Ключови фрази
Регистрация на политическите партии в регистъра на политическите партии в СГС * политическа партия- обжалване на решение за отказ за вписване на обстоятелства




Р Е Ш Е Н И Е

№ 189

София, 27.11.2019 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, второ отделение в публично съдебно заседание на двадесет и шести ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ВЪРБАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: БОЯН БАЛЕВСКИ
ПЕТЯ ХОРОЗОВА

при секретаря Силвиана Шишкова
изслуша докладваното от председателя /съдия/ Татяна Върбанова
т.дело № 2658/2019 година

Производството е по чл.18 от Закона за политическите партии.
Образувано е по касационна жалба, подадена от В. И. Я. – председател на Политическа партия „ВЪЗСТАНОВЕНА МАКЕДОНСКА ОБЕДИНЕНА РОДОЛЮБИВА ОРГАНИЗАЦИЯ“, чрез процесуален пълномощник, срещу решение на Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-4 състав, постановено на 27.09.2019 г. по ф.д. № 43/2019 г., с което е отказана регистрация на партията чрез вписване в публичния регистър на политическите партии, поискано с молба вх. № 103075/15.08.2019 г.
В касационната жалба се поддържа, че решението е материално и процесуално незаконосъобразно и необосновано. Според касационния жалбоподател, при постановяване на съдебния акт неправилно са възприети фактите и представените със заявлението доказателства, а въведените в процеса доводи и възражения не са разгледани задълбочено. Позовава се на недоказаност на твърденията на СГП за включване в списъка на членовете учредители на 38 починали лица, предвид липсата на представени актове за смърт на тези лица. Касаторът счита, че представените по делото справки от регистрите на НБД Население не съставляват надлежни доказателства по ГПК. Твърди се, че е налице законово установения минимум от 500 лица, присъствали на учредителното събрание, с оглед: общият брой на учредителите, които са 556 броя, а не 504 броя, както необосновано е приел СГС; неправилно приспадане на 17 бр. лица /от общо 38 бр./, поименно посочени в жалбата, цитирани от съда като починали, които обаче не са сред учредителите на партията; неправилно приспадане на 20 бр. лица/ поименно отразени в жалбата/, цитирани от съда като такива, за които под ЕГН-то им няма данни в НБД, които също не са участвали в учредителното събрание. Касаторът оспорва становището на регистърния съд за нарушаване на изискването на чл.14, ал.2 ЗПП, като сочи, че абревиатурата на вече регистрираната „ВМРО-БНД“, която е движение, а не партия, не съвпада с абревиатурата на новоучредената партия. По съображения, подробно развити в жалбата, се иска отмяна на атакуваното решение и допускане на исканото вписване в регистъра на политическите партии в СГС. В проведеното открито съдебно заседание на 26.11.2019 г. процесуалният пълномощник на касатора е уточнил, че общият брой на учредителите на партията е 555, от които 504 броя вписани в списъка на учредителите и още 51 броя – инициативен комитет по протокол от 05.07.2019 г. Поддържат се изцяло останалите изложени в касационната жалба доводи за неправилност на атакувания съдебен акт.
Върховна касационна прокуратура, представлявана от прокурор Раева, оспорва изцяло жалбата. Изразява становище за правилно зачетена от съда доказателствена сила на справките от НБД Население за 38 броя починали лица, вписани като учредители, представени по фирменото дело от Софийска градска прокуратура, както и за обосновано възприемане на данните за несъответствие между ЕГН и име или несъществуващи 21 лица, фигуриращи в списъка на членовете учредители. По съображения, изложени в съдебно заседание на 26.11.2019 г., се счита за правилно изразеното от СГС становище, че в учредителното събрание не са участвали 500 членове, съобразно изискването на Закона за политическите партии, което води до невалидно учредяване на партията, невалидно приемане на Устава и избор на ръководни органи.
Върховният касационен съд, състав на Търговска колегия, второ отделение, като взе предвид данните по делото и доводите на страните, приема следното:
Касационната жалба е процесуално допустима, но по същество е неоснователна.
За да постанови обжалваното решение, Софийски градски съд е констатирал неспазване на изискванията на чл.12, ал.2 и чл.15, ал.3 т.4 ЗПП, т.к. учредителното събрание е проведено с по-малък от предвидения в закона брой членове, а списъкът по чл.15, ал.3, т.4 ЗПП не удостоверява необходимия брой членове с положени собственоръчно подписи. Неспазването на законовите изисквания за провеждане на учредителното събрание опорочава и взетото решение за приемане на Устав на партията, както и за избор на ръководни органи, а доколкото не е приет валиден Устав, СГС е извел извод, че е невъзможно и да се формира членска маса от минимум 2500 членове, т.к. заявленията за членство и декларациите за приемане на Устава и основните цели на политическата партия не пораждат действие. Съставът на Софийски градски съд е основал горните изводи на представен от заявителя списък на участвалите на учредителното събрание 504 лица, подписали утвърдената от инициативния комитет декларация по чл.11 ЗПП, от които обаче 38 броя /поименно посочени в мотивите към решението/ са починали още преди публикуването на учредителната декларация, съгласно представените от Софийска градска прокуратура справки за вписвания в регистрите на НБД Население. Освен това, по реда на чл.533 ГПК съдът е извършил служебна проверка, в резултат на която е установил, че за други 21 лица /поименно отразени/, посочени като учредители на политическата партия, по изписаното ЕГН липсват отбелязвания за физическото лице, което се сочи като участник в учредителното събрание по списъка с 504 учредители.
При постановяване на атакувания съдебен акт съдът е взел предвид и данните от служебно изисканото удостоверение за актуално състояние на Политическа партия „ВМРО - Българско национално движение“, от което е видно, че тази партия е вписана в регистъра на политическите партии на 12.05.2000 г. по ф.д. № 8176/1999 г. Прието е, че абревиатурата на заявената за регистрация политическа партия ВМОРО по представеното удостоверение за уникалност на име от 05.04.2019 г. съвпада с част от наименованието на вече регистрирана политическа партия, като е нарушено изискването на чл.14, ал.2 ЗПП, както и, че регистрирането на политическа партия със заявеното наименование е в състояние да доведе до объркване на избирателите.
Съставът на регистърния съд е счел, че не следва да се преценява дали е спазена процедурата по приемане на членове, предвидена в невалидния Устав.
Настоящият съдебен състав намира, че атакуваното решение на Софийски градски съд по ф.д. № 43/2019 г. е правилно. При постановяването му са изведени обосновани изводи за законосъобразно стартирала процедура по учредяване на ПП „ВЪСТАНОВЕНА МАКЕДОНСКА ОБЕДИНЕНА РОДОЛЮБИВА ОРГАНИЗАЦИЯ“ от инициативен комитет от 50 граждани с избирателни права /посочени в протокол от 05.07.2019 г. като 51 броя, но при пропуснат № 23/; приемане на учредителна декларация в писмена форма, с изискуемото съдържание съгл. чл.10, ал.3 ЗПП, публикувана в национален ежедневник, но за неспазване на предвидените в закона императивни изисквания относно провеждането на учредителното събрание от най-малко 500 граждани с избирателни права съгл. българското законодателство, подписали утвърдената от инициативния комитет декларация за индивидуално членство по чл.11 ЗПП. От представените от страна на Прокуратурата на Република България писмени доказателства, съставляващи пълни данни от НБД Население е установено, че от общо вписаните в списъка на членове-учредители на партията 504 броя, 38 от тях са починали преди проведеното на 20.07.2019 г. учредително събрание, дори и преди предприемане на инициатива за учредяване на партията.
Като неоснователно следва да се прецени възражението на касатора срещу изводите на регистърния съд, основани на представените справки от Национална база данни „Население“, тъй като тази база данни се формира от регистъра на населението, състоящ се от електронните лични регистрационни картони на всички физически лица по чл.3, ал.2 от Закона за гражданската регистрация и въз основа на посочените в чл.26 от с.з. документи. Справките отразяват данни, съдържащи се в официални удостоверителни документи, каквито са личните регистрационни картони на гражданите, чиято доказателствена сила не е надлежно оспорена, съответно не е опровергана от заявителя, сега касатор.
При съобразяване на броя на лицата, вписани като учредители, за които е установено, че са починали преди учредяването на партията, изводът на СГС за неспазване на предвиденото в чл.12, ал.2 ЗПП изискване за законност на учредителното събрание, а именно - присъствие най-малко на 500 граждани, изразили волята си за членство в партията чрез деклариране, че приемат основните принципи и цели на партията и не членуват в друга политическа партия, е правилен. Доводите на касационния жалбоподател, че не следва да бъдат отчетени 17 лица /от общо посочените като починали 38 лица/, които не са в списъка на учредителите на партията, са необосновани. След извършване на справка по приложените към заявлението документи се установява, че: Г. С. Б. е депозирал декларация по чл.11 ЗПП на 11.07.2019 г., приложена на стр.488 /отразена в долния десен ъгъл на делото/ и е под № 36 от списъка на учредителите; Г. А. З. е подал декларация по чл.11 ЗПП с дата 15.07.2019 г., стр. 86 и е под № 466 от списъка; К. Й. К. /или К./ е с декларация от 15.07.2019 г., на стр.115, вписан като учредител под № 454; Г. В. З. е с декларация от 15.07.2019 г., стр.179 и е под № 235 от списъка; С. И. М. е с декларация от 14.07.2019 г., стр.179 и е под № 221; А. Л. Ч./Ч./ е с декларация от 12.07.2019 г., стр.148 и е под № 415; М. Г. С. е с декларация от 14.07.2019 г., стр.147 и е под № 416; А. А. К. е с декларация от 14.07.2019 г., стр.219 и е под № 432; Н. С. Г. е с декларация от 12.07.2019 г., стр.149 и е вписан под № 414; А. К. М. е с декларация от 10.07.2019 г., стр.254 и е под № 186; Г. Д. Ц. е с декларация от 14.07.2019 г., стр.243 и е под № 57; Ц. Е. Г. е с декларация от 14.07.2019 г., стр.329 и е под № 44; Б. Н. Ц. /с фамилия Ч. в списъка на учредителите, а по НБД Население с фамилия Ч., но при съвпадащо ЕГН/ е депозирал декларация от 10.07.2019 г., стр.405 и е под № 152; Н. В. М. с декларация от 12.07.2019 г., стр.211, под № 439; В. И. К. с декларация от 10.07.2019 г., стр.415, под № 167, Р. В. Г. с декларация от 09.07.2019 г., стр.317 и е под № 66 и К. А. К. /К./ с декларация от 16.07.2019 г., стр.409 и е под № 173 от списъка на учредителите.
От общия брой лица, вписани в списъка като учредители на партията, правилно са приспаднати и 21 броя /отразени поименно в мотивите към решението/, съобразно резултатите от извършената по реда на чл.533 ГПК служебна проверка от съда в НБД „Население“ и установената липса, по изписания ЕГН на тези лица, посочени като учредители в списъка, да има отбелязвания за съответното физическо лице. Извършените от СГС справки от Национална база данни „Население“ са реализирани по реда на Наредба № 14 за реда и начина за предоставяне достъп на органите на съдебната власт до Регистъра на населението – Национална база данни „Население“, в рамките на законодателно възложения на регистърния съд контрол за законосъобразност на извършените действия по учредяване на политическата партия, като относно доказателствената сила на справките са важими изложените по-горе съображения. Доводите на касатора, че 20 броя от лицата, за които под ЕГН-то им няма данни в НБД, не са сред учредителите на партията, не следва да се възприемат, т.к. те не съответстват на данните по делото. Конкретно: Б. Г. И. е вписана в списъка на учредителите под № 211 и е депозирана декларация по чл.11 ЗПП на 15.07.2019 г., стр.133/ отразена в долния десен ъгъл от ф.дело/; В. С. Т. е под № 455 от списъка, с декларация от 15.07.2019 г., стр. 95; А. И. З. е под № 291 в списъка, с декларация от 15.07.2019 г., стр.74; В. Х. Г. е под № 291, с декларация от 12.07.2019 г., стр.75; М. Г. Б. е под № 218, с декларация от 15.07.2019 г., стр.120; Н. Н. /Н./ Д. е под № 158, с декларация от 10.07.2019 г., стр.208; Т. С. Т. е под № 29, с декларация от 15.07.2019 г., стр.501; П. Й. Н. и под № 326, с декларация от 17.07.2019 г., стр.356; Й. Щ. Б. е под № 143, с депозирани два броя декларации от 10.07.2019 г. , съответно на стр.394 и на стр.402, като във втората декларация е вписан като Й. Б. Щ., но със същото ЕГН - [ЕГН]; А. Г. Т. е под № 11 в списъка на учредителите, с декларация от 14.07.2019 г., стр.483; Б. П. Ц. е под № 166, с декларация от 10.07.2019 г., стр. 416; Ц. А. В. е под № 490 с декларация от 16.07.2019 г., стр.462; К. Г. К. е под № 74, с декларация от 08.07.2019 г., стр.339; К. А. Г. е под № 139, с декларация от 08.07.2019 г., стр.302; И. Н. А. е под № 303, като от него са депозирани две декларации: от 15.07.2019 г. на стр.298 и от 16.07.2019 г., стр. 182; К. И. М. е под № 224, с декларация от 13.07.2019 г., стр.170; М. Д. Н. е под № 417, с декларация от 12.07.2019 г., стр.146; Е. Г./П. по списъка, но с еднакво ЕГН/ С. е под № 214, с декларация от 15.07.2019 г., стр.116; К. М. Д. е под № 217, с декларация от 15.07.2019 г., стр.119 и А. Д. П. е под № 403, с декларация от 13.07.2019 г., стр.83 от делото, отразена в долния десен ъгъл.
Доводите на касатора, наведени в съдебно заседание на 26.11.2019 г., относно броя на учредителите на партията, а именно 555 броя, съставляващ сбор от 51 броя граждани с избирателни права, образували инициативния комитет и посочени в протокола от 05.07.2019 г. и 504 броя по списъка на членовете-учредители, не биха променили изведените от СГС изводи за неспазване на императивните изисквания на чл.12, ал.2 и чл.15, ал.3, т.4 ЗПП. Дори и да се възприеме уточнението в този смисъл, което принципно съответства на предназначението на декларацията за индивидуално членство в политическата партия, с подаването на която съответните граждани се присъединяват към инициативния комитет за учредяване на партията /при задължение и за членовете на инициативния комитет да подпишат декларация по чл.11 ЗПП/, но не и на различното значение на посочените списъци за фактическия състав на учредяването на ПП, то в случая следва да се има предвид следното: Действително, членовете на инициативния комитет – общо 50, а не 51 /както се констатира по-горе/ не са включени в списъка от общо 504 учредители, независимо от изискването на чл.15, ал.3, т.4 ЗПП, като липсват данни за присъствие на всички членове на инициативния комитет на проведеното на 20.07.2019 г. учредително събрание. Същевременно, по-голямата част от представени декларации от членовете на инициативния комитет не съставляват декларации по чл.11 ЗПП, което е видно от съдържанието им /т.2 и т.3/, а са такива за присъединяване към партията, които биха били релевантни към членовете на партията извън учредителите.
Отчитайки всички посочени по-горе обстоятелства и преценените доказателства, приложени към заявлението за регистрация на политическата партия, и събраните в регистърното производство доказателства, крайният извод на СГС за неизпълнение на императивните законови изисквания относно минималния брой членове - учредители на партията и за неизпълнение на въведените с чл.15, ал.3, т.4 ЗПП формални изисквания относно индивидуализацията на учредителите, следва да се потвърди. Не може да се сподели твърдението на касатора за доказана законност на учредителното събрание. Дори и при зачитане на всички членове на инициативния комитет – 50 броя и на гражданите, депозирали декларации за индивидуално членство по чл.11 ЗПП и отразени в списък от 504 лица, след приспадане на общо 59 от тях /с данни, че са починали преди учредяването на партията или с данни, сочещи на неточна тяхна индивидуализация/ следва да се приеме, че на проведеното на 20.07.2019 г. учредително събрание са присъствали по-малко от 500 граждани с избирателни права съгласно българското законодателство, подписали декларация по чл.11 и съответно, приложеният към заявлението за регистрация списък, съдържащ трите имена, ЕГН, постоянен адрес и саморъчен подпис на учредителите на партията е за по-малко от 500 членове. Предходната констатация е достатъчна за опровергаване верността на протокола от 20.07.2019 г. в частта му, имаща характер на свидетелствуващ документ - относно провеждането на учредителното събрание в присъствие на установени от Комисията по проверка на кворума 556 члена – учредители, като неспазването на формалните изисквания на чл.12, ал.2 и чл.15, ал.3, т.4 ЗПП е достатъчно за отхвърлянето на заявлението за начална регистрация на партията.
Оплакванията на касатора за необосновано и незаконосъобразно прилагане на чл.14, ал.2 ЗПП са релевантни единствено към допълнителните съображения на СГС за постановения отказ за регистрация, но видно от приложеното по делото удостоверение по ф.д. № 8179/1999 г. е, че в действителност абревиатурата на сега заявената за регистрация партия - ВМОРО се включва в абревиатурата на регистрираната политическа партия, макар и да не я изчерпва, т.к. наименованието на последната е „ВМРО –БНД“ .
Така мотивиран, Върховният касационен съд, състав на Търговска колегия, второ отделение


Р Е Ш И :


ПОТВЪРЖДАВА решение на Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-4 състав, постановено на 27.09.2019 г. по ф.д. № 43/2019 година.
Решението е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: