Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * разпит чрез видеоконференция

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 68

С о ф и я, 16 май 2019 г.

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, ПЪРВО наказателно отделение, в з а к р и т о заседание на 15 май 2019 година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА
ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ

като съобрази становището на прокурора Николай Любенов,
изслуша докладваното от съдията Николай Дърмонски
частно наказателно дело № 469/2019 година.

Производството е по чл.44, ал.1 от НПК, образувано по повдигнат от Варненския апелативен съд по прекратеното ЧНД № 143/2019 г. по описа на този съд спор за подсъдност с Окръжен съд-Добрич.
Писменото становище на прокурора от Върховната касационна прокуратура е, че компетентен да се произнесе по молбата за правна помощ е Окръжен съд-Добрич.

Върховният касационен съд, за да се произнесе, взе предвид следното :
Въз основа на искане – молба за признаване и изпълнение на Европейска заповед за разследване, издадена от съдия-следовател при Апелативен съд в гр. Арнхем, провинция Гелдерланд, Кралство Нидерландия по образувано в този съд наказателно производство по повод обжалване от трима български граждани – подсъдими Д.Д.М., Е.А.Х. и М.А.Х. на постановената спрямо тях от Окръжния съд в Миден-Недерланд в гр. Утрехт осъдителна присъда, в Окръжен съд-Добрич е било образувано ЧНД № 129/2019 г. за оказване по реда на чл.471 и сл. от НПК на международна правна помощ, състояща се в провеждане на поискания от подсъдимите и защитниците им и допуснат от съдебния орган на тази държава-членка на ЕС разпит като свидетел на Р. Г. М. от Добрич, по възможност чрез видеоконференция.
С разпореждане № 124 от 17.04.2019 г. съдията-докладчик е прекратил производството по делото и го е изпратил по компетентност на Апелативен съд-Варна, позовавайки се на разпоредбата на чл.474, ал.3, изр.3-то от НПК (в редакцията в ДВ, бр.63/2017 г.) разпит чрез видеоконференция да се извършва от съдия от съответния апелативен съд по местоживеене на лицето.
След постъпване на делото в Апелативен съд-Варна и образуване на ЧНД № 143/2019 г. съдията-докладчик с определение № 138 от 22.04.2019 г. е оспорил компетентността си да проведе поискания от съдебния орган на другата държава-членка на ЕС разпит на свидетел, считайки за компетентен да стори това според разпоредбата на чл.9 от Закона за европейската заповед за разследване (ЗЕЗР, обн.ДВ, бр.16 от 22.02.2018 г., в сила от 27.02.2018 г.) окръжния съд в Добрич като такъв по местоживеенето на свидетелката М., прекратил е съдебното производство и е повдигнал настоящия спор за подсъдност пред ВКС.
ВКС намира за правилно становището на Варненския апелативен съд.
Материята за оказване на международна правна помощ по наказателни дела на друга държава е кодифицирана в чл.471-477 от НПК, Глава 36, раздел ІІІ-ти, осъществявана въз основа на международен договор, по който България е страна или на принципа на взаимността.
С оглед на членството на България в Европейския съюз и ангажиментите на държавата ни по синхронизиране на националното ни законодателство или прякото прилагане на нормите на европейското право, в съответствие с Директива 2014/41/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 03 април 2014 г. относно Европейската заповед за разследване по наказателноправни въпроси, със Закон за европейската заповед за разследване формите на международното сътрудничество между България и държавите-членки на ЕС в тази насока са значително прецизирани и унифицирани. В § 3 от ДР на ЗЕЗР е уточнено, че доколкото в този закон не се съдържат специални правила се прилагат разпоредбите на НПК, а в § 6 от същите е възприето изключението висящите производства за оказване на международна правна помощ да се довършват по „досегашния ред”. Това идва да утвърди извода на апелативния съд, че нормите на ЗЕЗР са специални по отношение на визирания по-горе раздел в НПК.
Съдията от Окръжен съд-Добрич се е позовал на разпоредбата на чл.474, ал.3, изр.3-то от НПК, без обаче да съобрази специалното правило в чл.9, ал.1, т.2 от ЗЕЗР, според което в съдебното производство признаването и изпълнението на молбата за правна помощ от компетентен съдебен орган на държава-членка на ЕС се извършва от съответния окръжен съд по местоживеене на лицето, от съответния военен или от специализирания наказателен съд според материалната им компетентност. Според тази разпоредба, в случая компетентен да се произнесе по молбата на съдебния орган на държавата-членка Кралство Нидерландия е Окръжен съд-Добрич, съответно да проведе чрез видеоконференция искания разпит на свидетелката съобразно изискванията на чл.28 от ЗЕЗР или на НПК, доколкото в ЗЕЗР няма специални правила.

Ето защо на основание чл.44, ал.1 от НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ИЗПРАЩА делото, образувано по молбата за признаване и изпълнение на Европейската заповед за разследване, издадена от съдия-следовател при Апелативен съд в гр. Арнхем, провинция Гелдерланд, Кралство Нидерландия за оказване на международна правна помощ за провеждане чрез видеоконференция на разпит на свидетел с местоживеене в Добрич, за разглеждане от ОКРЪЖЕН СЪД - ДОБРИЧ.
Препис от определението да се изпрати на АПЕЛАТИВЕН СЪД-ВАРНА, за сведение.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: