Ключови фрази
Касационни частни дела * промяна на местна подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 128
София, 02 декември 2015 година

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в закрито заседание на първи декември две хиляди и петнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ
ЧЛЕНОВЕ: АНТОАНЕТА ДАНОВА
ЛАДА ПАУНОВА




при участието на секретаря
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Красимир Харалампиев
ч.н. дело № 1521/2015 година.

Производството пред ВКС е образувано по искане на Председателя на Районен съд-гр. Перник за възлагане разглеждането на нохд № 01938/2015 год. по описа на същия съд на Районен съд-гр. София, тъй като много от свидетелите живеят в района на последния съд.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура дава становище, че искането е основателно и делото следва да се разгледа от Районен съд-София, тъй като преобладаващата част от посочените в приложението към обвинителния акт свидетели живеят в района на същия съд.
Върховният касационен съд намира, че делото следва да бъде разгледано от Районен съд-София.
С чл. 36, ал. 1, 2 и 3 НПК е установен принципът, че делата се разглеждат по правилата на местната подсъдност от съда, в района на който е извършено или довършено престъплението, а когато това не може да се определи делото е подсъдно на съда, в чийто район е завършено досъдебното производство. Изключенията на този принцип са дефинирани при хипотезите на чл. 43 НПК. При първата от тях е дадена възможност Върховният съд да измени тези правила, като реши делото да се разгледа от друг, еднакъв по степен съд, но само, когато много от обвиняемите или свидетелите живеят в района на друг съд.
Няма съмнение, че съгласно чл. 36, ал. 1 НПК деянието и вредоносните му последици са настъпили на територията на Районен съд-Перник, което определя местната подсъдност на делото.
С думата "много", употребена в чл. 43, т. 1 НПК, законът поставя изискването, не каква да е част от обвиняемите или свидетелите да живеят в района на друг съд, а техният брой да преобладава и да създава затруднения за тях и за съда при изясняване на делото от фактическа страна. От материалите по делото е видно, че това изискване е налице, тъй като подсъдимият и шестима от десетте свидетели, живеят в района на Районен съд-София и там е седалището на ощетеното юридическо лице- [фирма], което може да поиска да бъде конституирано като граждански ищец и да предяви искова претенция към подсъдимия по чл. 45 от ЗЗД. Останалите четирима свидетели живеят в други съдебни райони, като изградените комуникации и транспорт до град София би улеснило призоваването и явяването им за разглеждане на делото пред Софийския районен съд.
При това положение Върховният съд намира, че са налице условията на чл. 43, т. 1 НПК, затова искането на Районен съд-Перник следва да се уважи.
Ето защо, Върховният касационен съд на Република България, ІІІ н.о.
О П Р Е Д Е Л И :

ИЗПРАЩА нохд № 01938/2015год. по описа на РС-гр. Перник/прекратено/ за разглеждане от Софийския районен съд.
Препис от определението да се изпрати за сведение на РС-Перник.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: