Ключови фрази
лични отношения между родители и деца * Родителски права след развода

РЕШЕНИЕ

РЕШЕНИЕ

480

 

София, 06. юли 2010 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в публично заседание на двадесети май две хиляди и десета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков

ЧЛЕНОВЕ:          Марио Първанов

                            Борис Илиев

 

при участието на секретаря Р. Пенкова като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков гр.д. № 4313 по описа на Трето гражданско отделение за 2008 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:

Производство по чл. 290 ГПК.

Допуснато е касационното обжалване на решението на Бургаския окръжен съд от 15.07.2008 г. по гр.д. № 197/2008 в частта по мерките относно личните отношения с бащата. Обжалването е допуснато поради противоречивото разрешаване на материалноправния въпрос за необходимостта мерките относно личните отношения на детето с родителя, който не упражнява родителските права да бъдат съобразени с обстоятелството, че те живеят в различни държави.

По повдигнатия въпрос Върховният касационен съд намира, че съдържанието на мерките относно личните отношения на детето с родителя, който не упражнява родителските права зависи от особеностите на всеки конкретен случай. Това съдържание трябва да бъде определено така, че мерките да са реално изпълними и при нужда да може да бъдат осъществени принудително със средствата на изпълнителния процес.

Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, като разгледа жалбата и провери обжалваното решение с оглед изискванията на чл. 290, ал. 2 ГПК, я намира основателна поради следните съображения:

За да постанови обжалваното решение, въззивният съд е приел, че по споразумение на страните родителските права по отношение на родената на 11.11.1996 г. Весела са предоставени за упражняване от майката, която след това се е установила да живее в Испания и детето желае да живее с нея и по-голямата си сестра там. Промяната на местоживеенето на детето налага и промяна на личните отношения с бащата, които предвид местоживеенето на бащата в България следва да се осъществяват по време на зимната и лятната ваканции, след уточняване на подробностите и детайлите с майката и през цялото време на пребиваването на детето в България без майката.

Правилно съдът е приел, че при липсата на заявена възможност от бащата да пътува често до Испания е по-подходящо личните му отношения с детето да се осъществяват не в неучебните дни на седмицата, а по време на по-продължителните училищни ваканции, когато за бащата ще е възможно да вземе детето при себе си. В нарушение на закона обаче съдът не е определил точно времето за осъществяване на личните отношения и е обусловил осъществяването им обстоятелства, които са вън от волята на бащата и зависят единствено от волята на майката.

Видно от изложеното обжалваното решение е постановено в нарушение на материалния закон, поради което следва да бъде отменено, а делото – решено от касационната инстанция съгласно чл. 293, ал. 2 ГПК.

Правото на лични отношения на детето с родителя, който не упражнява родителските права е установено колкото в интерес на този родител, толкова и в интерес на детето. Родителят и детето имат нужда да общуват, за да могат да изразяват отношенията си един към друг и за да може родителят да участва във възпитанието на детето, а то да възприема от него благотворно влияние. Когато обстоятелствата не позволяват осъществяването на регулярни кратковременни контакти, това може да бъде компенсирано от повече на брой и по-продължителни контакти във време, свободно от трудови задължения за родителя и учебни задължения за детето. Предвид липсата на възможност за бащата да пътува често до местоживеенето на детето в Испания, личните отношения с детето следва да се осъществяват, както следва: две седмици през Великденската или Коледната ваканции на детето и един месец през лятната ваканция на детето по време, което по възможност да не съвпада с ползването на редовния платен годишен отпуск от майката. Няма пречка родителите да уговорят времето и мястото за предаване на детето, като и поемането на разходите за пътуване и други под., но при липса на съгласие мястото на изпълнение на задължението е обичайното местопребиваване на детето, като разходите за отвеждането и довеждането на детето са за сметка на бащата.

Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ решението на Бургаския окръжен съд от 15.07.2008 г. по гр.д. № 197/2008 в частта по мерките относно личните отношения с бащата.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения между детето В. В. П. , ЕГН ********** и бащата В. П. П., ЕГН **********, както следва: бащата има право да вижда и взема при себе си детето за две седмици по свой избор през Великденската или през Коледната ваканции на детето, както и за един месец през лятната ваканция на детето по време, което по възможност да не съвпада с ползването на редовния платен годишен отпуск от майката.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.