Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * опасна зона на движение и спиране * причиняване на смърт по непредпазливост в транспорта

Р Е Ш Е Н И Е

                          

Р Е Ш Е Н И Е

 

199

 

гр.София, 30 април 2009 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България,   Първо наказателно отделение в съдебно заседание на десети април   две хиляди и девета  година в  състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ПЛАМЕН ТОМОВ

                                                ЧЛЕНОВЕ:    ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА

                                                                        РУЖЕНА КЕРАНОВА

                                                                                                                           

                със секретар    Аврора Караджова

при участието на прокурора    МАРИАНА МАРИНОВА

изслуша    докладваното  от   

председателя        (съдията)    ПЛАМЕН ТОМОВ

наказателно  дело под № 178/2009 година

 

Главният прокурор е отправил на 24 февруари 2009 год. искане по реда на възобновяването на наказателните дела (глава 33 от НПК) за отмяна на въззивната (нова) присъда на Софийския апелативен съд, издадена срещу Г. И. С., и за връщане на делото в този съд за ново разглеждане.

Оспорената от главния прокурор присъда - № 52 от 12 ноември 2008 год. по внохд № 981/2008 год., е издадена след отмяна на оправдателната на Градския съд присъда срещу подсъдимия С по обвинението му в транспортно престъпление по чл.343, ал.1, б.”в” НК – за причинената на 10 октомври 2006 год. по непредпазливост смърт на Д. Ц. Б. , резултат на нарушените правила за движение на моторното превозно средство (лек автомобил), управлявано от подсъдимия. Апелативният съд е освободил С. от наказателна отговорност и му наложил административно наказание глоба 1 000 лева, основавайки се на преквалификация на престъплението – по чл.343а, ал.1, б.”б” НК (заради оказаната помощ на пострадалия), както и на чл.78а във връзка с чл.2, ал.2 НК. Глобата е кумулирана с лишаване от право да се управлява МПС за 2 години.важени са за по 25 000 лева исковете за неимуществени щети, предявени от съпругата и сина на убития Б. Присъдата не е подлежала на обжалване по касационен ред (чл.346, т.2 НПК).

Главният прокурор е посочил в отправеното искане конкретните слабости на осъждането, които според него са допуснати вследствие на процесуалните нарушения във вреда на осъдения при доказване на обвинението (поради това искането не е ограничено от срока по чл.421, ал.1 НПК).

Искането за възобновяване на делото е поддържано и в съдебното заседание в тази инстанция, подкрепено е от осъдения и оспорено от другата с. (на пострадалите).

Върховният касационен съд намери, че трябва да остави в сила оспорената присъда.

Липсват основания за възобновяване на делото, по което е постановена тя.

Обстоятелствата, за които се претендира, че са от съществено значение за делото, но са останали неизяснени, вдействителност или нямат такова значение, или са изяснени, или за тях важи както едното, така и другото.

От първата категория е обстоятелството-величина „Т1” (време за реакция на водача) в експертната формула за изчисляване на т.нар. опасна зона за спиране на автомобила – изчисленията са винаги в подкрепа на обвинението, независимо дали „Т1” е 1,2 или 1,0, тъй като дължината на опасната зона при неоспорената скорост 52 км/ч е винаги равна или по-малка от дължината на зоната, осветена от късите светлини (40 м – при 1,2; 37 м – при 1,0; срв. експертните заключения, съответно възприети от САС и СГС на с.с.11 и 2 от мотивите им).

От втората категория обстоятелства (изяснени вдействителност) е отстоянието на автомобила от мястото на удара, когато водачът е реагирал на опасното присъствие на пешеходеца в средата на пътното платно – в тази насока САС се е съгласил със СГС, че това отстояние е 20 м. (мотиви, с.8, съответно – с.3).

Обстоятелството, което нито е от съществено значение, нито е останало неизяснено (от третата категория, оспорени в искането за възобновяване), е дали по време на инцидента е работело уличното осветление. САС е обосновал убедително извода си за работещо улично осветление (мотиви, с.9/10), но така или иначе ударът върху пешеходеца е бил предотвратим, защото последният е бил осветен от фаровете на автомобила в началото на опасната му зона, а не само 20 м. преди нейния край.

Ръководен от всичко останало и съобразно с всички приложими разпоредби от глава 33 от НПК, ВКС-І наказателно отделение

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА по реда за възобновяване на наказателните дела присъда № 52 от 12 ноември 2008 год. по внохд № 981/2008 год. на Софийския апелативен съд.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

 

/СЛ

Вярно с оригинала!

СЕКРЕТАР: