Ключови фрази
Управление на МПС в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества * задочно осъждане * задочно осъден * задочно производство * укриване /нежелание за лично участие в процеса/

4
РЕШЕНИЕ

№ 119

гр. София, 29 юни 2022 година

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито съдебно заседание на двадесет и втори юни две хиляди двадесет и втора година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ХРИСТИНА МИХОВА
КРАСИМИР ШЕКЕРДЖИЕВ

при участието на секретаря МАРИЯНА ПЕТРОВА и прокурора от ВКП МАРИНОВА изслуша докладваното от съдия Христина Михова н. д. № 424 / 2022 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава ХХХІІІ от НПК.
Същото е образувано по постъпило искане от К. Г. Т. за възобновяване на н.о.х.д. № 98/2021 г. по описа на Районен съд – Ямбол. В искането се твърди, че производството по делото е проведено в отсъствие на осъдения, като по този начин не му е дадена възможност да упражни правото си на лична защита.
В съдебно заседание пред ВКС, служебният защитник – адв. Р., поддържа искането за възобновяване и моли същото да бъде уважено.
Представителят на Върховна касационна прокуратура пледира за оставяне на искането без уважение, като неоснователно.
Осъденият К. Г. Т. поддържа искането за възобновяване и моли то да бъде уважено, за да сключи споразумение с прокуратурата за по – малко наказание.
Върховният касационен съд, първо наказателно отделение, след като обсъди доводите на страните, в рамките на правомощията си, намира за установено следното:
Искането за възобновяване е допустимо, тъй като е направено в установения от закона срок и от процесуално легитимирана страна.
Разгледано по същество, искането е неоснователно.
На 06.09.2020 г. в РУ- Ямбол е образувано ДП № 510/2020 г. за престъпление по чл. 343б, ал. 3 от НК. В хода на производството с постановление от 18.12.2020 г. К. Г. Т. е привлечен като обвиняем за извършено от него престъпление по чл. 343б, ал.4, вр. с ал.3 от НК. Постановлението за привличане на обвиняем е предявено на обв. Т. лично. На същата дата е проведен и разпит на обвиняемия, за което е съставен съответният протокол. Впоследствие многократно обвиняемият е търсен от водещия производството, за да му бъдат предявени материалите по същото, но не е намерен от служителите на полицията.
На 25.01.2021 г. в РС – Ямбол е образувано н.о.х.д. № 98/2021 г., по внесен обвинителен акт срещу К. Г. Т. за престъпление по чл. 343б, ал.4, вр. с ал.3 от НК. Тъй като подсъдимият не е намерен на посочения от него адрес, за да бъде уведомен за съдебното заседание, съдът е разпоредил призоваването му чрез ОЗ „Съдебна охрана“ – Ямбол. Изискал е и всички необходими справки от ГД „Изпълнение на наказанията“ относно това дали К. Т. прибивава в затворите или арестите и справка от ОД на МВР – Ямбол дали е напускал страната. Междувременно подс. Т. е намерен и призован по телефона да се яви в съдебно заседание пред РС – Ямбол на 13.04.2021 г. На 12.04.2021 г. подсъдимият е подал до съда молба № 265127, с която е помолил да бъде отложено съдебното заседание, тъй като поради заболяване не може да се яви лично. Впоследствие е депозирал още една такава молба - № 265900/11.05.2021 г., с която е поискал да бъде отложено съдебното заседание, насрочено за 11.05.2021 г., отново поради заболяване. Към молбите за отлагане са били приложени и съответните медицински документи, удостоверяващи заболяване. След това повече Т. не е открит на известните по делото адреси. Не е било възможно да бъде намерен и с обаждане на посочения от него телефонен номер.
В съдебно заседание, проведено на 22.06.2021 г., съдът е дал ход на делото на основание чл. 269, ал.3, т.1 от НПК в отсъствие на обвиняемия, но с участието на служебно назначен защитник. На същата дата РС – Ямбол е постановил присъда № 260067, с която признал подс. К. Т. за виновен и на основание чл. 343б, ал.4, вр. с ал.3, вр. с чл. 28, ал.1, вр. с чл. 54, ал.1 от НК го осъдил на една година лишаване от свобода, при първоначален „общ“ режим на изтърпяване и глоба в размер на 800 лв.
Присъдата е обжалвана от служебния защитник на подс. Т. пред ОС – Ямбол, по повод на което е образувано в.н.о.х.д. № 246/2021. Във връзка с провеждане на въззивното производство подсъдимият отново е бил търсен по описания по - горе начин, като на 01.12.2021 г. от него е постъпила молба за отлагане на въззивното съдебно заседание, поради заболяване. Съдът не е дал ход на делото, поради отсъствието на подсъдимия по уважителни причини. След което подсъдимият отново е търсен на адреса и след като не е открит от ОЗ „Охрана“ – Ямбол и от РУ „Полиция“ - Ямбол, въззивният съд е дал ход на делото на основание чл. 269, ал.3, т.1 от НПК и го е обявил за решаване. С въззивно решение № 4/23.01.2022 г. , ОС – Ямбол е потвърдил изцяло първоинстанционната присъда.
При така изложените факти, настоящият съдебен състав не намира основание за уважаване на искането за възобновяване на наказателното производство.
Разпоредбата на чл. 423 от НПК дава възможност на задочно осъдения да иска по реда на извънредния способ за съдебен контрол, отмяна на постановената спрямо него и влязла в сила присъда, при всяко обективно незнание за започване на наказателното производство в досъдебната и съдебната фаза на процеса. Това е предопределено от предоставените в нормата на чл. 55 от НПК права на обвиняемия /подсъдимия/, между които е правото да участва лично в наказателното производство през всичките му фази и стадии, чрез даване на обяснения, представяне на доказателства, предявяване на искания и възражения. Упражняването на правото на участие в наказателния процес е въпрос на лична преценка на лицето, дали да се ползва от него или не. Това изисква при всички положения лицето да бъде уведомено, че спрямо него се води такова. Законодателят обаче не допуска злоупотреба с правото на лично участие, като е предвидил гаранция срещу нея. Според законодателната воля, изразена в разпоредбата на чл. 423, ал.1 от НПК, наказателното производство, проведено задочно, се възобновява, освен ако осъденият след предявяване на обвинението в досъдебното производство се е укрил, поради което процедурата по чл. 247в, ал. 1 от НПК не е изпълнена или след като е изпълнена, не се е явил в съдебно заседание без уважителна причина.
В конкретния случай на Т. е повдигнато обвинение лично – на 18.12.2020 г., след което той се е укрил от органите на досъдебното производство, поради което същото е приключено в негово отсъствие. След това многократно е издирван, а видно от подадените до съда молби за отлагане на съдебни заседания в първоинстанционното и във въззивното производство, Т. е бил уведомен и за тяхното провеждане. Следователно, осъденият е уведомен за водения срещу него наказателен процес, дадена му е възможност да участва лично и преценката да не стори това е изцяло негова. Процесуалният закон е приложен правилно от съдилищата, които са изпълнили задълженията си по издирване и уведомяване на подсъдимия за провежданите пред тях съдебни производства, като на основание чл. 269, ал.3 от НПК, правилно са дали ход на делото, разгледали са го и са постановили съдебните си актове. Не са допуснати нарушения на процесуалните правила, свързани с провеждането на задочното производство, поради което не е налице основание за уважаване на искането за възобновяване на делото.
Предвид изложените съображения, ВКС, НК, І-во наказателно отделение


Р Е Ш И:


ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения К. Г. Т. за възобновяване на н.о.х.д. № 98/2021 г. по описа на Районен съд – Ямбол.
РЕШЕНИЕТО е окончателно.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:



ЧЛЕНОВЕ:1.



2.