Ключови фрази
отмяна-нови писмени доказателства * отмяна-престъпно действие * Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК

Р Е Ш Е Н И Е

                          

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 623

 

гр.София, 19. 06.  2009 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България,   Първо гражданско отделение в съдебно заседание на петнадесети юни   две хиляди и девета  година в  състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ТЕОДОРА НИНОВА

                                              ЧЛЕНОВЕ:    ДИЯНА ЦЕНЕВА

                                                                        ВАСИЛКА ИЛИЕВА

                                                                                                                           

                 със секретар   Виолета Петрова

изслуша    докладваното  от   

председателя        (съдията)   ТЕОДОРА НИНОВА

гражданско  дело     под №    575/2008 година 

 

Производство по чл.231, ал.1, б.б.”а” и „б” ГПК/отм./.

Образувано е по молба на Д. Т. Б. от гр. П. за отмяна на влязлото в сила решение № 1* постановено на 28.02.2007 год. по в.гр.дело № 1042/2006 год. по описа на Плевенския окръжен съд и оставеното с него в сила решение № 179 от 27.11.2006 год. на Плевенския районен съд по гр.дело № 1247/2006 год. за уважаване на иск по чл.344, ал.1, т.1 КТ и отхвърляне на обективно съединени акцесорни искове, предявени на основание чл.344, ал.1, т.2 и т.3 във връзка с чл.225, ал.1 КТ поради настъпване на нови обстоятелства; „че лицензия за предоставяне на социални услуги безплатно на кмета Н. З. се отнася за деца от 3 до 18 години”. В открито съдебно заседание се поддържа, че е налице укриване на престъпно деяние от страна на ответната община, свързано с дисциплинарното й уволнение, както е уточнена по молба вх. № 5* от 05.06.2009 год.

Ответникът по молбата за отмяна-О. Плевен не взема становище.

Върховният касационен съд, състав на І гражданско отделение, разгледа молбата с оглед наведените отменителни основания и като взе предвид доводите на страната и данните по делото, приема следното:

Молбата за отмяна е подадена в срока по чл.232, ал.1 ГПК/отм./ и е процесуално допустима.

Разгледана по същество се явява неоснователна.

Съгласно разпоредбата на чл.231, ал.1, б.”а” от ГПК/отм./ отмяна на влязло в сила решение се допуска, когато се открият нови обстоятелства или нови писмени доказателства от съществено значение за изхода на делото, които при решаването му не са могли да бъдат известни на страната. Тези три законови предпоставки трябва да са налице кумулативно и при липса на някоя от тях отмяна не се допуска. Или основанието по посочения текст могат да бъдат само новооткрити юридически или доказателствени факти, които са могли, ако са били известни, да бъдат включени в делото, защото са съществували към дата на приключване на устните състезания, след които решението е влязло в сила, т.е. те са били преклудирани със сила на пресъдено нещо. Обстоятелството по б.”а” трябва да е съществувало по време на процеса, да не е било известно на страните и затова не е било релевирано пред съда и не са могли да бъдат представени доказателства за него.

Константна е съдебната практика, че молителите, които не са били обективно възпрепятствани да ангажират различни доказателства, а проявяват активност за това едва след влизане на решението в сила, не могат да се ползват от това свое действие при искането за отмяна по чл.231 от ГПК, както е в случая.

С посоченото въззивно решение е уважен главният иск на молителката – за отмяна на дисциплинарното й уволнение като незаконно, поради което наведеното оплакване относно статута на Д. център за деца и младежи с интелектуални и физически затруднения в гр. П. не е възстановена на работа/ е неотносимо към настоящото производство. Недопустимо е присъединяване на висящо административно дело на Върховния административен съд към настоящия трудов спор и то в извънредното производство по отмяна на основание чл.231 ГПК/отм./, поради което наведените нарушения изобщо на: „Закона за здравословни и безопасни условия на труд, Закона за счетоводството, Закона за управление на публичните финансови средства и Закона за конфликт на интереси” не следва да се обсъждат.

Не са налице и предпоставките на чл.231, ал.1, б.”б” ГПК/отм./ тъй като не се ангажират доказателства по надлежния съдебен ред да е установено престъпно действие на ответната страна, на нейния представител във връзка с решаването на делото.

По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на І гражданско отделение

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Д. Т. Б. ЕГН ********** от гр. П. за отмяна на основание чл.231, ал.1, б.”а” и б.”б” ГПК/отм./ на влязлото в сила решение № 112 от 28.02.2007 год. по в.гр.дело № 1042/2006 год. по описа на Плевенския окръжен съд.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

 

 

/СЛ

Вярно с оригинала!

СЕКРЕТАР: