Ключови фрази
допустимост на иск * правен интерес * преждевременно предявен иск * присъединяване на кредитори в изпълнителното производство * оспорване на вземането на присъединен кредитор

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

159

 

                      София 31.03.2009 г.

 

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България , Първо   гражданско отделение, в закрито заседание на тридесети  март , две хиляди и  девета  година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Жанин Силдарева

                                    ЧЛЕНОВЕ :   Костадинка Арсова

                                                         Бонка Дечева

 

изслуша докладваното от съдията Арсова ч.гр.дело № 1930/2008 година

Производството е по чл. 274, ал.3, т.2 ГПК.

“И“Е. , гр. С. е подало частна жалба срещу определение № 107 от 21.04.2008 г. на Апелативен съд, гр. В., постановено по ч.гр.д. № 215 от 2008 г. , с което е оставено в сила определение от 7.03.2008 г. по гр.д. № 236 от 2007 г. на Габровския окръжен съд и е прекратено производството поради недопустимост, изразена в липса на правен интерес предвид преждевременното образуване на делото. В жалбата се подържа, че постановеното определение е неправилно, заявеният иск по реда на чл.359, ал.1 ГПК/отм./ е допустим и необосновано и неправилно производството е прекратено. Прави се искане за отмяна на определенията и разглеждане на спора от съдилищата.

Към частната касационна жалба е представено изложение, в което жалбоподателя се позовава на разпоредбата на чл.280, ал.1, т.3 ГПК като подържа, че по чл.359 ГПК липсва практика на ВКС, което е основание за допускането на жалбата до касационно разглеждане.

Ответниците “Д“Е. и Р. Д. П. не са депозирали отговор по реда на чл. 276, ал.1 ГПК.

Частната жалба е допустима, защото е подадена от надлежна страна, срещу определение на въззивен съд, с което се потвърждава прекратяването на производството .

Настоящия състав намира , че частната жалба следва да се допусне до касационна проверка по реда на чл.280, ал.1, т.3 ГПК защото с нея се поставя съществен процесуално правен въпрос относно момента от които възниква правния интерес на взискателя в образуваното изпълнително производство да предяви иск с който да оспори вземането на друг присъединен взискател срещу същия длъжник. Този текст от ГПК /отм./ е възпроизведен в чл.464, ал.1 ГПК, по същия липсва практика на ВКС и с оглед точното прилагане на закона и развитие на правото е наложително допускането до касационна проверка на атакуваното прекратително определение.

Върховния касационен съд, Първо отделение като съобрази доводите на жалбоподателя и данните по делото приема следното:

С искова молба вх. № 3* от 20.11.2007 г. “И“Е. , гр. С. е предявил отрицателен установителен иск, с който иска да се признае , че ответницата Р няма вземане в размер на 17 720, 46 лева, произходящо от трудово възнаграждение срещу “Д“Е. по образуваното изп. дело № 2* на ЧСИ В. Ц. с район на действие Габровския окръжен съд.

Няма спор, че жалбоподателя е взискател по изп. дело № 2* на ЧСИ В. Ц. с район на действие Габровския окръжен съд , което е образувано по негова молба и че “Д“Е. е длъжник по делото.становено е ,че Р. Д. П. се е присъединила като взискател по посоченото дело, представяйки изпълнителен лист за цитиранаат по-горе сума , издаден по гр.д. № 1* от 2007 г . Следователно е налице фактическият състав на чл.359 , ал.1, пр.1 ГПК, който обуславя и правният интерес от предявяването на иска. Разпоредбите на приложение 2 и 3 от текста на чл.359, ал.1 ГПК посочват условията при които се спира изпълнението по отношение на кредитора ,чието вземане е оспорено, като с последната норма е предвиден и краен срок за предявяването на иска след изтичането на които се извършва разпределение на сумите между взискателите по реда на чл.355 ГПК/отм./ .

Изразеното разбиране в атакуваните определения , че едва с изготвянето на разпределението възниква правният интерес за оспорване на вземането от един взискател спрямо друг присъединен е неправилно. Правният интерес възниква от момента на присъединяването – чл.350 ГПК/отм./ защото присъединилият се взискател има същите права в изпълнителното производство, каквито има първоначалният взискател и извършените до присъединяването изпълнителни действия ползуват и присъединилия се взискател- чл.351 ГПК/отм./. С присъединяването на взискателя възниква задължението на съдия изпълнител да постанови разпределение на постъпленията по делото спазвайки реда на чл.355 ГПК/отм./ и следователно с присъединяването всеки един от първоначалните взискатели има интерес да оспори вземането му. Предявеният иск е допустим и следва да бъде разгледан.

По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на Първо гражданско отделение,

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯВА определение № 107 от 21.04.2008 г. на Апелативен съд, гр. В., постановено по ч.гр.д. № 215 от 2008 г. и определение от 7.03.2008 г. по гр.д. № 236 от 2007 г. на Габровския окръжен съд.

ВРЪЩА делото на Габровския окръжен съд за продължаване на съдопроизводствените действия по подадената искова молба от “И“Е. , гр. С..

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: