Ключови фрази
групиране на наказания * приложение на чл. 24 НК

Р Е Ш Е Н И Е

№ 533
град София, 14.12.2010 г.


Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение в съдебно заседание на двадесет и втори ноември две хиляди и десета година.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЛИДИЯ СТОЯНОВА
ЧЛЕНОВЕ:ЖАНИНА НАЧЕВА
ТЕОДОРА СТАМБОЛОВА

при секретар НАДЯ ЦЕКОВА
и в присъствието на прокурор ЯВОР ГЕБОВ
изслуша докладваното
от съдията /председател/ ЛИДИЯ СТОЯНОВА
наказателно дело № 539/2010 г

Производството е образувано по реда на чл. 420, ал. 2 по искането на осъдения Л. Ю. Т. за възобновяване на въззивно чнд № 271/2010 г. на Благоевградския окръжен съд и отмяна на решение № 276/16.7.2010 г. на основанието по чл. 422, ал. 1 т. 5 вр. чл. 348, ал.1 НПК. Поддържа се, че приложението на чл.24 НК и увеличаването с 3 месеца на определеното общо наказание от 2 години лишаване от свобода по една от съвкупностите не съответства на изискването наказанието да е съответно на извършеното и преди всичко на целите по чл. 36 НК.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура оспорва основателността на искането като се обосновава с многобройните осъждания.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение извърши проверка по доводите в пределите на своята компетентност и намира:
Благоевградският районен съд с определение № 2782/21.4.2010 г. по чнд № 366/2010 г. е приложил чл. 25 вр.чл. 23 НК и е наложил общи наказания лишаване от свобода в съответните размери по две групи съвкупности, чл. 25 ал.2 и чл. 59 ал. 2 НК.
Определението в частта относно произнасянето по съвкупността, образувана от деянията, за които има наложени наказания по нохд № 1467/2009 г.,78/2010 г. и 1217/2009 г. – всички по описи на Благоевградския районен съд, е било оспорено от прокурор с въззивния протест, съдържащ искането за приложение на чл. 24 НК. Благоевградският окръжен съд с решението по въззивно чнд № 271/2010 г. е изменил определението на първоинстанционния съд и е приложил чл.24 НК като е увеличил наложеното общо наказание 2 г.лишаване от свобода с три месеца, отменил в частта относно приспадането на предварителното задържане по ЗМВР и е потвърдил определението в останалата му протестирана част.
Въззивният съд е приел, че действително са налице предпоставките за приложението на чл. 24 НК. Здравословното състояние, повлияно от злоупотребата с наркотици, е взето предвид при постановяване на осъдителните присъди за всяко едно от извършените престъпления, поради което първоинстанционният съд е надценил значението на това обстоятелство. Отчел е криминалната активност като основание за увеличаване на наказанието с оглед постигане целите по чл.36 НК и е обосновал размера му от 3 м. като възможност предвид признанията на осъдения и установената болестна зависимост за шанс да се промени.
Формално въззивният съд не е допуснал нарушение на закона като е приел, че са налице предпоставките на чл.24 НК. Законодателят обаче е предвидил тази правна възможност като изключение за случаите, когато само по този начин биха се постигнали целите на специалната и генералната превенция. Правилно от една страна е приел, че Т. е извършил много престъпления за продължителен период от време и от това е извел извода за високата степен на обществена опасност на личността му и това на деянията. От друга страна не е взел предвид подбудите за извършване на престъпленията, доказателства за което се съдържат в установените данни за болестната му зависимост от наркотиците. Само въз основа на цялостната задълбочена преценка на данните за личността на дееца и извършеното от него съдът може да стигне до убеждението и вярната преценка, че и най-тежкото, наложено на осъдения наказание за отделните престъпления, няма да е достатъчно, за да се постигнат целите на чл. 36 НК. Като е приложил чл.24 НК в минималния срок -три месеца, без да се убеди по несъмнен начин, че това е необходимо за поправянето и превъзпитанието на осъдения, защото е подценил тежестта и значението на относими обстоятелства в полза на осъдения, въззивният съд е постановил решение, което по смисъла на чл. 348 ал.5 вр. ал. 1 т. 3 НПК определя наказанието като явно несправедливо. Поради това приложението на чл. 24 НК следва да бъде отменено, в който смисъл искането е основателно.
Водим от изложеното и на основание чл. 425 ал.1 т. 3 вр.чл.422, ал.1 т.5 вр.чл. 348, ал. 1 т. 3 НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение

Р Е Ш И :
ВЪЗОБНОВЯВА въззивно чнд № 271/2010 г. на Благоевградския окръжен съд и ИЗМЕНЯ определение № 276/16.7.2010 г. по отношение на осъдения Л. Ю. Т. като го ОТМЕНЯ в частта относно приложението на чл. 24 НК.
Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: