Ключови фрази
Иск срещу решенията и действията на органите на кооперацията * конститутивен иск

Р Е Ш Е Н И Е

№. 158

гр. София, 10.11.2017 г.



ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, ТК, II отделение, в открито заседание на двадесет и шести септември, две хиляди и седемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНЯ АЛЕКСИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ МАРКОВ
СВЕТЛА ЧОРБАДЖИЕВА

като разгледа докладваното от съдия Марков т.д.№2143 по описа за 2016 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл.290 от ГПК.
Образувано е по касационна жалба на К. Д. С. срещу на решение №377 от 08.07.2016 г. по гр.д.№66/2016 г. на СОС, в частта, с която е потвърдено решение №153 от 12.11.2015 г. по гр.д.№556/2014 г. на РС Пирдоп в частта, с която е отхвърлен предявеният от К. Д. С. срещу ПК „Напредък” иск по чл.58, ал.1 от ЗК за отмяна на взетото по т.1 на извънредно общо събрание на член-кооператорите на ПК „Напредък”, проведено на 22.12.2014 г., решение, с което ищцата е изключена като член-кооператор.
В жалбата се излагат съображения, че решението е неправилно, поради нарушение на материалния и процесуалния закон и поради необоснованост, като се иска отмяната му и уважаване на предявения иск.
Ответникът по касация - ПК „Напредък” заявява становище за неоснователност на жалбата.
Третите лица помагачи не заявяват становище.
С определение №686 от 05.08.2016 г., решението в посочената част е допуснато до касационно обжалване по въпроса: За пределите на съдебния контрол по отношение решенията на Общото събрание на кооперацията при предявен иск по чл.58, ал.1 от ЗК.
Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, като прецени данните по делото и наведените от страните доводи, намира следното:
За да постанови обжалваното решение, с което е направен извод за неоснователност на предявения иск по чл.58, ал.1 от ЗК, въззивният съд е изложил съображения, че извънредното общо събрание на ответната кооперация е свикано при спазване на процедурата и изискванията на чл.16 от ЗК, като спрямо т.1 от дневния ред на събранието – изключването на ищцата като член-кооператор, е спазено и изискването на чл.13, ал.2, изр.2 от ЗК за отправяне на изрична писмена покана с необходимото съдържание, с оглед посочване в нея на действията на ищцата /завеждане на дела за всички проведени събрания на кооперацията/, с които уврежда интересите на кооперацията. По отношение възраженията на ищцата относно материалната незаконосъобразност на взетото решение за изключването й и преценката дали извършеното от нея съставлява нарушение на закона и устава, респективно дали е имало основание за изключването й, въззивният съд е посочил, че тези възражения не касаят законосъобразността на взетото решение, а неговата целесъобразност, която не подлежи на проверка при разглеждане на конститутивния иск по чл.58 от ЗК.
По въпроса, по който е допуснато касационно обжалване е формирана, споделяна от настоящия състав, константна практика на ВКС, според която: Пределите на проверката, която съдът извършва при предявен иск по чл.58, ал.1 от ЗК за отмяна на решение на общото събрание на кооперацията, се разпростират до съответствието на решението със закона или устава по наведените от ищеца основания за отмяна, като при разглеждане на конститутивния иск, съдът не е оправомощен да преценява целесъобразността на обжалваното решение. В хипотезата на изключване на кооператор, посочената проверка обхваща и преценката за наличието на предвидените от закона предпоставки за изключване /чл.13, ал.1 от ЗК/ и включва отговор на въпроса извършено ли е соченото нарушение и представлява ли то основание за изключване по смисъла на закона, като по този начин се проверява не целесъобразността на решението, а законосъобразността му.
Възприемайки извод, че преценката дали извършеното от ищцата /изразяващо се в завеждане от нейна страна на дела срещу кооперацията за всички проведени от нея събрания/ съставлява нарушение на закона и устава и уврежда интересите на кооперацията, респективно дали е имало основание за изключването й, е въпрос на целесъобразност на решението за изключване, въззивният съд се е отклонил от посоченото разрешение, поради което въззивното решение, в частта му, допусната до касационно обжалване, следва да бъде отменено, а с оглед липсата на необходимост от повтарянето или извършване на нови съдопроизводствени действия, спорът следва да бъде решен по същество.
Както бе посочено, основанието /чл.8, ал.1, т.1 от Устава на Кооперацията/, поради което ищцата е била изключена като член-кооператор, е извършването от нейна страна на действия, квалифицирани като увреждащи интересите на кооперацията и изразяващи се в завеждането на съдебни дела срещу решенията на проведени от ответната кооперация общи събрания. Съгласно разпоредбата на чл.58, ла.1 от ЗК, решенията и действията на органите на кооперацията, които противоречат на закона или на устава, могат да се отменят чрез иск, предявен пред районния съд по седалището й, като според ал.2, пр.1 от визираната разпоредба, искът може да се предяви от всеки член на кооперацията. Т.е. правото на обжалване на всяко едно от решенията на всяко едно от общите събрания на кооперацията, е установено и гарантирано от закона право за всеки член кооператор, поради което санкционирането на член кооператорът с най-тежкото предвидено в закона наказание, единствено поради упражняване на посоченото право, очевидно не може да доведе до увреждане на интересите на кооперацията. В този смисъл в случая не се установява наличие на основанието, поради което ищцата е била изключена като член кооператор, а решението за изключване се явява незаконосъобразно.
С оглед изложеното, искът по чл.58, ал.1 от ЗК за отмяна на взетото по т.1 на извънредно общо събрание на член-кооператорите на ПК „Напредък”, проведено на 22.12.2014 г., решение, с което ищцата е изключена като член-кооператор, се явява основателен и следва да бъде уважен.
Мотивиран от горното и на основание чл.293, ал.1 и ал.2 от ГПК, Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение,

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ решение №377 от 08.07.2016 г. по гр.д.№66/2016 г. на СОС, в частта му, с която е потвърдено решение №153 от 12.11.2015 г. по гр.д.№556/2014 г. на РС Пирдоп в частта, с която е отхвърлен предявеният от К. Д. С. срещу ПК „Напредък” иск по чл.58, ал.1 от ЗК за отмяна на взетото по т.1 на извънредно общо събрание на член-кооператорите на ПК „Напредък”, проведено на 22.12.2014 г., решение, с което К. Д. С. е изключена като член-кооператор, вместо което ПОСТАНОВЯВА:
ОТМЕНЯ по предявения от К. Д. С. с [ЕГН] срещу ПК „Напредък”[ЕИК] иск по чл.58, ал.1 от ЗК, взетото по т.1 на извънредно общо събрание на член-кооператорите на ПК „Напредък”, проведено на 22.12.2014 г., решение, с което К. Д. С. е изключена като член-кооператор.
Решението е постановено при участието на П. А. П. с [ЕГН], С. Г. С. с [ЕГН], Р. Ц. Г. с [ЕГН], Р. С. П. с [ЕГН], Д. Г. Тодореова с [ЕГН], Е. Г. В. с [ЕГН], Р. И. Д. с [ЕГН] и П. Ц. В. с [ЕГН], като трети лица помагачи на страната на ПК „Напредък”.
Решението не може да се обжалва.


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.