Ключови фрази
прехвърляне на търговско предприятие * вписване в търговски регистър * конститутивно действие * Ревандикационен иск

Р Е Ш Е Н И Е

 Р Е Ш Е Н И Е

 

115

 

София, 01.10, 2009 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, І т.о.,  в съдебно заседание на 28 септември  две хиляди и девета  година,  в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     Никола Хитров

                               ЧЛЕНОВЕ:     Елеонора Чаначева

                                                          Емил Марков

                                                                              

при участието на секретаря  Н. Такева

и в присъствието на прокурора

изслуша докладваното от  съдията Никола Хитров

т. дело №308 / 2009 година

Производството е по реда на чл.290 ГПК.

Образувано е по касационна жалба на К. Т. ООД-София против решение от 21.01.2009 г. по в.гр.д. № 101/2008 г. на ОС-Монтана, с което се оставя в сила решение от 19.11.2007 г. по гр.д. № 455/2007 г. на РС Л. , с което предявеният от касатора срещу Л. ООД-Лом иск по чл.108 ЗС е отхвърлен за процесните пет броя недвижими имоти.

Ответникът по касационната жалба е изразил становище, че същата е неоснователна и моли да се остави без уважение.

ВКС-І т.о., като взе предвид данните по делото и поддържаните от касатора доводи, приема следното:

Касационната жалба е процесуално допустима с оглед изискванията за редовност-подадена е от надлежна страна срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт в рамките на преклузивния срок по чл.283 ГПК.

Допустимостта на касационното обжалване по приложното поле на чл.280,ал.1,т.2 ГПК е обоснована с определение № 346/9.06.2009 г. Материалноправният въпрос за фактическия състав на сделката за прехвърляне на търговско предприятие и в частност за значението на вписването му по съответната партида, е решаван противоречиво от съдилищата.

С обжалваното решение е прието, че вписването е елемент от фактическия състав на сделката за прехвърляне на търговско предприятие. Не е осъществено прехвърляне на предприятие, като сделка по смисъла на чл.15 и чл.16 ТЗ, тъй като прехвърлянето на предприятие не е вписано в търговския регистър по партидата на отчуждителя и на правоприемника, / съгл.чл.16,ал.1 ТЗ в редакцията му към момента на сключване на договора/, и не е обнародвано в ДВ, /съгл.чл.16,ал.2-отм. ТЗ/.

ВКС-І т.о., за да се произнесе по уеднаквяване на практиката, съобразно чл.291,т.1 ГПК, взе предвид следното:

Прехвърлянето на търговското предприятие се оповестява чрез вписване в търговския регистър, а до влизане в сила на ЗТР-и чрез обнародване в ДВ. Вписването в търговския регистър няма конститутивно действие-арг. от чл.4а, респ. от чл.7,ал.2 ЗТР. Вписването на прехвърляне на предприятие не е елемент от фактическия състав на сделката, поради което неспазването му не води до неосъществяването й.

Съобразно изложеното, ВКС-І т.о. приема за правилна практиката в Р № 111/5.02.2001 г. по гр.д. № 1412/2000 г. на V г.о. и Р № 811/10.01.2007 г. по т.д. № 432/2006 г. на І т.о.

Обжалваното въззивно решение е неправилно.

В противоречие с тази практика на ВКС въззивният съд се е произнесъл по този въпрос и е направил незаконосъобразен извод, че след като договорът за прехвърляне на предприятие не е бил вписан по надлежния ред, той не е произвел правното си действие, поради което ищецът не се легитимира като собственик на процесните недвижими имоти. Това нарушение е довело до неизлагане на фактически и правни изводи относно наличието на останалите елементи от фактическия състав на предявения от касатора иск, т.е. липсва произнасяне по съществото на спора, което налага обжалваното решение да се отмени, а делото върнато за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

 

По изложените съображения, ВКС-І т.о.

 

 

 

 

Р Е Ш И :

 

Отменя решение от 21.01.2009 г. по в.гр.д. № 101/2008 г. на ОС-Монтана.

Връща делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ: