Ключови фрази
Частна касационна жалба * прекратяване на производството по делото * правен интерес * установяване право на собственост към минал момент

ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 657

София, 08. октомври 2015 г.


Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в закрито заседание на двадесет и трети септември две хиляди и петнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Борис Илиев
Димитър Димитров

като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков ч.гр.д. № 4382 по описа за 2015 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:
Производство по чл. 288 ГПК.
Обжалвано е определение № 946/26.05.2015 на Софийския окръжен съд по ч.гр.д. № 389/2015, с което е потвърдено определението на Самоковския районен съд от 02.04.2015 г. по гр. д. № 533/2014 за прекратяване на производството по делото поради липса на правен интерес.
Недоволна от определението е касаторката Т. А. П., представлявана от адв. Л. Г., която го обжалва в срок с оплаквания за незаконосъобразност, като счита, че въззивният съд се е произнесъл по процесуалноправния въпрос за правния интерес на отчуждения собственик (или неговите наследници) на земеделска земя, възстановена в стари реални граници да установи правото на собственост към момента на обобществяването, когато претендира, че неговият имот е погрешно възстановен другиму или е включен погрешно в общинската земя по чл. 19 ЗСПЗЗ.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, като констатира, че обжалваното определение е въззивно и туря край на делото, намира, че то подлежи на касационно обжалване съгласно чл. 274, ал. 3, т. 1 ГПК. Частната жалба е подадена в срок и е редовна.
За да постанови обжалваното определение, въззивният съд е приел, че е предявен иск с правно основание чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ за установяване право на собственост към минал момент. Ответникът не твърди да е бил собственик на имота преди внасянето му в ТКЗС, а че същият е бил включен в земи по чл. 19 ЗСПЗЗ, както се твърди и в исковата молба. Липсва на правен интерес, като предпоставка за допустимостта на иска, поради което предявеният иск е процесуално недопустим и производството по делото следва да бъде прекратено. От приложената към делото административна преписка е видно, че административната процедура по възстановяване на собствеността на имота, заявен от ищцата пред Поземлена комисия през 1992 г. е приключила с административен акт, наследниците са се снабдили с констативен нотариален акт за възстановените земи, като през 2010 г. са сключили договор за делба и в дял на жалбоподателката е отреден имот с идентификатор *****.*.*** по КККР, а видно от приложената скица имот с идентификатор *****.*.*** попада в категорията на земите по чл. 19 ЗСПЗЗ по решение № 259/19.02.2008 на ОСЗГ – С. на основание чл. 14, ал. 1, т. 1 ЗСПЗЗ и чл. 18ж, ал. 1 ППЗСПЗЗ.
Касационното обжалване следва да бъде допуснато, тъй като поставеният правен въпрос обуславя решението по делото и има значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.
Върховният касационен съд намира, че отчужденият собственик и неговите наследници имат правен интерес да установят правото на собственост върху имота към момента на неговото обобществяване, ако на тях е възстановена собствеността върху различен имот. Те могат да предявят иска за установяване на правото на собственост към минал момент, както по отношение на лицата, на които имотът е възстановен в стари реални граници, така и по отношение на общината, ако имотът е включен в общинската земя по чл. 19 ЗСПЗЗ. Без значение е дали това е станало поради грешка в акта за възстановяване, погрешно заснемане на имота или друга причина.
Като провери обжалваното определение, съдът намира частната касационна жалба основателна.
Правилно въззивният съд е приел, че е предявен установителен иск по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ. Ищцата не твърди да й е възстановено правото на собственост върху процесния имот с идентификатор *****.*.*** (номер по предходния план ******), поради което не е предявен установителен иск за собственост към актуалния момент. В исковата молба тя признава изрично и представя решение на О. за възстановяване на собствеността върху имот № ****** по картата на землището (предходния план), който е идентичен с имот с идентификатор *****.*.***. В исковата молба ищцата твърди, че владее процесния имот с идентификатор *****.*.*** (номер по предходния план 001051) и той е подлежал на възстановяване, а не посочения в решението на О. имот № ****** по картата на землището (предходния план), който е идентичен с имот с идентификатор *****.*.***.
Като не е съобразил изложеното съдът е постановил незаконосъобразно определение, което следва да бъде отменено, а делото – върнато на първоинстанционния съд за произнасяне по съществото на предявения иск.
Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение

ОПРЕДЕЛИ:

ДОПУСКА касационно обжалване на определение № 946/26.05.2015 на Софийския окръжен съд по гр. д. № 389/2015 г.
ОТМЕНЯ определение № 946/26.05.2015 на Софийския окръжен съд по гр. д. № 389/2015.
ВРЪЩА делото на Самоковския районен съд за произнасяне по съществото на предявения иск.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.