Ключови фрази
Измама по чл. 209 ал. 1 и 2 и чл. 210 в особено големи размери * мярка за неотклонение * задочно производство * задочно осъждане и Европейска заповед за арест * задочно осъден * задочно осъждане

Р Е Ш Е Н И Е

№ 43

гр. София, 13 март 2018 г
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Върховният касационен съд на Република България, ІII НО, в публично заседание на двадесет и втори февруари през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ
ЧЛЕНОВЕ: БЛАГА ИВАНОВА
КРАСИМИРА МЕДАРОВА
при секретаря Невена Пелова
и в присъствието на прокурора Калин Софиянски
изслуша докладваното от
съдия ИВАНОВА касационно дело № 63 по описа за 2018 г

Производството пред ВКС е образувано по искане на задочно осъдения И. П. П., депозирано на 29.12.2017 г, за възобновяване на НОХД № 319/13 по описа на Районен съд, Нова Загора, по което е постановена присъда № 10 от 5.02.2014 г, влязла в сила на 21.02.2014 г, с която молителят е признат за виновен в това, че на 7.01.2013 г в [населено място], при условията на опасен рецидив, с цел да набави за себе си имотна облага, е възбудил заблуждение у П. Т. П., с което му е причинил имотна вреда, в размер на 1 147, 70 лв, с оглед на което и на основание чл. 211, пр. 3 вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 вр. чл. 29, ал. 1, б. „а” и чл. 54 НК, е осъден на четири години „лишаване от свобода”, при „строг” режим, настаняване в затворническо общежитие от „закрит” тип.
Искането е на основание чл. 423 НПК. Сочи се, че молителят е задочно осъден и желае наказателното производство да бъде възобновено, за да вземе лично участие в процеса.
Иска се, по реда на възобновяването, да бъде отменена осъдителната присъда и делото да бъде върнато за ново разглеждане на първата инстанция.
В съдебно заседание на настоящата инстанция защитата пледира за уважаване на искането.
Осъденият заявява, че отсъствието му от съдебната фаза се дължи на обстоятелството, че е бил „задържан под стража” в Република Гърция. Моли искането да бъде уважено.
Представителят на ВКП счита, че искането е неоснователно.

Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните и в пределите на своята компетентност, намери следното:

Искането е допустимо. Подадено е от лице, което има качеството на задочно осъден, при спазване на законоустановения шестмесечен срок / молителят е узнал за присъдата при „задържането под стража” на 24.11.2017 г, въз основа на ЕЗА, изпълнена от Република Гърция /.
Разгледано по същество, искането е основателно. Съображенията за това са следните:
Молителят И. П. е привлечен към наказателна отговорност с постановление на разследващия орган от 19.06.2013 г, за престъпление по чл. 211 НК. Обявил е адрес за призоваване [населено място], общ. Н. З., [улица]. Взета му е мярка за неотклонение „подписка”. На 26.06.2013 г е внесен обвинителен акт в Районен съд, Нова Загора, като е образувано НОХД № 319/13 по описа на съда. Подсъдимият се е явил в първото съдебно заседание, проведено на 2.10.2013 г, когато е даден ход на делото и на съдебното следствие. Съдебното производство е отложено за 6.11.2013 г, но тогава молителят не се е явил. Съдът е изменил мярката му за неотклонение в „задържане под стража” и го е обявил за общодържавно издирване. По делото са получени данни, че издирваният подсъдим се намира в Република Гърция, където е „задържан под стража” за извършено там престъпление. Съдът е приел, че са налице условията за приключване на съдебното следствие в отсъствие на подсъдимия, който е представляван от служебен защитник. Постановена е осъдителна присъда на 5.02.2014 г, влязла в сила на 21.02.2014 г. За привеждане на присъдата в изпълнение е издадена ЕЗА, датираща от 29.01.2015 г. Осъденият е предаден на българските власти, въз основа на ЕЗА, след приключване на воденото срещу него наказателно производство на територията на Република Гърция.
Правото на подсъдимия на лично участие в наказателния процес е обезпечено от процесуалния закон, но като всяко субективно право то се упражнява по преценка на своя носител. Когато производството е проведено задочно, необходима предпоставка за възобновяване на делото и връщането му за ново разглеждане е изрядното процесуално поведение на обвиняемия / подсъдимия. Ако той е бил привлечен в качеството на обвиняем, но се е укрил, с което е препятствал възможността да бъде уведомен за съдебната фаза, или, ако му е било съобщено за образуването на съдебното производство, но се е отклонил, в тези случаи се приема, че е демонстрирал отказ от правото си на лично участие, в която хипотеза не му се гарантира възможност за повторно разглеждане на делото.
По настоящето дело е установено, че към 6.11.2013 г, когато е проведено съдебното заседание, на което молителят не се е явил, той е бил „задържан под стража” на територията на друга държава, което представлява обективна причина за неявяването му по делото пред българския съд. При това положение е несъмнено, че той не е разполагал с възможност да вземе самостоятелно решение дали да продължи участието си в съдебната фаза на процеса или да се отклони от по-нататъшното разглеждане на делото. Ето защо, отсъствието му от съдебното производство, считано от 6.11.2013 г, не може да се третира като изричен или мълчалив отказ от лично участие в процеса, в какъвто случай следва да му бъде дадена възможност да упражни процесуалните си права. С оглед на изложеното, искането за възобновяване на наказателното производство следва да бъде уважено и на молителя следва да се осигури възможност за лично участие в процеса.
Настоящият състав намери, че, на основание чл. 423, ал. 4 НПК, спрямо осъдения П. следва да бъде определена мярка за неотклонение „задържане под стража”. В тази насока, е от значение процесуалното поведение на лицето преди задържането му от гръцките власти, което не може да се счита за изрядно предвид неизпълнение на процесуалното му задължение да уведоми съда за предприетото пътуване извън страната, което не е сторил.

По тези съображения, ВКС намери, че искането е основателно и следва да бъде уважено. Производството по НОХД № 319/13 по описа на Районен съд, Нова Загора, следва да бъде възобновено, постановената присъда следва да бъде отменена и делото следва да бъде върнато на същия съд за ново разглеждане, от стадия на разпоредителното заседание пред първата инстанция.

Водим от горното и на основание чл. 423, ал. 1 и ал. 4 НПК, ВКС, IIІ НО,
Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ, по реда на ВЪЗОБНОВЯВАНЕТО, присъда, постановена по НОХД № 319/13 по описа на Районен съд, Нова Загора, № 10 от 5.02.2014 г, влязла в сила на 21.02.2014 г.
ВРЪЩА делото за НОВО РАЗГЛЕЖДАНЕ на същия съд, от стадия на разпоредителното заседание пред първата инстанция.
ОПРЕДЕЛЯ мярка за неотклонение „ЗАДЪРЖАНЕ ПОД СТРАЖА” спрямо И. П. П..
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: