Ключови фрази
ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРОТИВ СОБСТВЕНОСТТА * кражба в немаловажни случаи, извършена повторно * незаконен съдебен състав * абсолютно нарушение на процесуални правила * ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРОТИВ СОБСТВЕНОСТТА

Р Е Ш Е Н И Е

Р    Е    Ш   Е   Н   И    Е 

 

581

 

София, 28 декември 2009 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, трето наказателно отделение, в  съдебно заседание на седемнадесети декември 2009 г. в състав :

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: САША РАДАНОВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: ВЕРОНИКА ИМОВА

                                                                                  ПАВЛИНА ПАНОВА

 

при секретаря ............Ив. ИЛИЕВА...........................  и в присъствието   на прокурора от ВКП ........П. МИХАЙЛОВА................, като изслуша докладваното от съдия П. ПАНОВА  наказателно дело № 595/2009 г. , за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по протест на прокурор от Софийска градска прокуратура срещу въззивна присъда № 1* постановена от Софийски градски съд на 02.04.2009 г. по ВНОХД № 10/2009 г. , с която е била отменена първоинстанционната присъда по делото и подсъдимата А. Я. И. е била оправдана по обвинението по чл. 195 ал.1 т.4 пр.3 и т.7 вр. чл. 194 ал.1 вр. чл. 28 ал.1 от НК.

С първоинстанционна присъда от 27.10.2008г., постановена от Софийски районен съд по НОХД № 7111/2005г., подсъдимата е била призната за виновна по обвинението за това, че на 27.08.2004 г. в гр. С. при условията на повторност отнела чужди движими вещи на обща стойност 81 лева от владението на И. А. Г. без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието не представлява маловажен случай, поради което и на основание чл. 195 ал.1 т.4 пр.3 и т.7 вр. чл. 194 ал.1 вр. чл. 28 ал.1 от НК е била осъдена на две години лишаване от свобода. С присъдата си съдът е приложил разпоредбата на чл. 25 от НК.

Касационният протест, подаден срещу въззивната присъда, релевира довод за неправилно приложение на материалния закон, дължащо се на незаконосъобразен анализ на доказателствата в нарушение на чл. 103 и чл. 108 от НПК и игнориране на безспорни доказателства относно авторството. С протеста се прави искане да се отмени въззивната оправдателна присъда и делото да се върне за ново разглеждане на въззивния съд със задължени указания относно приложението на закона.

Пред касационния съд прокурорът поддържа протеста по изложените в него съображения, като счита, че изводите на въззивния съд за несигурност в показанията на св. Г не се потвърждават от съдържанието на съдебния протокол, в който са закрепени неговите показания. Поддържа се искането за отмяна на въззивната присъда и връщане на делото за ново разглеждане на въззивния съд.

Защитата на подсъдимата пледира за неоснователност на протеста , като счита че въззивната присъда е законосъобразна. Моли за оставянето й в сила.

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка на атакувания въззивен съдебен акт и на съдопроизводствените действия на първоинстанционния съд, установи следното:

При разглеждане на делото пред първоинстанционния съд е било допуснато съществено процесуално нарушение, изразило се в това , че делото е било разгледано от незаконен състав.

Пред Софийски районен съд е бил внесен обвинителен акт срещу подс. А. И. с обвинение за престъпление по чл. 195 ал.1 т.4 пр.3, т.7 вр. чл. 194 ал.1 вр. чл. 28 ал.1 от НК. За това престъпление се предвижда наказание лишаване от свобода от една до десет години. Според чл. 28 ал.1 т.2 от НПК разглеждането на делото с такова обвинение в първоинстанционния съд е следвало да стане в състав от един съдия и двама съдебни заседатели.

Видно от съдебните протоколи по настоящето дело, съставът на съда, който го е разгледал и е постановил първоинстанционната присъда, е бил различен. Ход на делото е бил даден в съдебно заседание на 28.06.2007 г., когато е бил разпитан пострадалия по делото – св. Г. Съставът на съда е бил едноличен – съдия без съдебни заседатели. Впоследствие са били проведени още две заседания по делото, при които са били събирани доказателства – на 15.11.2007 г. и на 28.10.2008 г., като на последното е била постановена присъдата по делото. При провеждането им съдът е заседавал в състав от съдия и двама съдебни заседатели. Това обстоятелство сочи, че част от наказателното производство е било разгледано от незаконен състав. Допуснато е било нарушение, което е от категорията на абсолютните процесуални такива съгласно чл. 348 ал.3 т. 3 от НПК. Допускането му е винаги основание за отмяна на постановената присъда и връщане на делото за ново разглеждане от първоинстанционния съд.

В този случай с факта на констатиране на същото всяка контролна инстанция е длъжна да отмени постановения съдебен акт и да върне делото за ново разглеждане от друг законен състав на съда , без да е необходимо да изследва доколко това нарушение е накърнило съществено правата на някоя от страните в процеса. След като това не е било констатирано от въззивния съд, то следва да бъде сторено от касационния, което по необходимост води до отмяната на два съдебни акта по делото – въззивен и първоинстанционен.

Предвид необходимостта от упражняване на правомощието му по чл. 354 ал.1 т.2 от НПК касационният съд не намира за необходимо да обсъжда доводите, съдържащи се в протеста на Софийска градска прокуратура. Те следва да бъдат взети предвид при новото разглеждане на делото от първоинстанционния съд.

С оглед на това и на осн. чл. 354 ал.1 т.4 вр. ал.3 т.2 от НПК ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, ТРЕТО НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТМЕНЯ въззивна присъда № 1* постановена на 02.04.2009 г. по ВНОХД № 10/2009 г. по описа на Софийски градски съд, както и първоинстанционна присъда, постановена на 27.10.2008 г. по НОХД № 7111/2005 г. по описа на Софийски районен съд.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: