Ключови фрази
Подкуп на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение, включително съдия, съдебен заседател, прокурор или следовател * подкуп на длъжностно лице


4
Р Е Ш Е Н И Е
№ 360

гр.София, 02 октомври 2012 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Трето наказателно отделение в съдебно заседание на двадесети септември две хиляди и дванадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛИЯНА КАРАГЬОЗОВА
ЧЛЕНОВЕ: САША РАДАНОВА
ЦВЕТИНКА ПАШКУНОВА

със секретар Лилия Гаврилова
при участието на прокурора МАРИЯ МИХАЙЛОВА
изслуша докладваното от
председателя (съдията) САША РАДАНОВА
наказателно дело под № 1176/2012 година

Касационното производство е образувано по жалба от защитника на подсъдимия А. Д. Д. против решение № 93 от 16.ІІІ.2012 год. по внохд № 1107/2012 год. на Софийския апелативен съд.
С обжалваното решение е потвърдена присъда № 262 от 27.ІХ.2011 год. на Софийския градски съд,с която Д. е признат за виновен в извършено на 27.VІІ.2010 год. в София престъпление по чл. 304а НК,за което е наказан с 1 година лишаване от свобода и с 1000 лв. глоба.Лишаването от свобода е отложено от изтърпяване за срок от 3 години.На основание чл. 307а НК предметът на подкупа-2 банкноти от по 5 евро-е отнет в полза на държавата.
В жалбата си защитникът на подсъдимия се е позовал на всички касационни основания по чл. 348,ал.1 НПК с искане за отмяна на въззивното решение.Доводите са за допуснати нарушения на материалния закон едно,защото не е доказана субективната страна на престъплението и това налага подсъдимият да бъде оправдан и, друго,защото предметът на подкупа налага приложението на чл. 9 НК,както и за явна несправедливост на наложеното на Д. наказание.Доводи за допуснати съществени процесуални нарушения от изброените в чл. 348,ал.3 НК не са изложени.
В съдебно заседание процесуалният представител на подсъдимия поддържа оплакванията за допуснати от въззивния съд нарушения на материалния закон и искането за оправдаване.
Становището на прокурора е за неоснователност на направените и поддържани възражения срещу правилността на въззивното решение и заключението му е то да се остави в сила.
Жалбата е неоснователна.
Възражението за незаконосъобразност с посочените в касационната жалба доводи се поддържа за трети път,след като в двете предходни инстанции е било отхвърлено с убедителни съображения,правилността на които ВКС изцяло споделя:изразите,цитирани от съдилищата,отправени от Д. към спрялите го за проверка униформени полицейски служители Л.С.И. и П.Д.Домузчиев,несъмнено сочат на убеждението му,че поведението на полицаите е най-малкото в нарушение на служебните им задължения и от него се иска да даде неследващи им се пари,а демонстрираното от подсъдимия мнение за морала на българските полицаи трудно би могло да се съвмести с изискванията за малозначителност на деянието и/или явна незначителност на обществената му опасност,предпоставящи приложението на чл. 9,ал.2 НК.
Не е явно несправедлива и наложената на подсъдимия кумулативна санкция.С последното изменение,обн.,ДВ,бр. 26 от 6.ІV.2010 год.,подкупът по чл. 304а НК се наказва с лишаване от свобода до 10 години и с глоба до 15 000 лв.,при които определените 1 година лишаване от свобода с прилагане института на условното осъждане и 1000 лв. глоба не са проява на несправедливост,още по-малко явна.
Съобразно с дотук изложеното и чл. 354,ал.1,т.1 НПК,ВКС в състав от трето н.о.
Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 93 от 16.ІІІ.2012 год. по внохд № 1107/2011 год. на Софийския апелативен съд.
Решението е окончателно.




ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/
ЧЛЕНОВЕ: /п/



/СЛ
Вярно с оригинала!
СЕКРЕТАР: