Ключови фрази
Касационни частни дела * промяна на местна подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 13

Гр. София, 02 февруари 2016 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в закрито заседание на първи февруари през две хиляди и шестнадесета година в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА ДАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛАДА ПАУНОВА
МАЯ ЦОНЕВА
при участието на секретаря
и след становище на прокурора от ВКП П. Долапчиев като разгледа докладваното от съдия Цонева наказателно частно дело № 72/2016 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред ВКС е образувано по реда на чл. 43, т. 1 от НПК за промяна на местната подсъдност на н. о. х. д. № 37/2016 год. по описа на Районен съд – Търговище.
В писмено становище представителят на Върховна касационна прокуратура сочи, че са налице основания за промяна на подсъдността, тъй като и обвиняемите, и свидетелите са с адреси за призоваване извън [населено място].
Върховният касационен съд, трето наказателно отделение, след като обсъди материалите по делото и съобрази становището на прокурора, намира за установено следното:
Производството по н. о. х. д. № 37/2016 год. по описа на Районен съд – Търговище е образувано по обвинителен акт на Районна прокуратура – Каварна срещу А. А. Х., Н. Т. Г. и П. Г. Б. за престъпление по чл. 210, ал. 1 вр. чл. 209 ал. 1 вр. чл. 26, ал. 1 от НК, извършено в периода м. юни 2013 год. – 04. 09. 2013 год.
С разпореждане № 18/18. 01. 2016 год. съдията-докладчик е прекратил съдебното производство по делото и е изпратил същото на касационната инстанция, като е приел, че делото му е подсъдно, доколкото последното от деянията, включени в продължаваната престъпна дейност е довършено в [населено място], но в същото време се налага промяна в местната подсъдност съобразно чл. 43, т. 1 от НПК, тъй като нито един обвиняем или свидетел от посочените в обвинителния акт е с адрес в [населено място].
Съгласно приложения към обвинителния акт списък на лицата за призоваване тримата подсъдими живеят в [населено място], като за подс. Б. е посочен и адрес в [населено място]. От общо тринадесетте свидетели шестима живеят в [населено място] или в села, намиращи се на територията на [община]. За един свидетел е посочен адрес за призоваване в [населено място], за трима – [населено място], а останалите трима живеят съответно в [населено място], [населено място] и [населено място].
При така установените обстоятелства, касационната инстанция намира, че са налице предпоставките на чл. 43, т. 1 от НПК и подсъдността на делото следва да бъде променена, като същото следва да бъде разгледано от Районен съд – Каварна. Основание за това дава обстоятелството, че от една страна никой от лицата за призоваване не живее в района на Районен съд – Търговище. В същото време, и това е много по-важно, по-голямата част от свидетелите са с адрес за призоваване или от [населено място] и от населени места на територията на [община], или от такива, които се намират значително по-близо до [населено място], отколкото до [населено място]. Последното обстоятелство обосновава категоричния извод, че освен, че явяването на тези свидетели в Каварненския районен съд ще бъде съпроводено с много по-малко финансови и чисто физически затруднения, ще бъде гарантирано разглеждането на делото в разумен срок.
Така мотивиран и на основание чл. 43, т. 1 от НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ИЗПРАЩА н. о. х. д. № 37/2016 год. по описа на Районен съд – Търговище за разглеждане и решаване на Районен съд – Каварна
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Копие от настоящия съдебен акт да се изпрати на Районен съд – Търговище за сведение.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1.


2.