Ключови фрази
Искане за възобновяване на наказателно дело от осъден * замяна на наказание пробация * ограничаване на процесуално право

Р Е Ш Е Н И Е

№ 593

София, 15.12.2010 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на десети декември две хиляди и десета година, в състав :


ПРЕДСЕДАТЕЛ:САВКА СТОЯНОВА ЧЛЕНОВЕ:ТАТЯНА КЪНЧЕВА
ДАНИЕЛА АТАНАСОВА


при секретаря .................................Надя Цекова..........................................
и в присъствието на прокурора .........Антони Лаков............................, като изслуша докладваното от съдия Даниела Атанасова наказателно дело № 590/2010 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.420, ал.2 от НПК.Същото е образувано по искане на защитата на осъдения П. А. К. за възобновяване на нчд № 457/10г. по описа на Окръжен съд- Русе. В искането се изтъкват касационните основания по чл.348, ал.1, т.1-3 от НПК, които са и основания за възобновяване на наказателното дело по чл.422, ал.1, т.5 от НПК, като се твърди, че първоинстанционният съд е допуснал процесуални нарушения, свързани с ограничаване правата на осъдения в производството по глава ХХХV, раздел VІ от НПК, нарушения на материалния закон, както и явна несправедливост.
В съдебното заседание пред касационната инстанция, представителят на ВКП намира искането за неоснователно.
Осъденият П. К., както и упълномощеният да го представлява пред ВКС адв.Братованов, редовно призовани за съдебното заседание пред касационната инстанция , не се явяват.
Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните и в пределите на правомощията си, намери следното:
Искането за възобновяване е процесуално допустимо. Предмет на искането е акт, попадащ в категорията на визираните в чл.419 от НПК и чл.422, ал.1, т.5 от НПК.Постановеното определение е влязло в сила и не е било проверявано по касационен ред. Искането е направено в законоустановения срок по чл.421, ал.1 от НПК.
Разгледано по същество искането е основателно.
В производство по реда на чл.451 и следващи от НПК, Окръжен съд-Русе, е постановил определение № 371 от 12.07.2010г., по нчд № 457/10г., с което е заменил неизтърпяната част от наказанието „пробация” в размер на единадесет месеца, наложено на П. А. К. по нохд № 1073/09г. на РС-Русе с лишаване от свобода за срок от пет месеца и петнадесет дни, което да се изтърпи при първоначален „строг” режим в затворническо заведение от закрит тип. В проведеното открито съдебно заседание на 12.07.2010г., осъденият К. се е явил лично, като е заявил ,че е бил в невъзможност да се свърже с адвоката си, поради промяна на телефония му номер, както и, че е бил уведомен за съдебното заседание седем дни преди датата. Независимо от това му изявление, което сочи на изразено от негова страна желание да бъде представляван от упълномощен адвокат, както и на обективни причини за невъзможността да ангажира своевременно такъв, съдът е дал ход на делото, приемайки, че изтъкнатите от осъдения причини са необичайни и не са обективни по своя характер, а и защитата не е задължителна.Тези действия на съда са незаконосъобразни и водят до съществено нарушаване правата на осъденото лице.Независимо, че в производството по замяна на наказанието пробация с наказание лишаване от свобода е задължително участието само на прокурора и на осъдения, право на последния е да бъде представляван от упълномощен от него адвокат, каквото желание е било заявено от К.. В тази връзка, съдът е бил длъжен да осигури на осъденото лице възможност за адекватна защита, като отложи делото, за да може той да упълномощи избран от него адвокат, който да го представлява, което не е сторено.Противно на това, съдът е дал ход на делото, като аргументацията, касателно предпоставките за това и по-точно досежно изявлението на осъдения,е правно неиздържана, още повече, когато става въпрос за производство, свързано с утежняване на положението му. Ограничавайки правото на защита на К., съдът е допуснал съществено процесуално нарушение, което е основание за отмяна на атакуваното определение и връщане на делото за ново разглеждане от друг съдебен състав, от стадия на съдебното заседание.
Основателността на възраженията, касателно горепосоченото процесуално нарушение, наведени в искането, води до безпредметност от обсъждане на останалите доводи.
Водим от горното, ВКС, второ наказателно отделение

Р Е Ш И :


ВЪЗОБНОВЯВА производството по нчд № 457/10г. по описа на ОС-Русе.
ОТМЕНЯВА определение № 371 от 12.07.2010г., постановено по горното дело.
ВРЪЩА делото на ОС-Русе за ново разглеждане от друг състав, от стадия на съдебното заседание.
Решението не подлежи на обжалване.


Председател:


Членове: