Ключови фрази
отмяна-нови писмени доказателства * отмяна-неистинност на документ * Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК

Р Е Ш Е Н И Е

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 971

 

София, 17.12.2009 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в съдебно заседание на четиринадесети декември две хиляди и девета година, в състав:

 

 

                                              

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: Надя Зяпкова

                                                ЧЛЕНОВЕ: Жива Декова

                                                                            Олга Керелска

 

при секретар Цветанка Найденова, като изслуша докладваното от съдия Зяпкова гр. дело № 2311/2008 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство за отмяна на влязло в сила съдебно решение по реда на чл. 303сл. ГПК.

Образувано е по молба от С. М. Б. от гр. С., подадена на 9.05.2008 г. за отмяна на влязло в сила съдебно решение на Върховен касационен съд, Пето гражданско отделение, постановено на 25.04.2008 г. по гр. д. № 3065/2007 г., с което е оставено в сила решение на Софийски градски съд, ГК, ІV-А отделение от 6.03.2007 г. по гр. д. № 78/2003 г., с което е оставено в сила решение на Софийски районен съд, 33 състав от 29.10.2002 г. по гр. д. № 7461/01 г., с което на основание чл. 87, ал. 3 ЗЗД е развален сключения между Р. П. К. чрез пълномощника й К. Д. Х. и С. М. Б. договор с нотариален акт № 55, т. LLLXXV, нот. д. № 34254/6.11.97 г., по силата на който Р. К. е прехвърлила на С. Б. процесния имот срещу задължението на С. М. Б. да поеме гледането и издръжката на Р. П. К., като й осигури спокоен и нормален живот, какъвто е водила досега.

Моли съда на основание чл. 333, ал. 1, т. 1, 2 и 3 ГПК да отмени влязлото в сила решение и върне делото за ново разглеждане от друг състав на надлежния съд по изложени в молбата за отмяна и в писмена защита съображения с приложени към молбата и допълнително представени документи.

За ответницата по молбата Р. П. К. молбата е оспорена като неоснователна по съображения, изложени с писмено възражение от адвокат И.

Молбата за отмяна е подадена в срока по чл. 303, ал. 1 ГПК.

Разгледана по същество молбата е неоснователна.

В молбата за отмяна са посочени основанията за отмяна по чл. 3031 ал. 1, т. 1, 2 и 3 ГПК.

Заинтересованата страна може да иска отмяна на влязлото в сила решение на основание чл. 303, ал. 1, т. 1 ГПК когато се открият нови обстоятелства или нови писмени доказателства от съществено значение за делото,които не са могли да бъдат известни при решаването му или с които страната не е могла да се снабди своевременно. Фактите трябва да са нови, т. е. да не са били вече включени във фактическия материал по делото докато то е било висящо. Но фактите не трябва да са новосъздадени, т. е. да са възникнали след приключване на устните състезания, завършили с влязло в сила решение. Твърдението да новооткрити факти трябва да е подкрепено с писмени доказателства. Не е достатъчно обстоятелството или документът да са нови по смисъла на чл. 303, ал. 1, т. 1 ГПК. Нужно е заинтересованата страна да не е знаела за тях или макар и да е знаела да не е била в състояние да се снабди с документа, за да го представи по делото до приключване на устните състезания без незнанието или непредставянето да се дължат на липса на нормално дължима грижа за доброто водене на делото.

Основание за отмяна по чл. 303, ал. 1, т. 2 ГПК е налице, когато по надлежния съдебен ред се установи неистинност на документ, на показания на свидетел, на заключение на вещо лице, върху които е основано решението, или престъпно действие на страната, на нейния представител, на член от състав на съда или на връчител във връзка с решаването на делото. Не е достатъчно да се твърди, че е извършено престъплението, обосноваващо отмяната. То трябва да е установено по надлежния ред-с влязла в сила присъда или с влязло в сила решение по чл. 97, ал. 4 ГПК /отм./ или чл. 124 ГПК.

Основание за отмяна по чл. 303, ал. 1, т. 3 ГПК е налице, когато решението е основано на постановление на съд или на друго държавно учреждение, което впоследствие е било отменено.

В конкретния случай твърдения и доводи за обосноваване на посочените основания за отмяна на влязлото в сила решение в молбата не са развити. Не са посочени нови обстоятелства, нито нови писмени доказателства по смисъла на чл. 303, ал.1, т. 1 ГПК. Приложените към молбата документи са представени и включени в доказателствения материал по делото. Липсва влязла в сила присъда или решение по чл. 97, ал. 4 ГПК /отм./. Няма твърдение решението да е основано на постановление на съд или на друго държавно учреждение, което впоследствие да е било отменено.

По своето съдържание подадената срещу влязлото в сила решение молба за отмяна представлява касационна жалба срещу решението на ВКС, с която молителката заявява основания за отмяна на решението, поради неправилност по смисъла на чл. 281, т. 3 ГПК, а именно: нарушение на материалния закон, съществени нарушения на съдопроизводствени правила и необоснованост.

Постановените от касационната инстанция съдебни решения не подлежат на обжалване пред по-горна съдебна инстанция. Процедурата по триинстанционния исков процес в случая е изчерпана и постановеното от Върховния касационен съд решение не подлежи на контрол по реда на обжалването му.

При това положение приложените към молбата копия от документи не се поставят на обсъждане.

Предвид изложеното молбата за отмяна следва да се остави без уважение, поради което Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба от С. М. Б. ЕГН ********** за отмяна на влязло в сила решение на Върховен касационен съд, Пето Гражданско отделение № 661/08/25.04.2008 г., постановено по гр. д. № 3065/2007 г.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: