Ключови фрази
Касационни частни дела * местна подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 102
гр.София, 08.09.2015 г.

Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в закрито заседание на седми септември, 2015 г., в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА АВДЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА СТАМБОЛОВА
БИСЕР ТРОЯНОВ

с участието на прокурора Искра Чобанова
изслуша докладваното от съдия СТАМБОЛОВА К.Н.Ч.Д. 1143/15 г.
и за да се произнесе, взе предвид следното:

С разпореждане № 327/24.07.15 г., съдията-докладчик по Н.О.Х.Д.551/15 г. по описа на ОС-Кърджали е прекратил посоченото дело и на основание чл.43,т.1 НПК е изпратил същото на ВКС, за определяне на друг, равен по степен съд, който да го разгледа по същество.
Представителят от ВКП дава становище, че искането е неоснователно.
Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение, като провери релевантните данни по делото и като са запозна със становището на прокурора, намира за установено следното:
Местната подсъдност се подчинява на принципите на местоизвършване на престъплението и на непосредственост, със съблюдаване на изискванията за бързина, ефективност, безпристрастност и минимизиране на разходите и деловодните затруднения. Но същевременно тя не е абсолютна и при определени законови предпоставки единственият отговор, който може да бъде даден на гореизложените условия, е смяна на подсъдността. В този смисъл следва да се разгледа въпросът, поставен в конкретното производство- дали данните по делото навеждат на извод за наличие на предпоставките по чл.43,т.1 НПК- много обвиняеми или свидетели живеят в района на другия съд, като конкретен такъв не е посочен в обсъжданото разпореждане.
Поначало е вярно отразеното в него, че голяма част от лицата, поискани да бъдат разпитани /свидетели и обвиняем/ с приложението към обвинителен акт, не живеят в района на Окръжен съд- Кърджали, а са с адреси на призоваване в София,Своге,Пловдив. Но за да се смени подсъдността, определена по силата на закона на основание чл.43, т.1 НПК, е необходимо много обвиняеми или свидетели да живеят в района на „другия съд”. Той трябва да е ясно определен и да се направи извод, че е единствен. В процесния казус може да се изведе заключение, че просто лицата не са с адреси на призоваване в района на съда, в който делото е внесено първоначално за разглеждане по силата на общите правила. Това обаче не покрива правилото за смяна на подсъдността, заложено в разпоредбата на чл.43, т.1 НПК,предвид обстоятелството, че категорията „много” не се отнася за определен съд, окачествен като „другия”.
Водим от изложените съображения, Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И:

ИЗПРАЩА прекратеното от съдия-докладчик при ОС-Кърджали Н.О.Х.Д.551/15 г.по описа на същия съд, за образуване и разглеждане от ОС-Кърджали.
Определението е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1/ 2/