Ключови фрази
Производства по чл. 306, ал. 1, т. 3 НПК * замяна на пробационна мярка

Р Е Ш Е Н И Е

236

София, 27 ноември 2018 година

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в съдебно заседание на ...деветнадесети ноември...... две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :ТАТЯНА КЪНЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ :ГАЛИНА ТОНЕВА
ПЕТЯ ШИШКОВА

при участието на секретаря….КРИСТИНА ПАВЛОВА.....…и на прокурора....МАРИЯ МИХАЙЛОВА......изслуша докладваното от съдия Кънчева касационно дело № 809 по описа за 2018 година и за да се произнесе взе предвид следното:


Производството е образувано по искане на Главния прокурор за възобновяване на вчнд № 98/ 2018 г. на Варненския апелативен съд, отмяна на постановеното по него решение поради допуснато съществено нарушение на закона- касационно основание по чл. 348 ал.1 т.1 от НПК и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура поддържа искането по изложените в него съображения.
Осъдената М. К. е депозирала писмено становище, в което излага съображения за неоснователност на искането на Главния прокурор.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като обсъди доводите в искането и се запозна с материалите по делото, установи следното:

С определение по чнд № 1513/2015 г. на Варненския окръжен съд са групирани наказанията, наложени на М. О. К. по нохд №№ 956/14 г. и 869/15 г. / и двете на ОС - Варна/, като е определено общо наказание лишаване от свобода за срок от две години и шест месеца, чието изтърпяване е отложено по реда на чл. 66 от НК за изпитателен срок от четири години. На осн. чл. 23 ал.3 от НК е присъединено наказанието глоба в размер на пет хиляди лева. На осн. чл. 67 ал.3 от НК съдът е постановил през изпитателния срок спрямо осъдената да се прилага пробационната мярка „задължителни периодични срещи с пробационен служител”.
С определение № 229/ 12.03.2018 г. по чнд № 209/ 18 г. Варненският окръжен съд уважил предложението на Председателя на пробационния съвет в гр. Варна за замяна на прилаганата пробационна мярка поради виновното й неизпълнение от осъдената К. и на осн. чл. 68 ал.3 от НК заменил частично отложеното наказание лишаване от свобода от две години и шест месеца с лишаване от свобода за срок от една година и три месеца.
По жалба на осъдената, с решение № 61/ 03.04.2018 г. по вчнд № 98/18 г. Варненският апелативен съд изменил определението, като заменил съпътстващата пробационна мярка „задължителни периодични срещи с пробационен служител” с пробационната мярка „поправителен труд” за срок от десет месеца при 10% удръжки от трудовото възнаграждение. Решението е влязло в сила на 03.04.2018 г. и не подлежи на касационно обжалване.

Процесуално допустимото искате е основателно.
Въззивният съд не е съобразил, че пробационната мярка „задължителни периодични срещи с пробационен служител” е постановена на основание чл. 67 ал.3 от НК и е следвало да се изпълнява в изпитателния срок на условното осъждане. В случая, тази мярка не е вид наказание по чл. 42а от НК, а е съпътстваща мярка за въздействие върху осъденото лице по време на изпълнението на отложеното наказание лишаване от свобода. Законът изрично сочи, че такава съпътстваща мярка може да бъде само една от изброените в чл. 67 ал.3 от НК, а именно- една от пробационните мерки по чл. 42а ал.2 т.1-4 от НК. Пробационната мярка „поправителен труд” е извън предвидените в чл. 67 ал.3 пробационни мерки, които могат да бъдат постановени през изпитателния срок, поради което с нея не може да бъде заменяна виновно неизпълняваната пробационна мярка за въздействие.
Въззивният съд е допуснал нарушение на закона, поради което искането на Главния прокурор е основателно. Същественото нарушение на материалния закон може да бъде отстранено от ВКС чрез изменение на атакуваното решение и определяне на друга пробационна мярка по чл. 67 ал.3 от НК. Касационният състав, като взе предвид обстоятелството, че М. К. е осъждана два пъти за извършени престъпления по чл. 354а ал.1 от НК прецени, че адекватната пробационна мярка, която да се изпълнява по време на изпитателния срок на условното осъждане е мярката по чл. 42а ал.1 т.4 от НК- „включване в програми за обществено въздействие”. Чрез изпълняване на тази мярка се създават условия за коригиране поведението на осъдената и преодоляване на зависимостта й от наркотични вещества.
Водим от гореизложеното и на основание чл. 425 ал.1 т.4 от НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение


Р Е Ш И :


ВЪЗОБНОВЯВА производството по внчд № 98/2018 г. на Варненския апелативен съд.
ИЗМЕНЯ решение № 61/03.04.2018 г., като заменя пробационната мярка „задължителни периодични срещи с пробационен служител”, наложена по чл. 67 ал.3 от НК с пробационната мярка „включване в програми за обществено въздействие”.
Решението не подлежи на обжалване.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: