Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност по н.а.х.д. * бездействие

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 15

гр.София, 14 февруари 2019 г.


ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, трето наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на дванадесети февруари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА ДАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛАДА ПАУНОВА
МИЛЕНА ПАНЕВА

при участието на секретаря
и след становище на прокурора от ВКП СТ. АТАНАСОВА
като разгледа докладваното от съдия ПАУНОВА наказателно частно дело №35/2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред ВКС е образувано по реда на чл. 44, ал. 1 от НПК по повдигнат спор за подсъдност на н.а.х.д. № 547/2018 г. по описа на Районен съд – гр. Велинград.
Постъпило е писмено становище на прокурор от ВКП, съгласно което компетентен да разгледа делото в случая е РС – Велинград, в чийто район е извършено нарушението.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, след като обсъди материалите по делото, намира следното:
Пред РС – гр. Пазарджик е било образувано н.а.х.д. № 2032/2018 г. по жалба на Т. Д. Г. от [населено място], срещу наказателно постановление № 18-1006-002732/15.08.2018 г. на Началник група към ОДМВР Пазарджик, с-р „ПП“ Пазарджик. С разпореждане от 14.12.2018 г. образуваното производство по н.а.х.д. № 2032/2018 г. е било прекратено, като е прието, че с оглед мястото на извършване на твърдяното нарушение местно компетентен да разгледа производството е РС - гр. Велинград.
След като делото е изпратено по подсъдност на Районен съд - гр. Велинград, по описа на същия съд е образувано н.а.х.д. № 547/2018 г. С разпореждане № 3 от 04.01.2018 г. на съдията - докладчик производството по делото е прекратено, като е повдигнат спор за подсъдност, аргументиран с обстоятелството, че административното нарушение е извършено на територията на [населено място], тъй като регистрирането на процесното пътно превозно средство е следвало да се извърши в звено „Пътна полиция“ към ОД на МВР - Пазарджик.
Настоящият състав на касационната инстанция счита, че местно компетентен да разгледа делото е РС - гр. Пазарджик. На първо място, съобразно разпоредбата на чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, наказателното постановление подлежи на обжалване пред районния съд, в района на който е извършено или довършено нарушението. На следващо място, съобразно нормата на чл. 84 от ЗАНН във връзка с разпоредбата на чл. 42, ал. 1 от НПК, при решаване на въпросите за подсъдността се изхожда от обстоятелствената част на АУАН и Наказателното постановление.
В настоящия случай в АУАН и в НП е посочено, че нарушението се е изразило в това, че физическото лице придобило ППС извън Република България не е изпълнило задължението си в едномесечен срок да регистрира придобитото ППС в с-р „ПП“ по местоживеене, с което виновно е нарушил 145, ал. 2 от ЗДвП. Изложените в АУАН и НП обстоятелства сочат, че твърдяното нарушение се изразява в неизпълнение на предвиденото в чл. 145, ал. 2 от ЗДвП задължение за регистрация на ППС, т.е в осъществено от страна на задълженото лице бездействие. Не става ясно обаче, дали посочените в АУАН и НП дата и място са дата и място на извършеното нарушение или на неговото констатиране. При това положение, с оглед установяване мястото на нарушението следва да се вземе предвид, че отговорността за деяние, осъществено във формата на бездействие, би възникнало там, където е трябвало да се извърши дължимото действие. Това е така, тъй като мястото, където деецът е длъжен да действа, определя и мястото, където той ще отговаря, ако бездейства, понеже се касае за неизвършване на нещо правно дължимо /в този смисъл определение № 36 от 04.10.1999 г. на ВКС, I н.о./.
Съгласно чл. 145, ал. 2 от ЗДвП приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика. Коя точно е службата за регистрация по постоянен адрес на собственика се определя с Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства. Съгласно чл. 2 от наредбата, МПС се представят за регистриране от звената "Пътна полиция" при Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР) или областните дирекции на МВР (ОДМВР) по постоянния адрес на собственика - за физическите лица, или по адреса на регистрация - за стопанските субекти. Ето защо, в настоящия случай следва да се приеме, че регистрирането на процесното ППС е следвало да се извърши в звено "Пътна полиция" при намиращата се по постоянен адрес на задълженото лице Областна дирекция на МВР - [населено място]. Следователно, с оглед определяне подсъдността по настоящото дело, следва да се приеме, че твърдяното нарушение е извършено на територията на [населено място].
Предвид изложеното, касаещо мястото на извършване на деянието и разпоредбата на чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, определяща местната подсъдност, разглеждането и решаването на делото е в компетентността на Районен съд – гр. Пазарджик.

По изложените съображения и на основание чл. 44, ал. 1 от НПК, ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение


О П Р Е Д Е Л И :


ИЗПРАЩА н.а.х.д. № 547/2018 г. по описа на Районен съд – гр. Велинград, за разглеждане от Районен съд – гр. Пазарджик.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.
Копие от настоящето определение да се изпрати на Районен съд – гр. Велинград за сведение.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.