Ключови фрази
Искане за възобновяване на наказателно дело от ръководителя на специализираната прокуратура, окръжен или военен прокурор * Искане за възобновяване на наказателно дело от окръжен прокурор * нови факти и доказателства * основание за възобновяване на наказателното дело * наказателноотговорно лице

Р Е Ш Е Н И Е
№ 50128

гр. София, 13.06.2023 г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Върховен касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение,
в публично заседание на тридесети септември две хиляди двадесет и втора година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БИЛЯНА ЧОЧЕВА ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА ПАНЕВА
ДИМИТРИНА АНГЕЛОВА

при секретаря Галина Иванова……………………………………в присъствието на
прокурора Атанас Гебрев ………………………………изслуша докладваното от
съдия ЧОЧЕВА ………………………наказателно дело № 410 по описа за 2022 г.
и за да се произнесе взе пред вид следното:

Производство пред ВКС e по реда на чл. 420, ал. 1, вр. 422, ал. 1, т. 3 от НПК и е образувано по искане на прокурор при Окръжна прокуратура – гр. Варна за възобновяване на НОХД № 2595/2021г. на Варненския районен съд и отмяна на постановено по делото протоколно определение № 364 от 30.09.2021 г., с което е било одобрено споразумение за прекратяване на наказателното производство по отношение на Д. С. Б. за престъпление по чл. 196, ал. 1, вр. чл. 18, ал. 1 от НК.
В искането, поддържано и в съдебно заседание пред ВКС, се изтъкват доводи за разкрити нови обстоятелства във връзка с психическата годност на осъдената Д. Б., поставящи под съмнение възможността същата да носи наказателна отговорност за престъплението, за което е била осъдена и които не са били известни на съда, одобрил споразумението.
Осъдената Д. Б. не се явява пред ВКС. Назначеният й служебен защитник– адвокат О. К., счита, че са налице нови обстоятелства, които не са били известни на решаващия съд, одобрил споразумението, които са от съществено значение за правилното решаване на делото. Моли съда да възобнови производството, като отмени одобреното споразумение и върне делото за ново разглеждане на първоинстанционния съд.

Върховният касационен съд, след като обсъди искането, доводите на страните и извърши проверка за наличието на основание за възобновяване, намери следното:
Искането за възобновяване е депозирано на 26.04.2022 г. и се вмества в изискуемия по чл. 421, ал. 1 от НПК 6-месечен срок от откриване на новите обстоятелства, въз основа, на които се иска възобновяване на наказателното производство. Поради това то е допустимо, а при разглеждането му по същество ВКС намира, че е основателно и в интерес на осъдената, предвид следните съображения.
С протоколно определение № 364 от 30.09.2021 г., постановено по НОХД № 2595/2021 г., Варненският районен съд е одобрил споразумение за решаване на делото в съдебно заседание между прокурор от районната прокуратура и защитника на осъдената Д. Б.. С одобреното споразумение, което е окончателно и не е подлежало на инстанционна проверка, осъдената Б. се е признала за виновна за извършено на 21.06.2021 г. престъпление по чл. 196, ал. 1, т. 1, вр. чл. 194, ал. 1, вр. чл. 18, ал. 1 от НК, за което във вр. с чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК ѝ е било наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от шест месеца при първоначален „строг“ режим. Въпросът за психическата годност на Б. не е стоял на вниманието на съда, доколкото в хода на проведеното бързо производство № 868/2021 г. по описа на първо РУ – гр. Варна е била изготвена СПЕ, съобразно която е констатирано, че тя страда от параноидна шизофрения, но понастоящем е в медикаментозна ремисия и при нея е налице лека умствена изостаналост. Прието е било, че към момента на деянието тя е могла да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си.
Междувременно, в периоди, близки до времето на извършване на деянието, за което Б. е била осъдена по споразумението, се оказва, че тя е имала и други прояви, но в Силистренския съдебен район, където са водени производства за настаняване на принудително лечение и за принудителни медицински мерки след прекратяване на водено срещу нея ДП.
В Районен съд – Силистра е било образувано ЧНД № 420/2021 г. по реда на чл. чл. 155 от Закона за здравето (ЗЗ) по искане на изпълнителния директор на „МБАЛ – Силистра“ АД (от 03.07.2021 г.) за принудително лечение на Б.. Съдът е бил сезиран със случая по повод прояви на Б. на 02.07.2021 г., наложили спешното й приемане в психиатричното отделение на 03.07.2021 г. С решение № 136 от 16.07.2021 г. (влязло в сила на 23.07.2021 г.) съдът е постановил задължително настаняване за лечение на Д. Б. в специализирано болнично заведение от затворен тип (Държавна психиатрична болница [населено място], общ. Б., обл. Д.) за срок от шест месеца. По делото е изготвена съдебнопсихиатрична експертиза, от чието заключение е било установено, че Д. Б. страда от психично заболяване във формите, посочени в чл. 146, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗЗ, в конкретния случай маниен синдром при биполярно афективно разстройство и лека умствена изостаналост със значително нарушение на поведението, изискващо грижи и лечение.
В районна прокуратура – гр. Силистра е било образувано и ДП № 1886/2021 г. по описа на РУ – Силистра, по повод извършени в периода 29.06.2021 г. и 30.06.2021 г., различни по вид престъпления от Д. Б.. На ДП е била назначена психиатрична експертиза, въз основа на което е установено, че Д. Б. страда от „Параноидна шизофрения. Личностова промяна. Пореден пристъп с параноидно – маниен синдром“, предвид което към момента на извършване на деянията е било налице продължително разстройство на съзнанието по смисъла на чл. 33 от НК и същата не е могла да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си. Предвид тези констатации, с постановление от 28.10.2021 г. на прокурор от Районна прокуратура – Силистра, ДП е било прекратено. Прието е, че по отношение на Б. следва да се прилагат принудителни медицински мерки , като в тази връзка пред РС – Силистра е направено такова искане и е било образувано ЧНД № 777/2021 г. В хода на производството е била назначена съдебно-психиатрична експертиза, констатирала, че тя не е могла да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си. Вещите лица са подкрепили своето мнение в с. з. на 15.12.2021 г.
Изложеното дотук ясно информира, че е налице основанието за възобновяване по член 422, ал. 1, т. 3 от НПК. Дадените заключения от поредица вещи лица в областта на съдебната психиатрия в хода на ЧНД № 420/2021 г., както и по ДП №1886/ 2021 г. (респ. и по ЧНД № 777/2021 г.), биха могли да внесат съмнения по отношение на заключението на вещото лице в хода на разследването по бързо производство № 868/2021 г. на Първо РУ – Варна, в частта му за вменяемостта на осъдената Б., въз основа на което Варненският районен съд е одобрил сключеното споразумение по НОХД № 2595/2021 г. Тези обстоятелства не са били известни на този съд и те очевидно имат съществено значение за делото – доколко осъдената Б. е могла да се счита за наказателноотговорно лице.
Предвид гореизложеното, Върховният касационен съд, второ наказателно отделение намира, че са налице условията по чл. 422, ал. 1, т. 3 от НПК, поради което и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 от НПК:
Р Е Ш И :

ВЪЗОБНОВЯВА НОХД № 2595/202 1г. по описва на Районен съд – гр. Варна, като ОТМЕНЯ постановеното по него определение № 364 от 30.09.2021 г., с което е било одобрено споразумение между прокурор от Районна прокуратура – гр. Варна, осъдената Д. Б. и нейният защитник и наказателното производство е било прекратено.
ВРЪЩА ДЕЛОТО на същия съд за ново разглеждане от друг състав от стадия на съдебното заседание.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1.


2.