Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нови обстоятелства

РЕШЕНИЕ


№ 2


София, 30.01.2015 година


В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание деветнадесети януари две хиляди и петнадесета година в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОИЛ СОТИРОВ
ЧЛЕНОВЕ: ВАСИЛКА ИЛИЕВА
ЗОЯ АТАНАСОВА

при секретаря АНИ ДАВИДОВА
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията СТОИЛ СОТИРОВ
гр.дело №7041/2014 година.


Производството е по чл.307, във връзка с чл.303 ал.1, т.1 ГПК.
Образувано е по молба, вх.№11597/05.11.2014 г., подадена от “Ф+С А.” О. – Р., за отмяна на влязлото в сила решение №194/17.7.2013 г. по гр.д.№204/2013 г. по описа на Великотърновския апелативен съд.
Молителят твърди, че са налице нови обстоятелства и писмени доказателства по смисъла на чл.303, ал.1, т.1 ГПК, които към момента на решаване на делото пред Русенския окръжен съд и Великотърновския апелативен съд, не са могли да бъдат известни на молителя, и които имат особено съществено значение за доказване на собствеността и количеството на твърдения като собствен слънчоглед на [фирма], а тези нови обстоятелства, са му станали известни в производството по гр.д.№277/2014 г. по описа на Русенския окръжен съд, образувано по исковата молба на посоченото дружество срещу молителя. Относно новите обстоятелства молителят се позовава на констатации в заключенията на съдебно-агротехническа експертиза и икономическа такава. Твърди се, че по настоящото дело, в инстанционното производство, сочените експертизи не са допуснати.
Моли се за отмяна на въззивното решение и връщане делото за ново разглеждане.
В съдебно заседание молбата за отмяна се поддържа от процесуалния представител на молителя – адв. В., който представя писмени бележки. Претендират се разноски за настоящото производство.
Ответникът по молбата за отмяна [фирма] – Р., е депозирал отговор по смисъла на чл.306, ал.3 ГПК.
В съдебно заседание молбата за отмяна се оспорва от процесуалния представител на ответника по молбата – адв. Н., която представя писмена защита. Претендират се разноски.
Върховният касационен съд, състав на ІV г.о., след като разгледа молбата за отмяна, становището на ответника по молбата, изразено в отговора по чл.306, ал.3 ГПК, становищата на процесуалните представители на страните, изразени в съдебно заседание, писмените им защити и с оглед правомощията си по глава ХХІV ГПК, намира за установено следното:
Молбата за отмяна по чл.303, ал.1, т.1 ГПК е подадена в срока по чл.305, т.1 ГПК, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество тя обаче е неоснователна по следните съображения:
Нови обстоятелства или нови доказателства по смисъла на чл.303, ал.1, т.1 ГПК са налице тогава, когато те са съществували при предявяване на иска и разглеждането на делото, но не са били известни на страната, респективно не са станали достояние на съда, а са от съществено значение за спора. Новооткрито доказателство е налице и тогава, когато някое обстоятелство е било известно, страната го е твърдяла пред съда, но не е могла да го удостовери по надлежния ред по причина, която е извън процесуалното й поведение. Освен това новооткритите факти трябва да са от съществено значение за спора. Следователно законът изисква кумулативното наличие на двете предпоставки, за да бъде уважено искането.
В процесния случай молителят се позовава на обстоятелства, които следват влизането в сила на въззивното решение по настоящия спор, и се отнасят до друг съдебен спор между страните. Освен това визираните обстоятелства се извличат от данни, съдържащи се в заключения на съдебни експертизи по друг спор, както и твърдения за тяхното недопускане в инстанционното производство по настоящия спор. Втората част твърдението за наличие на основание по чл.303, ал.1, т.1 ГПК по естеството си представлява касационно оплакване, чието разглеждане не следва да се осъществи в настоящото производство. Поради това не е налице хипотезата на чл.303, ал.1, т.1 ГПК и молбата за отмяна следва да се остави без уважение.
С оглед изхода от настоящото производство молителят следва да заплата но ответника по молбата деловодни разноски в размер на 20000 лева.
Водим от изложените съображения и на основание чл.307 ГПК, Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.,


Р Е Ш И:



ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба, вх.№11597/05.11.2014 г., подадена от “Ф+С А.” О. – Р., за отмяна на влязлото в сила решение №194/17.7.2013 г. по гр.д.№204/2013 г. по описа на Великотърновския апелативен съд.
ОСЪЖДА “Ф+С А.” О. – [населено място], [улица], ет.5, да заплати на [фирма] – [населено място], [улица], деловодни разноски в размер на 20000/двадесет хиляди/ лева.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:



ЧЛЕНОВЕ: