Ключови фрази
вписване в търговски регистър * оповестително действие * дружествен договор * подлежащи на вписване обстоятелства * конститутивно действие

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

 690

 

София,   03.12.2008 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България,второ отделение, търговска колегия в съдебно заседание на 03.10.2008 година, в състав:

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИО БОБАТИНОВ

                                                ЧЛЕНОВЕ:  ВАНЯ АЛЕКСИЕВА

                                                                        МАРИЯ СЛАВЧЕВА

                                                                                                                                           

при участието на секретаря  Л.Златкова

и в присъствието на прокурора

изслуша докладваното от съдията   ВАНЯ  АЛЕКСИЕВА

т.дело № 349 /2008 година

 

Производството е по чл.290 и сл. ГПК.

Образувано е по касационната жалба на ТД”И” О. , гр. П. против въззивното решение на Пловдивския апелативен съд № 135 от 05.03.2008 год., постановено по въз. гр.д. № 103/2008 год., в частта, с която е оставено в сила решение № 1240/2007 год., по ф.д. № 933/1990 год. на Кърджалийския окръжен съд и е отказано вписване в регистъра на търговските дружества и техните клонове при същия съд- т.І, партида 21,стр. 81 на новонастъпили за касатора ЮЛ обстоятелства, изразяващи се в промяна наименованието на търговеца и промяна в действащия дружествен договор, приети с решение на ОС на съдружниците,проведено на 30. 10. 2007 год.

С определение № 24 от 08.08.2008 година ВКС, в настоящия състав, е допуснал касационно обжалване на въззивното решение на Пловдивския апелативен съд, предмет на подадената касационна жалба въз основа на селективния критерий по чл.280, ал.1, т.3 ГПК относно съществения за делото материалноправен въпрос, касаещ правновалидния момент за настъпване на подлежащите на вписване обстоятелства по чл.140, ал.4 ТЗ за съдружниците в ТД, правно и структурно обособено в О. и за третите лица.

С касационната жалба е въведено оплакване за неправилност на обжалваното решение по съображения за необоснованост, допуснато нарушение на неконкретизирани съществени съдопроизводствени правила и на материалния закон- чл.140, ал.4 ТЗ, касационно основание по чл. 281, т.3 ГПК. Поддържа се от страна на касатора, че доколкото сочената разпоредба касае вписване на различни от заявените от последния обстоятелства, то тя не е следвало да намери приложение.

Настоящият състав на ВКС, търговска колегия, като взе предвид изложените доводи, във вр. с инвокираното оплакване и провери правилността на обжалваното решение, съобразно правомощията с. по чл. 290, ал.2 ГПК, намира:

Разгледана по същество подадената от ТД”И” О. , гр. П. касационна жалба е основателна.

За да потвърди постановения от Кърджалийския окръжен съд по ф.д. № 933/90 год. отказ за регистрация, Пловдивският апелативен съд е приел, че съгласно чл.140, ал.4 ТЗ е недопустимо едновременно регистриране на новонастъпили за търговеца, правно и структурно обособен в О. , обстоятелства, изразяващи се в промяна в персоналния му състав и притежаваните от съдружниците дялове в капитала на същия, обусловени от прекратяване участието на съдружник, последвано от прехвърляне на притежаваните от него дружествени дялове на друг съдружник и избор на нов управител, заедно с тези, касаещи изменение фирмата на ЮЛ търговец и клаузите на дружествения договор и взето от върховния орган на ЮЛ- ОС на съдружниците решение в тази насока от 30.10.2007 год. е нередовно, поради което правно ирелевантно за регистърния съд.

Изложени са съображения, че по изрично разпореждане на закона - чл. 140, ал.4 ТЗ, в редакцията на нормата, публикувана в „Държавен в-к бр. 58/2003 год. вписването на определени, изчерпателно изброени от законодателя обстоятелства, към които и регистрираните с постановеното от КОС решение № 1240/2007 год., по ф.д. № 933/1990 спадат има конститутивно действие, поради което надлежно решение за промени в наименованието на заявителя ТД”И” О. и в клаузите на дружествения договор, може да бъде взето от ОС на съдружниците и съответно вписано по партидата на търговеца в съответния регистър, едва след влизане в сила на горепосоченото регистърно решение, с което предходната, настъпила въз основа решение на ОС от 22.20.2007 год. промяна в персоналния състав на съдружниците и дяловото им участие в капитала на ТД е вписана.

Решението е постановено в нарушение на закона.

Съгласно общото правило, създадено с новелата на чл.4а ГПК до отмяната и с ДВ бр.38/2006 год., което е възпроизведено и в чл.7, ал.2 ЗТР на вписването в търговския регистър поначало е придадено декларативно действие и изключение от него е само по изрична повеля на закона.

Това от своя страна означава, че в изчерпателно предвидените от законодателя случаи, в които и чл.140, ал.4 ТЗ се включва, вписването има конститутивен ефект. Явява се елемент от правопораждащия фактически състав - условие за настъпване на целената правна промяна.

Но дори и при разпореденото от законодателя конститутивно действие на вписването в разглежданата законова хипотеза- чл.140, ал.4 ТЗ, правновалидният за търговеца - О. и неговите съдружници момент на настъпване на подлежащите на вписване и произтичащи от взетото от върховния орган на ЮЛ- ОС на съдружниците решение, промени е моментът на постигане необходимото съгласие, формиращо волята на последното.

В този см. решенията на ОС, касаещи промяна в капитала и персоналния състав на съдружниците, избора и освобождаването на управител, във вътрешните отношения между О неговите съдружници пораждат незабавно действие, като предвидения в чл.140, ал.4 ТЗ конститутивен ефект на вписването им намира своето проявление само спрямо трети за същото лица.

Това не означава, че на вписването в този случай се придава оповестително действие, а че конститутивният ефект касае крайния окончателен правен резултат, а не всички последици на така взетото решение.

Следователно в разглеждания случай е съществувала правна възможност, след преценка на приложените с молбата за вписване писмени доказателства да бъде едновременно осъществена регистрацията на новонастъпили за търговеца ”И” О. , промени във фирмата му и клаузите на действащия до момента дружествен договор, предизвикани от взетите от проведеното на 30.10.2007 год. ОС решения, за които общото съгласие на променения персонален състав на съдружниците и дяловото им участие в капитала, съобразно ОС от 22.10.2007 год. е валидно постигнато, независимо от липсата на извършено към този момент вписване на тези променени за търговеца обстоятелства.

Или с оглед изложеното следва да се приеме, че в разглежданата законова хипотеза/ чл.140, ал.4 ТЗ/ ограниченото действие на решението до момента на неговото вписване само по отношение на ТД и неговите съдружници/, след регистрацията се консолидира и поражда своя краен ефект. Допълнителен аргумент в подкрепа на изразеното разбиране е самата създадена от законодателя езикова разлика в употребения от него израз в чл.140, ал.4 ТЗ „имат действие от момента на вписването им в търговския регистър”, противостоящ на възприетия такъв в чл.140, ал.3 ТЗ/ ДВ бр.58/2003г./”влизат в сила след вписването им в търговския регистър”. Несъмнено е че последните/ чл.140, ал.3 ТЗ/ до момента на вписването им не пораждат своето действие нито вътре в ТД, нито по отношение на трети за последното лица, но разглежданият случай не попада в тази хипотеза.

Отделен би бил въпросът, ако решението за изменение и допълнение на дружествения договор предхождаше взетите решения, вписани с решение на КОС по ф.д. № 1204/2007 год. и като не е съобразил горното Пловдивският апелативен съд е постановил неправилен съдебен акт, който следва да бъде отменен.

Делото следва да бъде върнато за проверка и вписване на заявените от търговски дружество ”И” О. , новонастъпили за същото обстоятелства, изразяващи се в промяна на наименованието му и промяна в действащия дружествен договор, съобразно приетите от ОС на съдружниците, проведено на 30.10.2007 год., решения, като се съобрази вписаната промяна в седалището на търговеца и висящността на регистърното производство към момента на влизане в сила на ЗТР.

Водим от горното и на осн. чл.293, ал.3,във вр. с ал.1 ГПК, настоящият състав на второ отделение,търговска колегия на ВКС

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯВА въззивното решение № 135 от 02.04.2008 год. по гр. д. № 103/2008 год. на Пловдивския апелативен съд.

ВРЪЩА делото на същия съд за проверка и вписване на новонастъпили за търговска дружество ”И” О. , със седалище гр. П. обстоятелства, съобразно приетите от ОС на съдружниците решения от 30.10.2007 год.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: