Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност с административни съдилища * спор за подсъдност


1
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е


№ 64

София, 10 юли 2018 г.


Петчленен състав от Върховният касационна съд и Върховният административен съд на Република България, в закрито съдебно заседание на двадесет и девети юни две хиляди и осемнадесета година, в състав :



ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛОЗАРА АНЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА ЗЛАТКОВА
ДАНИЕЛА АТАНАСОВА
ПЕТЯ ШИШКОВА
ВАЛЯ РУШАНОВА



при становището на прокурора от ВКП Мария Михайлова
като изслуша докладваното от съдия Д.Атанасова н.ч.д. № 552/2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.44, ал.1 от НПК и чл.135, ал.4 от АПК.
Образувано е по искане на Софийски районен съд за определяне от петчленен състав от съдии от ВКС и ВАС на подсъдността по а.н.д. № 20085/17г. по описа на СРС, НО-18 състав.
Прокурорът при Върховната касационна прокуратура е изразил становище, че компетентен да разгледа делото е РС - Стара Загора.
Петчленният състав от съдии при Върховния касационен съд и Върховния административен съд, намери следното:
Пред Районен съд- Стара Загора е било образувано а.н.д. № 3322/2017 г. по жалба на С. Т. срещу наказателно постановление № 1238а-803 от 20.10.2017г., издадено от Началник сектор “БДС” на ОД на МВР- гр.Стара Загора, с което за нарушение на чл.7, ал.1 от Закона за българските лични документи/ЗБЛД/, на основание чл.53, ал.1 от ЗАНН и чл.81, ал.2, т.2 от ЗБЛД е наложено административно наказание глоба в размер на 30 лева.
С определение № 1657 от 20.11.2017г. съдията-докладчик е прекратил производството пред РС-Стара Загора и е изпратил делото по подсъдност на РС-София, съгласно разпоредбата на чл.59 от ЗАНН.
Пред Софийски районен съд е било образувано а.н.д. № 20085/17г., по което с определение от 30.03.2018г., съдията-докладчик е постановил делото да се изпрати на ВАС за определяне на смесен петчленен състав, който да определи компетентния по подсъдност съд.
ВАС е изпратил делото на ВКС по компетентност, като с разпореждане председателят на второ наказателно отделение е отказал образуване и е върнал делото на СРС, предвид липсата на прекратителен диспозитив в горецитираното определение.
С определение от 22.05.2018г., съдията-докладчик при СРС е постановил определение, с което е прекратил съдебното производство по а.н.д. №20085/17г., и отново е изпратил делото на ВАС за разглеждане от смесен състав от съдии при ВКС и ВАС, който да определи компетентния да разгледа делото съд, съгласно правилата за родова и местна подсъдност.
Настоящото производство е образувано след като делото е било изпратено от ВАС по компетентност на ВКС.
Настоящият състав намира, че следва да разреши по същество въпроса за това кой е компетентният да разгледа жалбата на Т. съд, независимо от липсата на надлежен спор за подсъдност. Съдията-докладчик при СРС е имал задължението при направени констатации, че делото не му е подсъдно по правилата на родовата подсъдност, да го изпрати на съответния административен съд, а не на ВАС. Необходимо е обаче да се посочи, че споровете за подсъдност изискват бързина на разрешаването им. С оглед на процесуална икономия/предвид гореописаната хронология по движение на делото, само във връзка с определяне на подсъдност/, както и на необходимостта да се осигури разглеждането на делото по същество в разумни срокове, този състав намира, че не се налага ново връщане на делото на СРС на процесуално основание.
Съгласно разпоредбата на чл.84, ал.3 от ЗБЛД, който закон се явява специален по отношение на ЗАНН, установяването на нарушенията по ЗБЛД и издаването на наказателните постановления се извършва по реда, определен в ЗАНН, а обжалването им - по Административнопроцесуалния кодекс. Граматическото и логическо тълкуване на пълния текст на разпоредбата, в контекста на особеностите на предвидената в ЗБЛД процедура по реализиране на административнонаказателна отговорност, дава основание да се направи извод, че правилата на АПК са относими към процедурата по разглеждане и решаване на делото/макар да не е посочено изрично/, но не и досежно подсъдността, и по-точно родовата такава, която съгласно общите правила за обжалване на наказателните постановления - чл.59 от ЗАНН, е на районните съдилища. В този смисъл е и определение № 70 от 30.05.2018г. по ч.н.д. № 439/18г. на петчленен състав на ВКС и ВАС. Изложеното води до извод, че компетентен да разгледа жалбата на С. Т. е съответният районен съд, който в случая по правилата на местната подсъдност е Софийски районен съд, предвид посоченото в НП място на извършване на административното нарушение.
Водим от горното, петчленният състав от съдии при ВКС и ВАС

О П Р Е Д Е Л И :


ИЗПРАЩА прекратеното а.н.д. № 20085/17г. по описа на Софийски районен съд, 18 състав, за разглеждане и решаване от същия съд.
Определението не подлежи на обжалване.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.

3.

4.