Ключови фрази
Обида и квалифицирана обида * процесуално нарушение на въззивната инстанция * задължителни указания на касационната инстанция


5


Р Е Ш Е Н И Е

№ 34

София, 26 април 2017 г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А



ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, трето наказателно отделение, в открито съдебно заседание на шестнадесети февруари две хиляди и седемнадесета година, в състав :



ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА АТАНАСОВА ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ШЕКЕРДЖИЕВ
АНТОАНЕТА ДАНОВА



при секретаря Илияна Петкова
и в присъствието на прокурора Кирил Иванов
като изслуша докладваното от съдия Даниела Атанасова наказателно дело № 108/2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Касационното производство е образувано по жалба на частния тъжител Б. И., чрез повереника му адв.С. срещу въззивна присъда № 47 от 01.12.2016г., постановена по внчхд № 590/2016г. по описа на Окръжен съд-Русе.
В жалбата са развити доводи в подкрепа на касационните основания по чл. 348, ал.1, т. 1 и 2 от НПК, като се прави искане за отмяна на постановената въззивна присъда и връщане на делото за ново разглеждане. Депозирано е и допълнение към касационната жалба, в което са развити аргументи в подкрепа на релевираните касационни основания.
В съдебното заседание пред касационната инстанция, представителят на Върховна касационна прокуратура намира жалбата за неоснователна. Изразява становище за законосъобразност на изводите на въззивната инстанция за това, че думите „отмъстителен и лош човек” са лично мнение на подсъдимата. Моли за оставяне в сила на въззивния съдебен акт.
Адвокат С. – повереник на частния тъжител поддържа касационната жалба по изложените в нея съображения. Счита, че правилно е установена фактическата обстановка, по която страните не спорят, но неправилно е приложен материалният закон, тъй като фактите сочат, че подсъдимата е осъществила от обективна и субективна страна състава на престъплението, възведено й с тъжбата, и за което е била призната за виновна от първата инстанция. Поддържа оплакването за допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в нарушение на разпоредбата на чл.355 от НПК, задължаваща въззивната инстанция да изпълни указанията на ВКС. Моли за отмяна на обжалвания въззивен съдебен акт и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на въззивната инстанция.
Адвокат Х., която също е повереник на частния тъжител поддържа изцяло касационната жалба и съображенията, изложени в допълнението. Моли за отмяна на въззивната присъда. Представя писмена защита.
Подсъдимата Г. И. и защитникът й - адв.Д., редовно призовани за съдебното заседание пред касационната инстанция, не се явяват. Депозирано е писмено становище от адв.Т., защитник на подсъдимата в оспорване на касационната жалба, с искане за оставяне в сила на въззивната присъда.
Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните и в пределите на правомощията си по чл.347, ал.1 от НПК, намери следното:
С присъда № 175 от 23.11.2015г., постановена по нчхд №1304/2015г., Районен съд - Русе е признал подсъдимата Г. И. за виновна в това, че на 02.06.2014г. в [населено място], казала нещо унизително за честта и достойнството на Б. И., в негово присъствие - „Вие сте отмъстителен, лош човек”, като обидите са нанесени публично и са разпространени в телевизионен ефир, поради което и на основание чл.148, ал.1, т.1 и 2, вр. чл.146, ал.1 от НК и чл.78а от НК я е освободил от наказателна отговорност и й наложил административно наказание глоба в размер на хиляда лева, като я е оправдал относно инкриминирания като обиден израз „вие не сте порядъчен лекар” и по т.3 на чл.148, ал.1 от НК.
Със същата присъда подсъдимата Г. И. е била осъдена да заплати в полза на частния обвинител Б. И. сумата от 0,50лева, представляваща обезщетение на претърпени неимуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 02.06.2014г., както и държавна такса върху уважената част на иска.
Със същата присъда подсъдимата Г. И. е била призната за невиновна в това на 02.06.2014г. в [населено място] да е приписала на Б. И. престъпление –убийство, като клеветата да е нанесена публично и да е разпространена в телевизионен ефир в предаването /наименование/по Нова ТВ, поради което и на основание чл.304 от НПК е оправдана по обвинението за престъпление по чл.148, ал.2, вр. ал.1, т. 1 и 2, вр. чл.147, ал.1 от НК. Отхвърлен е предявения граждански иск за причинени неимуществени вреди от това престъпление в размер на 0,50лева, като неоснователен. Частният тъжител е бил осъден да заплати на подсъдимата направените от нея разноски.
С въззивна присъда № 16 от 17.03.2016г., постановена по внчхд №92/16г., Окръжен съд - Русе е отменил първоинстанционната присъда, в частта, с която подсъдимата е била призната за виновна, освободена е от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК с наложено наказание глоба и досежно уважения граждански иск, разноски и държавна такса, като вместо това е постановил нова присъда, с която изцяло я е оправдал по обвинението по чл. 148, ал.1, т.1 и 2, вр. чл.146, ал.1 от НК и е отхвърлил предявения от частния тъжител граждански иск. В останалата част присъдата е била потвърдена.
С решение № 183 от 31.10.2016г., постановено по н.д. № 597/16г. по описа на ВКС, І н.о. е отменена горепосочената въззивна присъда в частта, с която подсъдимата Г. И. е била призната за невиновна и оправдана по обвинението за престъпление по чл.148, ал.1, т.1 и 2, вр. чл.146, ал.1 от НК и е отхвърлен предявеният от частния тъжител граждански иск за неимуществени вреди и делото върнато в отменената част за ново разглеждане от друг състав на въззивната инстанция.
С въззивна присъда № 47 от 01.12.2016г., постановена по внчхд № 590/16г., Окръжен съд-Русе е отменил присъда № 175/ 23.11.2015г., постановена по нчхд № 1304/15г. на РС-Русе, в частта, с която подсъдимата Г. И. е призната за виновна в извършване на престъпление по чл.148, ал.1, т.1 и 2, вр. чл.146, ал.1 от НК и на основание чл.78а от НК е освободена от наказателна отговорност, като й е наложено административно наказание глоба в размер на 1000лева и в частта, с която е уважен гражданският иск относно това деяние и е осъдена да заплати обезщетение по него, разноски на тъжителя и държавна такса, и вместо това е постановил следното: признал е подсъдимата за невиновна и на основание чл.304 от НПК я е оправдал по повдигнато й обвинение за престъпление по чл.148, ал.1, т.1 и 2, вр. чл.146, ал.1 от НК; отхвърлил е предявения от частния тъжител граждански иск за неимуществени вреди в размер на 0,50лева; осъдил е частния тъжител да заплати на подсъдимата направените от нея разноски в размер на 350лева и е прогласил, че в останалата част първоинстанционната присъда е влязла в сила.
Касационната жалба на частния тъжител е допустима и основателна.
На първо място следва да бъдат обсъдени твърденията на касатора за допуснати съществени процесуални нарушения. Това е водещо, тъй като евентуалното констатиране на основанията по чл.348, ал.1, т.2 от НПК, обуславящи необходимост от отмяна на атакувания съдебен акт и връщане на делото за ново разглеждане, от своя страна ще дерогира необходимостта от разглеждане на доводите, касаещи касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК.
Оплакването за допуснато процесуално нарушение е относно неспазване на разпоредбата на чл.355 от НПК, поради неизпълнение от въззивната инстанция на задължителните указания на ВКС по приложението на материалния закон. Същото е основателно. Нормата на чл.355, ал.1, т.2 от НПК визира задължителност на указанията на касационната инстанция при ново разглеждане на делото, когато те са относно приложението на закона, освен в случаите, когато се установят нови фактически положения.
В настоящият случай е налице горопосочената хипотеза на задължителност на указанията, а именно: 1.постановявайки отменителното касационно решение/цитирано по-горе/, съставът на касационния съд е упражнил правомощията си по чл. 354, ал.3, т.3 от НПК, след като е констатирал допуснати от въззивния съд нарушения на материалния закон, при постановяването на въззивната присъда в нейната оправдателна част/по отношение на обвинението по чл.148, ал.1, т.1 и т.2, вр. чл.146, ал.1 от НК за израза ”вие сте отмъстителен, лош човек”/; 2. при новото въззивно производство ОС-Русе не е установил нови фактически положения.
С неизпълнението на задължителните указания по приложението на материалния закон, дадени от ВКС, въззивната инстанция е допуснала съществено процесуално нарушение, което обуславя касационно основание по чл.348, ал.1, т.2 от НПК и е основание за отмяна на въззивната присъда, постановена от ОС-Русе и връщане на делото за ново разглеждане.
Водим от горното и на основание чл. 354, ал. 3, т. 2 от НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение,

Р Е Ш И :


ОТМЕНЯВА въззивна присъда № 47 от 01.12.2016г., постановена по внчхд № 590/16г. по описа Окръжен съд-Русе.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд от стадия на съдебното заседание.
Решението не подлежи на обжалване и протест.


Председател:


Членове: