Ключови фрази
Престъпление по чл. 234, ал. 1, 2 и 3 НК * акцизни стоки без бандерол * държане на оръжие без надлежно разрешение * материална незаконосъобразност * съществено нарушение на процесуални правила, което не налага връщане на делото за ново разглеждане

Р Е Ш Е Н И Е

№ 60112
София, 22.06.2021 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на четиринадесети юни през две хиляди двадесет и първа година, в състав:
Председател: Биляна Чочева
Членове: 1. Жанина Начева
2. Бисер Троянов

при секретаря Галина Иванова и с участието на прокурора Петър Долапчиев разгледа докладваното от съдия Троянов наказат. дело № 489 по описа за 2021 г.
Касационното производство е образувано по протест на Военно-апелативната прокуратура против въззивна присъда № 1 от 08.02.2021 г. по в.н.о.х.д. № 20206000600040, по описа на Военно-апелативния съд.
С протеста се развиват доводи по касационните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и 2 от НПК. За процесуално нарушение се сочи неправилно приетите от въззивния съд нови фактически положения за обвинението по чл. 234, ал. 1 от НК, след противоречиво изложените показания от съпругата на подсъдимия, пренебрегване на показанията на свидетеля Х. за произхода на цигарените изделия без бандерол и съпричастността на подсъдимия към тяхното държане. Нарушението е довело до неправилно приложение на материалния закон с оправдаване на подсъдимия Г. С. А. за извършеното от него престъпление. Материалният закон е нарушен и при второто обвинение, по което обществената опасност на деянието е преценена за явно незначителна и неправилно е приложен институтът на чл. 9, ал. 2 от НК за противозаконно държане на ловна пушка и боеприпаси. Протестиращата страна прави искане за отмяна на въззивната присъда и връщане на делото за ново разглеждане.
Срещу протеста е подадено писмено възражение от защитника на подсъдимия Г. С. А., адвокат И. Ж. с твърдения, че въззивният съд е провел самостоятелна проверка на допълнително събраните пред него доказателства, обсъдил ги е съвкупно с приобщените от първоинстанционния съд и е достигнал до правилни фактически и правни изводи за отсъствието на противоправно държане на акцизни стоки без бандерол от подсъдимия А.. Доводите от протеста за неправилно приложен чл. 9, ал. 2 от НК спрямо неправомерното държане на ловно оръжие и боеприпаси към него счита за неоснователни.
В съдебно заседание пред касационната инстанция представителят на Върховната касационна прокуратура не поддържа протеста и счита атакуваната с него оправдателна присъда за правилна и законосъобразна.
Подсъдимият Г. С. А. и неговият защитник, адвокат И. Ж., считат касационния протест за неоснователен.
Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на постъпилия протест, изложените от страните съображения в открито съдебно заседание и извърши касационната проверка в законоустановените предели, намери следното:
С присъда № 20 от 02.07.2020 г. по н.о.х.д. № 91/ 2019 г. Софийският военен съд признал подсъдимия Г. С. А. за виновен в това, че на 22.04.2019 г., в [населено място], във вилния си имот в местността „Т. ч.”, в пристройка на вилата си, под седалка на ъглов диван, държал акцизни стоки без бандерол – 410 кутии с 8200 къса цигари, марка „LD”, на стойност 3075 лева и 6 кутии с 120 къса цигари марка „R. blue”1 на стойност 45 лева, всички акцизни стоки на обща стойност от 3 120 лева, като случаят не е маловажен, поради което и на основание чл. 234, ал. 1 от НК и чл. 54 от НК му наложил наказания от 1 година лишаване от свобода, глоба от 3120 лева и лишаване от право да упражнява професия и дейност, свързани с разпространяване и държане на акцизни стоки за срок от 4 години.
Със същата присъда подсъдимият бил признат за виновен и в това, че на 22.04.2019 г., в [населено място], във вилния си имот в местността „Т. чешма”, в пристройка на вилата си, под седалка на ъглов диван, държал огнестрелно оръжие и боеприпаси за огнестрелни оръжия: едноцевна, гладкоцевна, еднозарядна ловна пушка, марка “G.”, T. S., Ѕ seri № 1467, 12-ти калибър и 4 бр. патрони, 12-ти калибър, без да има за това надлежно разрешение, поради което и на основание чл. 339, ал. 1 от НК и чл. 54 от НК му наложил наказание от 2 години лишаване от свобода.
На основание чл. 23 от НК военният съд наложил едно общо най-тежкото наказание от 2 години лишаване от свобода, към което присъединил наказанията глоба от 3 120 лева и лишаване от право да упражнява професия и дейност, свързани с разпространяване и държане на акцизни стоки, за срок от 4 години. Съдът отложил, на основание чл. 66 ал. 1 от НК, изпълнението на най-тежкото наказание лишаване от свобода с изпитателен срок от 5 години. Отнел в полза на държавата предметът на престъплението по чл. 234 от НК, на основание чл. 234, ал. 5 от НК, както и предметът на престъплението по чл. 339, ал. 1 от НК, на основание чл. 53, ал. 2, б.“а“ от НК. В тежест на подсъдимия били възложени разноските по делото.
С нова присъда № 1 от 08.02.2021 г., по в.н.о.х.д. № 20206000600040, Военно-апелативният съд отменил първоинстанционната осъдителна присъда и признал подсъдимия Г. С. А. за невинен по повдигнатите му обвинение по чл. 234, ал. 1 от НК и по чл. 339, ал. 1 от НК.
Касационният протест е процесуално допустим, подаден е в законовия срок, от легитимирана процесуална страна и срещу акт, подлежащ на касационна проверка по реда на чл. 346, т. 1 от НПК.
Разгледан по същество протестът е неоснователен.
Въззивният съд е мотивирал изводи за липса на умисъл у подсъдимия А. към държане на акцизни цигарени изделия без бандерол, след проведено въззивно съдебно следствие, събрани нови доказателства и самостоятелен анализ на доказателствените източници, представящи различна фактическа обстановка от описаната в мотивите на осъдителната присъда и в обвинителния акт. Апелативната инстанция не е намерила потвърждение на правните изводи на военно-окръжния съд за авторството на деянието по чл. 234 от НК. След разпита на съпругата на подсъдимия, отказала да свидетелства преди това, и въведените с показанията й нови факти съществено били променени фактическите и правни изводи за участието на подсъдимия в престъпната дейност, за която бил първоначално осъден. Доказателственият анализ е осъществен при спазване на процесуалните изисквания, без нарушения на съдопроизводствените правила и в изпълнение на основно правомощие на въззивния съд по чл. 316 от НПК да установява нови фактически положения. Възражението от протеста, че въззивната инстанция е следвало да кредитира производните доказателства в показанията на свид. Х., пресъздаващи волеизявление на подсъдимия при разкриване на деянието, вместо преките доказателства на свид. И. А., с които поема вина за придобитите от нея и укрити цигарени изделия по време, когато съпругът й не е бил на вилния имот и не могъл да знае за новозакупените цигари без бандерол. Преценка на прокурорските органи е дали да повдигнат обвинение на свид. А. за деянието, за което подсъдимият правилно е оправдан. Присъдата в тази част следва да бъде оставена в сила.
Въззивният съд правилно е приел, че противозаконното държане на ловна пушка и 4 бр. ловни патрони за нея представлява малозначително деяние по смисъла на чл. 9, ал. 2 от НК, тъй като обществената опасност на деянието е незначителна до степен, при която обществените отношения по правомерното придобиване и държане на огнестрелни оръжия не са значимо увредени, за да третират разкритото деяние за престъпно. Оправдателната присъда на въззивната инстанция и в тази част е правилна и законосъобразна, поради което следва да бъде потвърдена.
Съображенията от касационния протест се явяват неоснователни да наложат отмяна на оправдателната присъда на Военно-апелативния съд и връщане на делото за ново разглеждане. Затова и протестът не се поддържа от представителя на Върховната касационна прокуратура.
Върховният касационен съд, на основание чл. 354, ал. 1, т. 1 от НПК
Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА въззивна присъда № 1 от 08.02.2021 г. по в.н.о.х.д. № 20206000600040, по описа на Военно-апелативния съд.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.