Ключови фрази
ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРОТИВ ЛИЧНОСТТА - Телесни повреди * разкриване на обективната истина * механизъм на причиняване на телесна повреда или смърт * длъжностно лице * орган на власт * индивидуална и генерална превенция * генерална и индивидуална превенция * обществена опасност на деец * обществена опасност на деяние

 

 

                                                                          Р   Е  Ш  Е  Н  И   Е

                                              

                                                                                   № 334

 

                                                                   София, 10 юли 2009година                                                

 

 

 

                                  В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

                  Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в съдебно заседание на 26 юни две хиляди и девета година, в състав:

 

 

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН НЕДЕВ

 

                                                   ЧЛЕНОВЕ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА

 

                                                                          ИВЕТА АНАДОЛСКА

 

                                                                          

 

 

при участието на секретаря  Аврора Караджова

и в присъствието на прокурора Николай Любенов

изслуша докладваното от съдията Ивета Анадолска

н.дело  № 309/09 година

 

 

 

Производството е образувано по жалба на подсъдимия А. Ц. А. срещу въззивна присъда № 45/ 01.04.2009год., постановена по в.н.о.х.д. № 38/09г. на Военно-апелативен съд.

В жалбата, са релевирани всички основания по смисъла на чл.348 НПК. Отправено е искане за отмяна на въззивния съдебен акт и връщане на делото за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание и в алтернативна даденост – неговото изменение, с приложение разпоредбата на чл.66,ал.1 НК.

Подсъдимият лично и чрез процесуалния си представител поддържа жалбата в съдебно заседание.

Частният обвинител и граждански ищец В. А. К. не участва в касационното производство.

Представителят на Върховната касационна прокуратура намира жалбата на подсъдимия за неоснователна.

 

Върховният касационен съд, първо наказателно отделение, след като прецени доводите на страните и провери правилността на атакувания съдебен акт в пределите на правомощията си по чл.347 НПК, намира за установено следното:

С въззивния акт, е отменена присъда № 24/ 24.06.2008г, постановена по н.о.х.д. № 24/08г. на Софийски военно окръжен съд, и постановена нова, с която е ангажирана наказателната отговорност на касатора за извършени престъпления по чл.131,ал.1,т.2 НК и по чл.287,ал.1 НК и при условията на чл.23 НК е определено общо наказание в размер на три години лишаване от свобода и три години лишаване от право да заема определена държавна и обществена длъжност, както и да упражнява професия, свързана с охрана на обществения ред и опазване сигурността на страната. Предявеният от В. К. граждански иск е уважен за сумата от 2000лв., представляваща обезщетение за репариране на претърпените от него неимуществени вреди, в резултат на деянието, извършено от А.

С първоинстанционната присъда е признат за невинен и оправдан подсъдимия А. Ц. А. по предявеното му обвинение за извършени престъпления по чл.131, ал.1 и чл.287,ал.1 НК и отхвърлен гражданския иск.

Делото е за втори път пред касационната инстанция.

С решение № 30/17.03.09год. по н.д. № 623/08год. на ІІ-ро НО на ВКС е отменено въззивно решение № 118 / 24.10.2008год. по в.н.о.х.д № 120/08год. на Военно апелативния съд, с което е потвърдена първоинстанционната присъда. При новото разглеждане на делото е поставен съдебен акт, предмет на настоящата касационна проверка.

Жалбата на подсъдимия е неоснователна.

Не са допуснати заявените от касатора съществени процесуални нарушения. Решението е взето по вътрешно убеждение, основано на пълно и всестранно изследване на доказателствената съвкупност и Апелативният съд е положил достатъчно усилия за разкриване на обективната истина по смисъла на чл.13 НПК, поради което не може да бъде възприето виждането на защитата в същата насока. По начало, касационната инстанция не би могла да обсъжда “непълнота” на доказателствения материал и преценката на такива доводи е обвързана само с евентуалното накърняване на процесуалните права на подсъдимия. Въззивният съд задълбочено и внимателно е обсъдил показанията на свидетелите В. К. , Д. К. , Т. , В. , Д. , К. , Л. и А. , като същите са оценени през призмата на тези на Ш. , Д. , В. ,Марков, К. , Я. , С. , М. ,К. и М. , обслужващи защитната теза на подсъдимия и на независимите свидетели д-р Т д-р К. Констатираните различия са преодолени чрез излагане в достатъчен обем съображения, защо едни доказателствени източници са получили кредит на доверие, а други не, изводи базирани не само на житейската и формална логика, но обстойно анализирани и проверени. Полицейските служители, водени от криворазбрано чувство за колегиалност са заявили в хода на съдебното следствие, че не са възприели нанасяне на удари от подсъдимия върху пострадалия. Логичното обяснение на подобно твърдение, освен с проявената лоялност, проявена от тях, намира потвърждение и в обстоятелството, че те не са били свидетели на събитието постоянно и непрекъснато. На обстоен анализ са подложени двете декларации, подписани от К. , с които се отказва от адвокатска защита, медицински преглед и връзка с близките си и на факта, че той е разпитан пред съдия. Както правилно е отбелязано в съдебния акт, премълчаването на определени факти, не отменя факта на осъществяването им. Поставен в екстремна ситуация, стресиран от упражненото психическо и физическо въздействие върху него, пострадалият не е могъл да реагира по адекватен начин, което не означава, че същият е излъгал за упражненото насилие.

Останалите гласните доказателствени източници, оценени съвкупно с писмените такива-съдебно-медицински експертизи, са еднопосочни, относно установяването на правнорелевантните факти – нанасянето на удари от подсъдимия и с какво, разположението на телата на подсъдим и пострадал, което е в синхрон с изводите на съдебномедицинската експертиза, във връзка с механизма на причиняване на телесното увреждане, вида и характера му. Показанията на двамата лекари, издали съответните медицински направления, не разколебават този извод. Медицинските документи не отразяват резултати от действително „освидетелстване” на лицето, заведено в МВР болница, а е следвало само да установят съществуването на пречки за поставянето на К. в условията на арест – пречки, свързани с наличие на хронично или остро заболяване, а не целят констатиране на травматични увреждания.

Достоверността на доказателствения материал не подлежи на преобсъждане от касационната инстанция, нито същата може да ревизира вътрешното убеждение на предходната инстанция. Наложителна е намеса на касационния състав, в случаите когато при формирането на вътрешното убеждение, не са спазени правилата за събиране, проверка и оценка на доказателствата. Военно апелативният съд е обсъдил задълбочено, всестранно, обективно и точно доказателствата по делото, съобразно действителното им съдържание и са изложените съображения за изводите по достоверността им, при строго съблюдаване на задължителните указания в отменителното решение на ВКС на РБ.

Настоящият съдебен състав намира, че не е налице и твърдяната материална незаконосъобразност на атакуваният съдебен акт. Вън от всякакво съмнение, подсъдимият, в качеството си на „длъжностно лице”, по повод изпълнение на службата си, е причинил лека телесна повреда на В. К. Длъжностното качество се установява от трудовото правоотношение, в което се намира подсъдимият и длъжностната характеристика, визираща служебните му обязаности. Несъстоятелни са доводите на защитата, развити в писмен вид пред настоящата инстанция и свързани с това, че по смисъла на чл.287 НПК, подсъдимият не би могъл да бъде субект на това престъпление, намиращо се в глава”Престъпления против правосъдието”, защото не е орган по разследването. Не може да бъде възприето такова тълкуване на правната норма, защото законодателят е категоричен, че субектът на престъплението е „длъжностно лице” , а длъжностното качество на лицето е несъмнено и, че извършеното от него е по повод на службата му. За това е неоснователно възражението на защитата, че субект на престъпление по чл.287 НК, може да бъде само лице по смисъла на чл.93,т.2 НК,т.е. „орган на власт”-служител към органите на съдебната власт, предвид изрично посочване в престъпния състав на друг субект на престъпното посегателство.

 

Наложеното на подсъдимия наказание е справедливо определено, в законовия минимум за престъплението по чл.287 НК и близо до минимума за това по чл.131 НК, на базата на високата степен на обществена опасност и на деянието и на дееца и при оценката на смекчаващите и отегчаващи отговорността обстоятелства, разгледани в тяхната взаимна връзка и обусловеност. Не може да бъде споделено виждането на защитата, че незаконосъобразно е отказано приложение на института на условното осъждане. Действително в разпоредбата на чл.36 НК, акцентът е поставен върху личната превенция, което обаче не означава, че следва да бъде игнорирана генералната. При решаване на въпроса за приложимостта на чл.66,ал.1 НК, индивидуалната и генералната превенция е необходимо да бъдат анализирани в светлината на диалектическата им връзка, като личната е средство за осъществяване на общата. За постигане на целите на наказанието, с поправянето и превъзпитанието на дееца се въздейства възпиращо и предупредително и върху останалите членове на обществото, за да бъдат удовлетворени неговите очаквания за адекватна държавна намеса при наказване извършителите на престъпления. Особената дързост, цинизъм и упоритост, проявени от А. при извършване на престъпленията, за които е осъден, не водят до извод, че този деец се характеризира с ниска степен на обществена опасност. Той нееднократно е награждаван от ръководството на съответното ведомство за проявен висок професионализъм, но са му налагани и дисциплинарни наказания за допуснати нарушения при изпълнение на служебните задължения. Тези обстоятелства са отчетени по подобаващ начин при определяне размера на наложеното му наказание и смекчаване наказателно правното му положение, в посока приложението института на условното осъждане, би било проява на неоправдан либерализъм.

Присъдата в гражданско-осъдителната й част е правилна и законосъобразна. Размерът на гражданската обезвреда е съобразен с претърпените болки и неблагоприятни последици от В. К. и съответен на принципа на справедливостта, залегнал в разпоредбата на чл.52 ЗЗД.

 

По изложените съображения, настоящият съдебен състав намира, че жалбата на подсъдимия А следва да бъде оставена без уважение, като неоснователна, а въззивният съдебен акт – в сила.

 

Водим от горните съображения и на основание чл.354,ал.1,т.1 НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА въззивна присъда № 45/ 01.04. 2009г., постановена по в.н.о.х.д. № 38/09г. на Военно апелативен съд.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: