Ключови фрази
обезщетение за вреди по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди * имуществени вреди * пропуснати ползи * компетентност на граждански или административен съд * смесен петчленен състав на ВКС и ВАС * Иск за отговорност за вреди причинени от администрацията

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

832

 

 

София, 29.12. 2009г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

  

Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в открито съдебно заседание на трети ноември две хиляди и девета година в състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОИЛ СОТИРОВ

                                    ЧЛЕНОВЕ:           БОЙКА ТАШЕВА

                                                                     МИМИ ФУРНАДЖИЕВА

 

при участието на секретаря Борислава Лазарова,

изслуша докладваното от съдия Б.ТАШЕВА  гр. дело № 3641 по описа за 2008г.

и въз основа на данните по делото и закона приема следното:

 

Производството е по чл.290 от ГПК. Образувано е по касационната жалба на А. “М” София чрез гл.юрисконсулт Б. срещу въззивното решение на Варненския апелативен съд, постановено на 29.ІV.2008г. по гр.д. № 110/2008г., касационно обжалване на което е допуснато с определение от 22.І.2009г. по съществения процесуалноправен въпрос относно компетентния съд – гражданския или административния, който следва да разгледа и разреши спора по делото.

Ответниците по касационната жалба А. Р. Д. и Б. Р. А., и двамата чрез адвокат Н от гр. С., не са заели становище пред настоящата инстанция.

Контролиращата страна ВКП е заела становище за основателност на касационната жалба.

ВКС на РБ, състав на ІV ГО, намира, че разгледана по същество, касационната жалба е основателна, съображенията за което са следните:

С атакуваното решение Варненският апелативен съд по въззивни жалби и на двете страни е обезсилил решението на Силистренския окръжен съд от 26. Х.2007г. по гр.д. № 66/2007г., допълнено по реда на чл.192 ал.2 от ГПК /отм./ на 18. ХІІ.2007г., с което А. “М” е осъдена да заплати на А. Д. , гражданин на Република Турция, 1470лв., представляващи понесена от него имуществена вреда от неползването през исковия период на товарен автомобил “М”, ведно със законната лихва, и е отхвърлен предявеният иск за разликата над 1470лв. до пълния размер 12500лв., прекратил е производството по делото и го е изпратил по компетентност на Силистренския административен съд.

Въззивният съд е приел, че предявените при условията на евентуално субективно съединяване искове са с правно основание чл.1 от ЗОДОВ за присъждане на А. Д. на 12500лв., представляващи обезщетение за вреди, изразяващи се в пропуснати ползи в резултат на издадено и впоследствие отменено от съда НП № 121/2004г. на началника на М. Силистра, и евентуално за присъждане на 20000лв. на Б. А. на същото основание. Прието е, че с изменението на чл.1 от ЗОДОВ, в сила от 12.VІІ.2006г., исковете срещу държавата за вреди от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на административни органи, се разглеждат по установения в АПК ред. Исковата молба е депозирана в съда на 27.ІІ.2007г., т.е. след влизането в сила на това изменение, при което компетентен да разгледа спора е Силистренският административен съд.

Касационната жалба на А. “М” съдържа оплаквания за съществено процесуално нарушение и незаконосъобразност – касационни основания по чл.281 т.3 от ГПК. Твърди се, че по силата на пар.4 ал.2 от ПЗР на АПК спорът с правно основание чл.1 от ЗОДОВ е следвало да бъде разгледан от гражданския съд по реда на ГПК /отм./, тъй като делото е образувано от ОС Силистра на 28.ІІ.2007г. по искова молба, депозирана пред съда на 27.ІІ.2007г.

ВКС на РБ, състав на ІV ГО, намира, че атакуваното решение е неправилно.

То е постановено в противоречие с практиката на петчленни смесени състави на ВКС и ВАС, обективирана в определения № 71/06.VІІ.2007г. по адм.д. № 70/2007г. и № 5/03.V.2007г. по адм.д. № 34/2007г., която настоящия състав на ВКС на РБ намира за съобразена с разпоредбите на закона. Действително АПК, както и изменението на чл.1 от ЗОДОВ, са в сила от 12.VІІ.2006г. По силата на пар.4 от ПЗР на АПК, обаче, образуваните след влизането в сила на кодекса до 01.ІІІ.2007г. административни дела /каквито по силата на чл.128 ал.1 т.5 от АПК са вече и тези по чл.1 от ЗОДОВ/ в районните и окръжните съдилища се довършват от същите съдилища по досегашния ред. В разглеждания случай исковата молба със заявения с нея спор по чл.1 от ЗОДОВ е депозирана пред ОС Силистра на 27.ІІ.2007г., а делото по нея е образувано на 28.ІІ.2007г., т.е. преди 01.ІІІ.2007г. Следователно в случая е приложима посочената разпоредба, поради което делото следва да бъде разгледано и спорът разрешен от гражданския съд по реда на ГПК /отм./ с оглед и на пар.2 ал.1 от ПЗР на ГПК.

Като е приел противното, въззивният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила. Ето защо и на основание чл.293 ал.2 и ал.3 от ГПК атакуваното решение следва да бъде отменено и делото да се върне на ВАС за разглеждането му по същество от друг негов състав.

Водим от горното Върховният касационен съд, състав на Четвърто ГО,

 

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯВА решението на Варненския апелативен съд, ГО, от 29.ІV.2008г. по гр.д. № 110/2008г. и

ВРЪЩА делото на същия съд за разглеждане по същество на предявените искове от друг негов състав.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: