Ключови фрази
допустимост на иск * правосубектност * пасивна процесуална легитимация

____? ? ? ? ? ? ?

О   П    Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

420

 

София, 23.07.2009 год.

 

 

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, ГК,   ІІІ г.о.    в закрито заседание на двадесет и първи юли, две хиляди и девета  година в състав:

 

Председател: Любка Богданова

Членове:  Веска Райчева

                           Светла Димитрова

 

 

като изслуша докладваното  от съдията                  Богданова         ч. гр.д. 300    по описа  за 2009 год. за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.274, ал.3 ГПК.

Образувано е по частна касационна жалба на И. М. А. , подадена от пълномощника й – адв. Н. П. , срещу определение № 839 от 26.03.2009 год. по ч.гр.д. № 433/2009 год. на Пловдивския окръжен съд, с което е оставена без уважение частната жалба срещу определение № 618 от 24.10.2008 г. по гр.д. № 3196/2006 г. на Пловдивския районен съд, с което е прекратено производството по делото.

Жалбоподателката излага доводи за произнасяне в определението по процесуалноправен въпрос, който е от значение за точното прилагане на закона - основание за допускане на обжалване пред Върховния касационен съд по чл.274, ал.3 ГПК във вр.чл.280, ал.1,т.3 ГПК. Изложени са и доводи за неправилност на определението.

По подадената частна жалба Върховният касационен съд, ІІІ г.о. намира следното:

Частната жалба е подадена в срока по чл.275, ал.1 ГПК срещу подлежащ на обжалване съдебен акт по чл.274, ал.3, т.1 ГПК.

В приложението по чл.284, ал.3, т.1 ГПК са изложени твърдения за произнасяне в определението по правен въпрос, който е от значение за точното прилагане на закона.

Според жалбоподателката правният въпрос, по който въззивният съд се е произнесъл е за процесуалната легитимация при закриване на общинско училище.

С обжалваното определение въззивният съд е оставил в сила определението на първоинстанционния съд, с което е прекратено производството по предявените от И. М. А. срещу О. ”Х”, с. Я. поле, Пловдивска обл. искове по чл.344, ал.1, т.1 и 2 КТ. Приел е, че със закриване на общинското училище, извършено със заповед № РД 14-379/29.07.2008 г. на министъра на образованието и науката то е изгубило качеството си на самостоятелен правен субект. Общинското училище, като самостоятелно юридическо лице, различно от общината е притежавало правосубектност до влизането в сила на посочената заповед на министъра, която има правопрекратяващо действие по отношение правосубекността на своя адрес, като след този момент то престава да съществува в правния мир. Поради липса на правосубектно лице- ответник по предявените искове е прекратил производството по делото.

Съдът в настоящия състав намира, че е налице основанието по чл.280, ал.1, т.1 ГПК и следва да бъде допуснато касационно обжалване на определението на въззивния съд. Поставеният въпрос е разрешен в противорчение със съдебната практика, съобразно която при закриване на общинско училище правоприемник за останалите трудово правни спорове до закриване на училището е съответната община, по силата на чието решение и с чиито средства в един по-ранен момент е било създадено общинското училище. Правоприемството произтича от разпоредбите на чл.10 ал.3 и 5 от Закона за народната просвета, която разпоредба е категорична и не се налага ново тълкуване.

Разгледана по същество частната жалба е основателна.

Определението на първоинстанционния съд, с което е прекратено производството по делото, поради липса на правосубектен ответник-закриване на общинското училище и на правоприемство в лицето на община М., област П. е неправилно. Неправилно е прекратено производството по делото поради липса на правосубектност, такава е налице в лицето на община М., област П. Определението на въззивния съд, с което е потвърдено прекратителното определение на районния съд, по същите съображение е неправилно. Това налага определението да бъдат отменени и делото върнато на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Водим от горното Върховният касационен съд, ІІІ г.о.

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДОПУСКА касационно обжалване на определение № 839 от 26.03.2009 год. по ч.гр.д. № 433/2009 год. на Пловдивския окръжен съд.

ОТМЕНЯ определение № 839 от 26.03.2009 год. по ч.гр.д. № 433/2009 год. на Пловдивския окръжен съд и оставеното с него в сила определение № 618 от 24.10.2008 г. по гр.д. № 3196/2006 г. на Пловдивския районен съд, с което е прекратено производството по делото.

Връща делото на Пловдивския районен съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

ЧЛЕНОВЕ :