Ключови фрази
установителен иск * допустимост на иск * правен интерес

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

  О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                   

                   № 619

 

         

     София, 03.11.2009 год.

 

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Върховният касационен съд на Република България, първо гражданско отделение, в закрито заседание в състав:

 

Председател: ДОБРИЛА ВАСИЛЕВА

        Членове: МАРГАРИТА СОКОЛОВА

                                                                             ГЪЛЪБИНА ГЕНЧЕВА

    

 

            като разгледа докладваното от съдия Генчева ч.гр.д.№584 по описа за 2009г., за да се произнесе, взе предвид следното:

           

 

Производството е по чл.274, ал.3, т.1 от ГПК.

С определение №335 от 09.07.09г. по ч.гр.д. №278/09г. на В. окръжен съд е потвърдено разпореждане №262-РЗ от 08.04.09г. по гр.д. №1474/08г. на В. районен съд, с което е било прекратено производството по делото. Прието е, че след като ответникът владее процесния имот, ищецът разполага с осъдителен иск по чл.108 от ЗС и няма правен интерес от предявяване на установителен иск за собственост.

Частна жалба срещу въззивното определение е подадена от ищеца В. П. П.. В изложението към нея се поддържа, че въззивното определение противоречи на практиката на ВКС по въпроса за правния интерес от предявяване на иск за собственост, като предпоставка за отмяна на нотариален акт, с който ответникът се легитимира като собственик на процесния имот.

Ответникът в производството О. Р. Д. оспорва жалбата. Счита, че не е налице основание за допускане на касационно обжалване на въззивното определение, евентуално – че то е правилно.

Върховният касационен съд, състав на първо гражданско отделение намира, че въпросът, който обуславя изхода на правния спор по това производство е дали е допустим установителен иск за собственост, при положение че ищецът разполага с осъдителен. По този въпрос има противоречива съдебна практика, което е основание по чл.280, ал.1, т.2 от ГПК за допускане на касационно обжалване на въззивното определение.

Разгледана по същество, частната жалба е основателна. Настоящият състав приема за правилна съдебната практика, която допуска разглеждането на установителен иск за собственост, въпреки че ищецът разполага с осъдителен иск, който дава по-пълна защита на спорното право. С установителния иск може да бъде прекъсната придобивната давност, която тече в полза на ответника, освен това правна последица от уважаването му е отмяната на нотариалния акт, с който ответникът се легитимира като собственик – последица, която в случая цели ищецът. Това налага отмяна на прекратителните определения на двете предходни инстанции и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия по предявения иск.

Водим от изложеното, Върховният касационен съд, състав на І ГО,

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ДОПУСКА касационно обжалване на определение №335 от 09.07.09г. по ч.гр.д. №278/09г. на В. окръжен съд.

ОТМЕНЯ определение №335 от 09.07.09г. по ч.гр.д. №278/09г. на В. окръжен съд и оставеното с него в сила разпореждане №262-РЗ от 08.04.09г. по гр.д. №1474/08г. на В. районен съд.

ВРЪЩА делото на В. районен съд за продължаване на съдопроизводствените действия по предявения иск.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: