Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * споразумение * пробационни мерки * неизпълнени указания на ВКС * Касационни дела по глава тридесет и трета НПК

Р Е Ш Е Н И Е

                          

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

33

 

гр.София,  13 март  2009 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България,  Трето наказателно отделение в съдебно заседание на двадесет и втори януари  две хиляди и девета  година в  състав:

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:   САША РАДАНОВА

                                      ЧЛЕНОВЕ:   КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ

                                                             ЦВЕТИНКА ПАШКУНОВА          

                                                                                                                           

                със секретар   Иванка Илиева

и с участието на прокурора    МАДЛЕНА ВЕЛИНОВА

изслуша   докладваното  от   

председателя       (съдията)    САША РАДАНОВА

наказателно  дело под № 691/2008 година

 

Производството пред ВКС е образувано по искане на Главния прокурор за възобновяване на нохд № 1512/2008 год. на Софийския районен съд, отмяна на постановеното по това дело определение от 16.VІІ.2008 год., с което е одобрено споразумение за решаване на делото, постигнато между прокурор от Софийската районна прокуратура и защитника на подсъдимия С, и връщане делото на районния съд за ново разглеждане. Сочените в искането касационни основания за отмяна са по чл.348, ал.1, т.1 и 2 НПК: нарушен е чл.42б, ал.3 НК; определението на съда, с което е одобрено постигнатото между страните споразумение, не съдържа отговор на въпросите, поставени в чл.301, ал.1 и 381, ал.5 НПК; не са изпълнени указанията на ВКС, дадени в отменителното му решение по нд № 684/2007 год. на първо н.о.

В съдебно заседание представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането.

Искането за възобновяване е основателно.

Отмяната на атакувания първоинстанционен акт би се налагала дори само от неизпълнението на дадените от ВКС указания, задължителни по силата на чл.355, ал.1 НПК, но противно на твърдяното в искането за възобновяване, такова процесуално нарушение не е допуснато. В решението си по горепосоченото дело, ВКС е установил, че:

- на подсъдимия С не е наложена пробационната мярка по чл.42а, ал.2, т.2 НК, която мярка по силата на ал.4 на същия член е задължителна. Нарушението е отстранено с налагане на въпросната пробационна мярка за срок от 6 месеца;

- наложеното на подсъдимия наказание неправилно е определено при условията на чл.55, ал.1, т.1 НК, вместо при тези по чл.55, ал.1, т.2, б.”б” НК, тъй като за извършеното престъпление по чл.343б, ал.1 НК е предвидено лишаване от свобода не със специален, а с общия по чл.39, ал.1 НК най-нисък предел. Това нарушение е също отстранено;

- при одобряването от съда на постигнатото споразумение не са спазени изискванията на чл.381, ал.5 НПК, което нарушение е също отстранено като: в самото споразумение е даден отговор на всички въпроси, поставени в чл.381, ал.5 НПК; споразумението е подписано от прокурора, подсъдимия и защитника му /ал.6 на чл.381 НПК/; съдът е изпълнил задължението си по чл.382, ал.4 НПК и е вписал в съдебния протокол съдържанието на постигнатото между страните споразумение /ал.6 на чл.382 НПК/.

Искането за възобновяване се явява основателно поради това, че в споразумението за решаване на делото е допуснато нарушение на материалния закон, което нарушение, с одобряването на споразумението от съда, се е пренесло и в определението, чиято отмяна се иска. След като страните са се разбрали, една от наложените на С. пробационни мерки да бъде тази по чл.42а, ал.2, т.3 НК, те е следвало да я конкретизират съобразно чл.42б, ал.3 НК. Допуснатото нарушение е съществено, тъй като води до неизпълнимост на въпросната мярка, която е съществена част от комплекса мерки за контрол и въздействие върху С. , предвид подчертаната му вече склонност към извършване на макар и не „тежки” по смисъла на чл.93, т.7 НК, но с несъмнено висока обществена опасност и крайно негативно коментирани престъпления. Нарушението може да бъде отстранено единствено при ново разглеждане на делото с даване от съда на указания към страните, да конкретизират забраната /или забраните/ по чл.42б, ал.3 НК. Ето защо и на основание чл.425, ал.1, т.1 във връзка с чл.354, ал.3, т.3 НПК, ВКС в състав от трето наказателно отделение

 

Р Е Ш И:

 

ВЪЗОБНОВЯВА наказателно от общ характер дело № 1512/2008 год. на Софийския районен съд, ОТМЕНЯ постановеното по това дело протоколно ОПРЕДЕЛЕНИЕ от 16.VІІ.2008 год., с което е одобрено постигнато споразумение за решаване на делото И ВРЪЩА делото на същия съд ЗА НОВО РАЗГЛЕЖДАНЕ от съдебното заседание.

При новото разглеждане на делото и съгласно чл.355, ал.1, т.2 НПК да се изпълнят указанията за отстраняване на допуснатото нарушение на материалния закон.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

 

/СЛ

Вярно с оригинала!

СЕКРЕТАР: