Ключови фрази
Обжалване на решение на Висшия адвокатски съвет * вписване в адвокатска колегия

Р Е Ш Е Н И Е
357/30.01.2014 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О ДА

Върховният касационен съд,гражданска колегия, трето гражданско отделение, в открито съдебно заседание на дванадесети декември две хиляди и тринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИМЕОН ЧАНАЧЕВ

ЧЛЕНОВЕ: ДИАНА ХИТОВА

ДАНИЕЛА СТОЯНОВА


с участието на секретаря Албена Рибарска, сложи на разглеждане гр.д.№ 4861/2013 г., докладвано от съдията Диана Хитова, и за да се произнесе, съобрази следното:
Производството е по чл.7 ал.7 от Закона за адвокатурата/ЗА/.
Образувано е по жалба, подадена от К. И. П., срещу решение на Висшия адвокатски съвет/ВАС/,взето по протокол № 64/29.11.2012 г., с което е оставена без уважение жалбата му срещу решение № 155/12.10.2012 г. на Адвокатски съвет/АС/ -Б., с което се отказва вписването му в регистъра на адвокатите от Адвокатска колегия /АК/-Б..
В жалбата се правят оплаквания за незаконосъобразност, необоснованост и нарушение на процесуалните правила при постановяване на решението.
Ответникът по жалбата-ВАС, не изпраща представител и не взема становище по нея.
Жалбата е подадена в срок, от легитимирано лице и е процесуално допустима.
ВКС, състав на ІІІ г.о. установи по делото следното:
С решение № 4/30.08.2010 г. по дисциплинарно дело № 1/2010 г.на Дисциплинарния съд при АК- [населено място], на жалбоподателя е наложено дисциплинарно наказание „глоба” в размер на 240 лв. и „лишаване от право да упражнява адвокатска професия” за срок от три месеца, на основание чл.133 ал.1 т.2 и т.4 ЗА, за това, че в периода 01.06.2009 г.-01.06.2010 г. не е заплащал дължимите ежемесечни вноски към АК-Б. и към ВАС. Срокът на изтърпяване на така наложеното наказание „лишаване от право да упражнява адвокатска професия” е започнал с оповестяването му в „Държавен вестник”, бр.98/14.12.2010 г. и е изтекъл на 14 март 2011 г. Жалбоподателят е подал молба вх.№ 154/22.03.2011 г. да бъдат възстановени адвокатските му права. С решение № 242, взето по протокол № 149/ 08.04.2011 г. АС -Благоевград я е оставил без уважение, като е приел, че той е продължил да не изпълнява задълженията си по заплащане на вноските и е преценил това неизпълнение като липса на нравствени и професионални качества за упражняване на адвокатската професия, изисквано от чл.4 ал.1 т.5 ЗА. Позовал се е на решение №462/20.12.2005 г. на ВАС, с което е прието, че възстановяването на права на адвокати следва да се извърши само след заплащане на всички дължими суми от тях-членски внос, глоби, разноски и др. С решение от 7.10.2011 г. ВАС е потвърдил решението АС-Б.. Същите са отменени с решение № 214/06.08.2012 г. по гр.д.№350/2012 г. на ІІІ г.о. ВКС ,с което е прието, че в ЗА не се съдържат разпоредби, установяващи определен ред за възстановяване на правата, след изтърпяване на наказанието „лишаване от право да се упражнява адвокатска професия”. В аналогични наказателни производства, при липса на специална регламентация, възстановяването на отнетите права става по право след изтичане срока на наказанието, напр.лишаването от право да се упражнява определена професия или дейност по чл.50 ал.1 НК.Срочният характер на наказанието означава, че лицето не губи своето право.При липса на законови изисквания и специален ред за възстановяване на отнетото право, то се възстановява след изтичане на срока.Въпросите относно налагане на дисциплинарно наказание и правните последици от това са предмет на законодателна уредба.Поради това решението на ВАС, с което е прието,че възстановяването на правата не става автоматично след изтичането на срока, а след подаване на молба от лицето и преценка на адвокатския съвет налице ли са предпоставките по чл.5 ал.1 и 2 ЗА след изтичане срока на наказанието, като прието извън неговата компетентност, не следва да намира приложение.
След постановяване решението на ВКС, АС-Благоевград отново е разгледал молбата на жалбоподателя. С решение по протокол № 22/12.10.2012 г. е отказал вписване на същия в регистрите на адвокатите при АК-Б..Мотивирал се е ,че жалбоподателят не изпълнявал точно и своевременно задълженията си за заплащане на членския си внос към АК и ВАС ,както и наложеното му наказание глоба и че те не са изплатени и до този момент.Посочил е, че на членовете на съвета е служебно известно , че той е извършвал адвокатски услуги, включително явяване по нохд №15/2010 г. на Благоевградски окръжен съд на 23.05.2011 г., в периода на изтърпяване на наложеното му наказание.Поради това е приел, че жалбоподателят не притежава необходимите нравствени и морални качества за упражняване на адвокатска професия, представляващо пречка по чл.4 ал.1 т.5 ЗА. С обжалваното решение на ВАС жалбата срещу решението на АС-Благоевград е оставена без уважение.Прието е,че с цитираното по-горе решение на ВКС са дадени указания, чието изпълнение е невъзможно, по причина, че по време на изтърпяване на наказанието са настъпили абсолютни пречки за вписването на жалбоподателя, каквато е липсата на нравствени качества за упражняване на адвокатска професия, след като той се представил за адвокат и се явил по цитираното нохд.
ВКС, състав на ІІІ г.о., намира жалбата за основателна.Споделя изводите от предходното решение на ВКС, за възстановяване на правото да се упражнява адвокатска професия с изтичане на срока ,за който адвокатът е бил лишен от право, при следните съображения: В чл.4 ЗА са посочени условията, при наличието на които кандидатът може да бъде вписан като адвокат,сред които е и притежаването на нравствени и професионални качества.Те се различават от пречките за това-когато дори и да отговаря на условията да бъде адвокат, за кандидата е налице несъвместимост с адвокатската професия, при наличие на посочените в чл.5 ЗА хипотези. При приемане на кандидата в адвокатска колегия, адвокатският съвет преценява дали са налице условията, респ.дали липсват пречки за това.Когато намери,че са налице предпоставките, съгласно чл.6 ал.2 ЗА адвокатският съвет произнася решение за вписване и кандидатът придобива права на адвокат.В случай на наложено наказание „лишаване от право да се упражнява адвокатска професия”,същият не губи качеството си на адвокат.И за срока на наказанието той следва да изпълнява своите задължения като такъв, които не кореспондират на правото да упражнява адвокатска професия- напр.задълженията по чл.45,47 ЗА и др. По тези причини и поради липсата на специална регламентация в ЗА, не е налице правна възможност ,след изтичане срока на наказанието, да се извършва нова проверка за едно от условията за придобиване на адвокатски права, каквато се извършва при първоначалното вписване.
Касационният съд намира и че създадената сила на пресъдено нещо с предходното решение на ВКС, не се разпростира спрямо настоящия спор, доколкото е налице позоваване на настъпване на ново обстоятелство, във връзка с твърдението,че жалбоподателят е упражнявал адвокатска професия в периода , за който е бил лишен от право.Това ново обстоятелство, както и предходното обстоятелство, на които основават решенията си АС-Благоевград и ВАС, с оглед на изложеното по-горе, не е относимо .Още повече, че е осъществено на 23.05.2011 г., след изтичане на срока на наказанието на 14.03.2011 г. Правото да се упражнява адвокатска професия не е загубено, а е преклудирано за срока на наказанието и се възстановява с изтичането му . Възникването на различни обстоятелства би могло да бъде преценявано в други предвидени от закона производства, но не и в настоящото.Например неизпълнението на задължението за вноски е пречка наказаният адвокат да бъде реабилитиран, съгласно чл. 135 ал.1 ЗА.
Поради изложеното следва решението на ВАС и на АС-гр.Б. да бъдат отменени. Вписването на жалбоподателя следва да се извърши по реда на чл. 35 ал.2 от Наредба №3/29.10.2004 г. за водене и съхраняване на регистрите от адвокатските съвети.

По тези съображения ВКС, състав на ІІІ г.о.


РЕШИ:

ОТМЕНЯ решение на Висшия адвокатски съвет,взето по протокол № 64/29.11.2012 г. и решение № 155/12.10.2012 г. на Адвокатския съвет-гр.Б. , с които се отказва възстановяване на адвокатските права на К. И. П..
Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ