Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * постъпване на работа въз основа на избор * незаконно уволнение * прекратяване на трудовото правоотношение * обезщетение за оставане без работа * възстановяване на длъжност


2
Р Е Ш Е Н И Е
№..................

София,......................................................, 2010 година


В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Р. Б., Трето гражданско отделение, в съдебно заседание на петнадесети януари две хиляди и десета година, в състав:



ПРЕДСЕДАТЕЛ: Надя Зяпкова
ЧЛЕНОВЕ: Ж. Д.
О. К.

при секретар Цветанка Найденова, като изслуша докладваното от съдия З. гр. дело № 20/2010 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по чл. 290 ГПК.
Образувано е по касационна жалба от Ю. И. И. от [населено място] чрез адвокат К. М. против въззивно решение на СГС, ВО, ІІ Д състав от 6.10.2009 г., постановено по гр. д. № 1036/2009 г.
С обжалваното решение е оставено в сила решение от 4.11.2008 г. по гр. д. № 8895/2008 г. по описа на СРС, 60 с-в, с което е уважен иска на Ю. И. И. против Б. федерация по спортна акробатика с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ, като е признато за незаконно и е отменено уволнението му, извършено със заповед № 1/4.02.2008 г. на председателя на Б. федерация по спортна акробатика и е отхвърлен иска с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ за възстановяване на заеманата от Ю. И. И. преди уволнението длъжност „генерален секретар” на Б. федерация по спортна акробатика. Отменено е решението, с което е уважен иска с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 3 КТ за сумата 4309.20 лв. и присъдените разноски и е постановено друго решение, с което е отхвърлен предявения от Ю. И. И. против Б. федерация по спортна акробатика иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 3 КТ вр. чл. 225, ал. 1 КТ за сумата 4309.20 лв. и ищецът е осъден да заплати на Б. федерация по спортна акробатика 86.18 лв. държавна такса.
С касационната жалба се поддържа, че въззивното решение е неправилно, постановено в нарушение на материалния закон, като са изложени съображения срещу отхвърлителния резултат по исковете с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 и т. 3 КТ с искане да се отмени обжалваното решение и вместо него да се постанови друго, с което да се уважат изцяло предявените от Ю. И. И. искове.
За ответника по касация Б. федерация по спортна акробатика не е изразено становище по повод жалбата.
С определение № 185/23.02.2010 г. Върховният касационен съд в настоящия състав е допуснал касационно обжалване на въззивното решение по жалбата на ищеца Ю. И. И. на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК в изпълнение на тълкувателната дейност на съда с оглед точното прилагане на закона по материалноправния въпрос от значение за изхода на делото: в кои случаи длъжността се заема въз основа на избор по смисъла на чл. 83, ал. 1 КТ и при какви предпоставки възниква трудово правоотношение от избор.
Отговор на поставения въпрос:
Правната уредба на избора, като основание за възникване на трудово правоотношение е дадена[населено място] на труда, редакция 1986 г., претърпяла сериозни промени с измененията на Кодекса на труда от м. март 1990 г./обн., ДВ, бр. 21/1990 г./. Измененията на Кодекса на труда от м. ноември 1992 г. въвеждат някои подобрения и уточнения, но като цяло запазват уредбата от 1990 г. Важно е да се знае, че уредбата на избора като основание за възникване на трудово правоотношение[населено място] на труда е само най-обща и се прилага само доколкото в закон, в акт на М. съвет или в устав на обществена организация не е предвидено друго /чл. 88 КТ/. Ако в тези правни източници се съдържа друга и различна правна уредба, тя, а не установената[населено място] на труда ще се прилага. Затова уредбата на избора[населено място] на труда, раздел ІІІ, има субсидиарно приложение и се прилага само доколкото в друг закон, в акт на М. съвет или в устав не е предвидено нещо друго.
Съгласно чл. 83, ал. 1 КТ длъжностите, които се заемат въз основа на избор се установяват в закон, в акт на министерския съвет или в устав.
В практически план приложена разпоредбата на чл. 83, ал. 1 КТ означава, че работодателят няма право и не може сам да решава и да определя длъжности, за заемането на които да използва избора като основание за възникване на индивидуално трудово правоотношение, нито пък може да не прилага правилата за избора, когато такъв е предвиден в закон, в акт на М. съвет или в устав.
По касационната жалба:
Неоснователна е.
Въззивният съд обосновано е приел, че заеманата от ищеца длъжност „генерален секретар” на Б. федерация по спортна акробатика е изборна длъжност по смисъла на чл. 83, ал. 1 КТ. Съдът е посочил, че работодателят Б. федерация по спортна акробатика е сдружение - юридическо лице с нестопанска цел; длъжността „генерален секретар” на федерацията е с представителни функции, подлежи на вписване в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и съгласно чл. 3а, чл. 24, ал. 6, т. 2 и т. 13 и чл. 26, ал. 3 от устава на федерацията генералният секретар представлява федерацията в отсъствие или възпрепятстване на председателя. Съгласно ЗЮЛНЦ и Устава представителството на федерацията се осъществява от Управителния съвет и от председателя и правомощие на Управителния съвет е да определя обема на представителна власт на отделните си членове. Г. секретар е член на Управителния съвет, избран е от останалите членове на Управителния съвет да представлява сдружението при отсъствие или възпрепятстване на председателя.
Ищецът е бил член на БФСА и по трудов договор е заемал длъжността „държавен треньор”. С решение от 22.09.2007 г., поради освобождаване на дотогавашния генерален секретар, ищецът е избран от Управителния съвет на федерацията да изпълнява длъжността „генерален секретар” до провеждане на общо събрание за избор на нов У. съвет. На основание чл. 86, ал. 1 КТ трудовото правоотношение между страните за длъжността „генерален секретар” е възникнало с обявяване на решението за избора, което е станало на самото заседание на Управителния съвет на 22.09.2007 г., на което ищецът е присъствал. Със сключеното впоследствие допълнително споразумение към трудовия договор № 24/1.10.2007 г. между председателя на федерацията и ищеца за преназначаване от длъжността „държавен треньор” на длъжността „генерален секретар” само е конкретизирано съдържанието на вече възникналото от избора трудово правоотношение с предвидени със споразумението клаузи за размер на трудовото възнаграждение /основно и допълнително/ и за срок на правоотношението /до 30.11.2007 г./. Със заповед № 1/4.02.2008 г. на председателя на Ф. трудовото правоотношение с ищеца за заеманата длъжност „генерален секретар” е прекратено на основание чл. 325, т. 8 КТ, поради проведен избор на нов генерален секретар на основание решение № 6/25.01.2008 г. на СГС по ф. д. № 6563/1993 г. По предявения от ищеца иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ е влязло в сила съдебното решение на първоинстанционния съд, с което искът е уважен и уволнението е признато за незаконно.
Въззивното решение по исковете с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 и т. 3 КТ е правилно и следва да се остави в сила по изложените от въззивната инстанция съображения, които настоящият съдебен състав възприема изцяло, тъй като са законосъобразни.
В тази връзка следва да се има предвид, че касационната жалба не съдържа изложени никакви доводи по отношение отхвърлителното въззивно решение по исковете с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 и т. 3 КТ.
Ето защо Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение в производство по чл. 290 ГПК


Р Е Ш И:


ОСТАВЯ В СИЛА въззивното решение на Соийски градски съд, Въззивно отделение, ІІ Д състав от 6.10.2009 г., постановено по гр. д. № 1036/2009 г.
Решението е окончателно.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: