Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * управление на МПС след употреба на алкохол * лишаване от право на управление на МПС * достоверност на доказателствени средства * индивидуализация на наказание * обществена опасност на деяние * Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * Касационни дела по глава тридесет и трета НПК

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

                                         550

София, 22 декември 2009 година

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на девети декември две хиляди и девета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ТОМОВ

                                                            ЧЛЕНОВЕ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА

                                                                                      ИВЕТА АНАДОЛСКА

                                                                        

при участието на секретаря Румяна Виденова

и в присъствието на прокурора Антон Лаков

изслуша докладваното от съдия Евелина Стоянова

дело № 581 по описа за 2009 година.

 

С решение от 06.04.2009 г. по внохд № 3249/08 г. Софийският градски съд потвърдил присъдата на Районния съд-гр. София, постановена по нохд № 9829/08 г., с която подсъдимият К. Д. Б. е осъден на основание чл.343б, ал.1 и чл.54 НК на 6 месеца лишаване от свобода условно за срок от 3 години, а на основание чл.343г НК - лишен от право да управлява моторно превозно средство за срок от 2 години, като е зачетено времето през което е бил лишен от това право по административен ред, считано от 02.08.2007г.

В срока по чл.421, ал.3 НПК осъденият Б. е направил искане за възобновяване на наказателното дело, като претендира наличието на условията на чл.422, ал.1, т.5 във вр.с чл.348, ал.1 т.т.1-3 НПК. Пред ВКС защитата на осъдения поддържа направеното искане.

Представителят на Върховната касационна прокуратура не намира основания за възобновяване на наказателното производство.

Като съобрази горното, доводите на страните и след проверка ВКС І-во наказателно отделение установи:

Искането е допустимо, а по същество неоснователно.

Не е налице основанието по чл.348, ал.1, т.2 НПК.

На тази плоскост, осъденият възразява, че съдът по същество не се е съобразил с изискванията по чл.305, ал.3 НПК, чл.339, ал.2 НПК. От друга страна се твърди, че обективната истина по делото не е постигната.

Мотивите на оспореното въззивно решение убедително сочат, че направените от подсъдимия възражения са били анализирани от СГС и са отхвърлени като неоснователни. Що се отнася до изискванията на чл.305, ал.3 НПК, те както е известно, за въззивния съд са задължителни само в случаите на чл.336 НПК – чл.339, ал.3 НПК, какъвто не е настоящият. Независимо от това решаващия съд е извършил собствена оценка на събраните по делото доказателства. Изложени са съображения по достоверността на доказателствените средства, в частност – обясненията на подсъдимия Б. Поддържаното пред касационната инстанция възражение за процесуалната негодност на протокола за изпробване с техническо средство „Алкотест” не държи сметка за това, че същият е изключен от доказателствата. Всички обстоятелства от кръга по чл.102 НПК са изяснени по изискуемия от закона начин – пълно, всестранно и обективно.

Липсата на основанието по чл.348, ал.1, т.2 НПК предопределя рамките на проверката за правилното приложение на закона, а именно – фактическите положения, приети за установени по несъмнен и категоричен начин. В тези рамки законът правилно е приложен. Изложени са съображенията на съда по наличието на признаците от обективна и субективна страна на инкриминирания престъпен състав, които са в съответствие с фактите, закона и практиката по приложението му.

Наложените наказания не са очевидно несъответни по смисъла на чл.348, ал.5, т.1 НПК и поради това са справедливи. Данните по делото не дават основание да се приеме наличието на която и да било от хипотезите по чл.55 НК, поради което наказанията правилно са индивидуализирани в рамките на предвиденото от закона. Изложените в тази връзка съображения относно степента на обществена опасност на конкретното деяние и деец, изцяло се възприемат от касационната инстанция, като не е необходимо преповтарянето им.

Изложеното дотук очертава отсъствието на основания за възобновяване на наказателното производство.

Ето защо на основание чл.424 НПК, ВКС І-во наказателно отделение

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения К. Д. Б. за възобновяване на внохд № 3249/08 г. на Софийския градски съд.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: