Ключови фрази
отмяна-нарушено право на участие

Р Е Ш Е Н И Е



№ 85



София 07.04.2011 г.



В ИМЕТО НА НАРОДА



Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание на девети февруари, две хиляди и единадесета година в състав:



ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ БЕЛАЗЕЛКОВ
ЧЛЕНОВЕ: МАРИО ПЪРВАНОВ
БОРИС ИЛИЕВ


при секретаря Райна Пенкова
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Марио Първанов гр. дело № 655/2010 г.

Производството е по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК.
Образувано е по молба на Н. М. Н.,[населено място], за отмяна на влязло в сила решение №143 от 21.08.2009 г. по гр.д. № 103/2009 г. на Омуртагския районен съд, с което е осъден да заплати на Р. Х. Х. 2 480 лв. – обезщетение за имуществени и неимуществени вреди и на Х. Н. Х. и Х. Р. М. по 2 000 лв. – обезщетение за неимуществени вреди от непозволено увреждане, вследствие претърпяно на 01.07.2007 г. ПТП.
Ответниците Р. Х. Х., Х. Н. Х., двамата от[населено място], [община] и Х. Р. М.,[населено място], [община], оспорват молбата за отмяна.
Молбата за отмяна е подадена в рамките на законовия срок по чл.305, ал.1, т.5 ГПК и е процесуално допустима.
Молителят твърди, че на 08.03.2010 г. е узнал за постановеното решение на Омуртагския районен съд. Не е имал възможност да участва в производството по делото и не е бил надлежно представляван, тъй като в нарушение на процесуалните правила е прието, че е редовно призован чрез залепване на уведомление без такова да пуснато в пощенската му кутия съобразно изискването на чл.47, ал.1, изр. последно ГПК.
Съобразно разпоредбата на чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК отмяна на влязло в сила решение може да се иска, когато страната, вследствие нарушаване на съответните правила, е била лишена от възможност да участва в делото и не е била надлежно представлявана.
От представеното уведомление от 30.05.2009 г. е видно, че молителят е бил уведомен, че следва да се яви в двуседмичен срок в канцеларията на съда за получаване на книжата по делото по реда на чл.47, ал.1 КПК чрез залепване на уведомлението на вратата на апартамента без да е пуснато такова в пощенската кутия, т.е. без да е изпълнено императивното изискване съобразно разпоредбата на чл.47, ал.1, изр. последно ГПК. Ето защо трябва да се приеме, че не са били налице предпоставките за прилагане фикцията за връчване при поставянето на уведомление по чл.47, ал.5 ГПК и съответно за назначаване особен представител на ответника по чл.47, ал.6 ГПК.
По тази причина са налице сочените нарушения на съдопроизводствените правила, обезпечаващи участието на молителят в производството.
След като са налице основанията за отмяна по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК, то молбата трябва да бъде уважена като основателна.
Съобразно изхода на спора деловодни разноски на молителят не следва да бъдат присъждани, тъй като такива не са поискани.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.



Р Е Ш И :



ОТМЕНЯ на основание 303, ал. 1, т. 5 ГПК по молбата на Н. М. Н.,[населено място], решение №143 от 21.08.2009 г. по гр.д. № 103/2009 г. на Омуртагския районен съд.
ВРЪЩА делото на Омуртагския районен съд за ново разглеждане от друг състав.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:



ЧЛЕНОВЕ: 1.



2.