е приел, че свикването на Извънреден конгрес е правомощие на Националния съвет на партията, като със заявлението не е представен протокол от проведено заседание на този орган за вземане на решение по чл.33, ал.1 от устава. Пред настоящия съдебен състав е представен протокол от заседание на Изпълнителния съвет от 25.03.2020г., на което е взето решение за свикване на 18.05.2020г. на извънреден конгрес за избор на председател. Дори да се приеме, че има валидно решение за провеждане на извънреден конгрес, взето от компетентния орган- Национален съвет на НРП, на редовно проведено неприсъствено заседание на 16.04.2020г., както е отразено в публикуваната на 18.04.2020г. покана, не е налице редовно свикване на извънреден конгрес поради нарушение на чл.33, ал.3 и ал.4 от устава. С тези уставни разпоредби е регламентирано, че свикването на извънреден конгрес се извършва с покана, която трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото на конгреса, нормата на представителство и по чия инициатива се свиква, като поканата се публикува поне в един национален ежедневник и се поставя на видно място по адреса на управление на партията не по-късно от 1 месец преди определената дата. В случая поканата за извънредния конгрес на 18.05.2020г. е публикувана в национален ежедневник на 16.04.2020г., но не е посочен точен час на провеждане и норма на представителство. Точният час на провеждане на конгреса е посочен в ново съобщение, публикувано в същия ежедневник едва на 22.04.2020г. - в нарушение на чл.33, ал.4 от устава.
След анализ на доказателствата СГС е достигнал до правилна констатация, че не се установява и редовното провеждане на извънредния конгрес, тъй като няма доказателства за спазване на чл.36, ал.1 от устава на партията относно необходимия кворум за провеждане на конгреса и вземане на решения. В приложения към заявлението списък на делегатите на извънредния конгрес /общо 28 делегати / не е посочено кои са избрани и кои са делегати по право, нито има доказателства за спазване на нормата на представителство по чл.34, ал.2, б.“а“ от устава. Провеждането на извънредния конгрес с изискуемия кворум /повече от половината от всички делегати съгласно чл.36, ал.1 от устава/ не се установява и от представените пред касационния състав доказателства- 28 протокола от областни делегатски събрания за излъчване на делегати за извънреден конгрес на НРП на 18.05.2020г. Дори да се приеме, че областните делегатски събрания са редовно проведени и са взети валидни решения за избор на делегати при спазване на нормата на представителство /един делегат на 50 члена/, не се установява кои и колко на брой са делегатите по право съгласно чл.34, ал.1 от устава, респ. колко общо делегати имат право на участие в извънредния конгрес. При липсата на доказателства за общия брой делегати /както избраните по ал.2 на чл.34, така и тези по право съгласно ал.1 на чл.34 от устава/, не може да се направи категоричен извод за спазване на кворума /повече от половината от всички делегати/, респ. за редовно провеждане на конгреса. Няма спор, че конгресът е проведен от 16.00 часа и решенията са взети без да е приложена разпоредбата на чл.36, ал.1, изр.2 от устава за отлагане с един час и провеждане при спадащ кворум.
Настоящият състав счита, че решенията на извънредния конгрес за избор на нов Национален съвет и Контролен съвет са взети в нарушение на закона и устава, независимо че са част от одобрения от конгреса дневен ред. Вземането на тези решения не е част от дневния ред, приет с решението по чл.33, ал.2 на Националния съвет за свикване на извънреден конгрес, респ. не са отразени като част от дневния ред в поканата по чл.33, ал.3 от устава. Вземането на решения за избор на нов НС и КС на партията не са част и от дневния ред на конгреса, отразен в протоколите от областните делегатски събрания за излъчване на делегати.
С оглед изложеното ВКС намира, че решението на първоинстанционния съд, с което е отказано вписване на промени в регистъра на политическите партии при СГС по партида на Политическа партия „Национална републиканска партия“ /НРП/, заявени със заявление вх. №52116/11.06.2020г., е правилно и следва да се остави в сила.
Така мотивиран, Върховният касационен съд, състав на Търговска колегия, Първо отделение

Р Е Ш И:


ОСТАВЯ В СИЛА решение от 20.07.2020г. по ф.д. №2185/2002г. на Софийски градски съд.
Решението е окончателно.




ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.