Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нарушено право на участие * отмяна-ненадлежно представителство * договор за гледане и издръжка




Р Е Ш Е Н И Е


№ 285

София, 12.11.2015 година

Върховният касационен съд на Република България, IІІ гражданско отделение в съдебно заседание на девети ноември две хиляди и петнадесета година в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ИВАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА
ОЛГА КЕРЕЛСКА

при участието на секретаря Албена Рибарска
разгледа докладваното от съдията ДЕКОВА
гр.дело №3835 по описа за 2015 год.

Производството е по чл.303 и сл. ГПК.
Образувано е по молба на Р. Б. Г – Е. и Л. Е., за отмяна на влязло в сила решение, постановено на 23.03.2015г. по гр.д. №6828/2014г. на Районен съд - Бургас.
В молбата за отмяна се сочи отменително основание по чл.303, ал.1, т.5 ГПК. Излагат се твърдения, че молителите не са могли да участват в делото, не са били надлежно представлявани, не са могли да се явят лично или чрез повереник поради обстоятелства, които не са могли да преодолеят. Представят писмени бележки.
Ответникът по молбата за отмяна Р. С. Г счита, че молбата за отмяна следва да се остави без уважение по съображения, изложени в писмен отговор.
По подадената молба за отмяна Върховният касационен съд, състав на ІІІ гр.отд. намира следното:
Молбата за отмяна е процесуално допустима, но е неоснователна.
С решението, чиято отмяна се иска, е развален договор за прехвърляне на недвижим имот срещу гледане и издръжка, сключен с нотариален акт №165/1993 г., до размер на ½ ид. част от имота - апартамент №7 в [населено място], принадлежаща на ищцата-прехвърлител Р. Г, поради неизпълнение на задължението за гледане и издръжка спрямо нея от приобретателите Р. Георгиева – Е. и Л. Е..
Молителят Р. Г – Е. е основала молбата си за отмяна на твърденията, че поискала предоставяне на правна помощ по делото, но съдът оставил без уважение молбата й, който отказ молителката счита за неправилен и незаконосъобразен, а молителят Л. Е. – на твърденията, че Л. Е. поради заболяване е прикован трайно в инвалидна количка, като за нето се грижи Р. Г – Е., негова съпруга и състоянието му не позволява да отсъства от къщи. Твърденията в молбата за отмяна, че и двамата са поискали предоставяне на правна помощ, не се подкрепят от данните в кориците на делото - по отношение на Л. Е. липсват данни да е поискал предоставяне на правна помощ по делото.
Видно от данните по делото на Районен съд -Бургас, ответниците по иска Р. Георгиева – Е. и Л. Е. са получили преписи от исковата молба и доказателствата; като първата от тях е представила отговор на исковата молба, а впоследствие е поискала да й бъде предоставена правна помощ под формата на процесуално представителство делото, което искане е оставено без уважение с определение, постановено в съдебно заседание от 07.01.2015г., с указания, че подлежи на обжалване в едноседмичен срок от съобщението до нея. Преписите от определението, вкл. на немски език, са изпратени на ответниците и са редовно връчени, като във връзка с указания на съда в същия протокол, Р. Г-Е. е подала молба по делото /на стр.162 от делото/.
Според разпоредбата на чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК отмяна на влязло в сила решение може да се иска, когато страната вследствие нарушаване на съответните правила е била лишена от възможност да участва в делото или не е била надлежно представлявана, или когато не е могла да се яви лично или чрез повереник поради особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее. Отмяната по чл.303 и сл. ГПК е средство за защита срещу влезли в сила порочни решения. В разпоредбата на чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК са посочени три отделни основания за отмяна, в две от които, в резултат на нарушение на съдопроизводствени правила, страната не е била надлежно представлявана - представлявана е от лице без валидно възникнала представителна власт или от лице с последващо отпаднала, макар валидно възникнала, представителна власт /поради оттегляне, отказ/, в производството в което е постановен актът, подлежащ на отмяна, а в третата хипотеза – когато въпреки липсата на такова нарушение на съдопроизводствените правила от съда, страната не е могла да участва лично или чрез повереник, поради особени непредвидени обстоятелства,които не е могла да преодолее.
Твърденията за незаконосъобразност на определението на решаващия съд за оставяне без уважение искането за предоставяне на правна помощ, не се субсумират под нормата на чл.303, ал.1, т.5 ГПК. Предоставянето на правна помощ под формата на процесуално представителство по делото, е оставено без уважение като неоснователно с определение, което подлежи на самостоятелно обжалване и не е налице лишаване от участие в дело по смисъла на чл. 303, ал.1, т.5 ГПК, като основание за отмяна на постановеното решение по делото. Отделно от това, в случая не се е развил предвиденият в закона инстанционен контрол спрямо постановения съдебен акт поради процесуалното бездействие на страната, която не е упражнила правото да го обжалва.
Не е налице и третото основание за отмяна по чл.305, ал.1, т.5 ГПК. В случая доводите са, че страната не е могла да се яви по делото поради заболяването си и необходимостта за полагане на грижи за нея от съпругата – също ответник по делото. Причината за неявяването трябва да бъде внезапна и непреодолима или преодоляването й да е свързано за страната с рискове, които е неоправдано да се иска тя да понесе. В разглеждания случай сочената причината за неявяването на страната е „заболяване на Л. Е., поради което е прикован трайно в инвалидна количка, като за него се грижи другия ответник Р. Г-Е., негова съпруга и състоянието му не позволява да отсъствие от къщи”, което не сочи на внезапна причина за неучастие на Л. Е. по делото или за неявяване на Р. Г-Е. в съдебното заседание по делото.
При тези данни неоснователно се твърди от молителелите, че са нарушени правата им за участие по делото.
В молбата за отмяна се съдържат оплаквания за неправилност на влязлото в сила съдебно решение, които не са относими към никое от основанията за отмяна на влязло в сила решение, които са изрично посочени в закона.
Предвид изложеното молбата за отмяна по чл.303, ал.1, т.5 ГПК е неоснователна и следва да се остави без уважение.
Водим от горното, Върховният касационен съд, състав на ІІІ гр.отд.

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Р. Б. Г – Е. и Л. Е., за отмяна на основание чл.303, ал.1, т.5 ГПК на влязло в сила решение, постановено на 23.03.2015г. по гр.д. №6828/2014г. на Районен съд - Бургас..
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: