Ключови фрази
Контрабанда * отнемане на МПС като средство на престъплението


Р Е Ш Е Н И Е


№ 215


гр. София, 11 май 2012 год.


В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на дванадесети април две хиляди и дванадесета година, в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: САША РАДАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕРОНИКА ИМОВА
ПАВЛИНА ПАНОВА


при участието на секретаря ИВАНКА ИЛИЕВА и на прокурор от ВКП МАРИЯ МИХАЙЛОВА, изслуша докладваното от съдията ВЕРОНИКА ИМОВА наказателно дело №1742/2011 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред ВКС е ОБРАЗУВАНО по реда на чл. 420, ал. 1, вр. чл. 422, ал. 1, т. 5 НПК по искане на Главния прокурор на Република България за възобновяване на наказателното производство по НОХД№180 /2011 г. по описа на Окръжен съд - гр.Кюстендил и отмяна на постановеното определение в частта, в която на основание чл. 242, ал. 8 НК е отнет в полза на държавата лек автомобил „У.” , с рег.№ , собственост на Въоръжените сили на Република У., както и да бъде постановено връщане на автомобила на собственика и да бъде прекратено производството в тази част. По чл.420, ал.3 НПК е спряно изпълнението на споразумението по горепосоченото дело в частта за отнемането в полза на държавата на процесния лек автомобил.
В искането се изтъкват доводи за допуснато съществено нарушение на материалния закон по чл.348, ал. 1, т. 1 НПК, тъй като предметът на контрабандата е превозван с л.а „У.”, с рег.№ , който е собственост на въоръжените сили на Р У.. Действащите международни споразумения, уреждащи правоотношенията между Р България и Р У. при транзитно преминаване през територията на Р България от въоръжените сили на Р У., участващи в многонационалните сили за поддържане на мира – КФОР, забраняват отнемането на служебните транспортни средства, принадлежащи на съответната въоръжена сила.
ПРЕДСТАВИТЕЛЯТ НА ВКП в съдебно заседание поддържа искането по изложените в него съображения.
ОСЪДЕНИТЕ ЛИЦА Е. Г. И М. Н. - и двамата украински граждани, са редовно призовани по делото, чрез изпълнена съдебна поръчка. Видно от върнатите книжа, преписи от искането на Главния прокурор в превод от български на украински език и обратно, ведно с призовките за съдебното заседание на днешната дата, са връчени лично на всеки един от двамата осъдени. Уведомени са за правата им в производството по възобновяване на делото. В съдебните книжа са отразени волеизявленията им, че няма да упражнят правото си на лично участие по делото и искането им да се даде ход на делото без присъствието им и без да ползват услугите на адвокат на съдебното заседание пред ВКС.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, СЛЕД КАТО ОБСЪДИ ДОВОДИТЕ НА СТРАНИТЕ И ИЗВЪРШИ ПРОВЕРКА ЗА НАЛИЧИЕТО НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ВЪЗОБНОВЯВАНЕ, НАМЕРИ СЛЕДНОТО:
Искането за възобновяване, депозирано от Главния прокурор, е процесуално допустимо. Разгледано по същество е основателно.
С определение от 20.04.2011 год. по НОХД № 180/2011 г. на Окръжен съд гр.Кюстендил съдът е одобрил споразумение по реда на чл. 381 и следващи НПК между участващия в делото прокурор от ОП- гр.Кюстендил и защитниците на подсъдимите Е. Г. и М. Н. , съгласно което двамата подсъдими са признати за виновни в това, че на 01.04.2011 год. на ГКПП-Г., при предварителен сговор като съизвършители, са пренесли през границата на страната от Република М. за Република България стоки за търговски цели в големи размери - 481 стека /4810 кутии/ цигари марка „Партнер", на обща стойност 36 075 лв., укрити в управлявания от украинския гражданин Е. Г. лек автомобил марка „У.", с рег. № , собственост на Въоръжените сили на Република У., на стойност 14 400 лв., без знанието и разрешението на митниците, поради което и на основание чл. 242, ал. 1, б. "д" и „е" , във вр. чл. 20, ал. 2 НК и вр. чл.55, ал. 1, т. 1 и ал. З НК, всеки от подсъдимите е осъден на „лишаване от свобода" за срок от две години, чието изтърпяване, на основание чл. 66, ал. 1 НК, е отложено за срок от четири години, считано от влизане в сила на определението за одобряване на споразумението. Съгласно чл. 242, ал. 7 НК предметът на контрабандата - 4810 кутии цигари, на стойност 36 075 лв., е отнет в полза на държавата. Приложен е и чл. 242, ал. 8 НК като превозното средство, послужило за превозване на цигарите - л.а."У.", с рег.№ , собственост на Въоръжените сили на Р У., е отнето в полза на държавата.
Определението не е подлежало на обжалване и е влязло в сила на 20.04.2011 год., и не е проверявано по касационен ред.
ВКС намери, че определението на съда е постановено при съществено нарушение на закона - чл.348, ал. 1, т. 1 НПК.
При прилагане на гражданско-правната санкция - отнемането на превозното средство, послужило за извършване на контрабандата, в полза на държавата съдът неправилно е приложил местното право, което е в противоречие с международните договори, уреждащи отношенията във връзка със статута на средството на контрабандата или на митническото нарушение. В случая държавите България и У. са участници в многонационалните сили за поддържане на мира – КФОР в К.. И двете държави са подписали „Споразумение относно условията и реда за транзитно преминаване през територията на Р.. България на въоръжените сили на Р.. У., участващи в многонационалните сили за поддържане на мира /КФОР/., ратифицирано със закон, приет от 39-то НС на 22.01.2003 г., обнародвано и влязло в сила на 26.02.2003 г., поради което е станало част от националното право на РБ. Съдът е следвало да приложи нормативните изисквания на този международен договор, съгласно който превозните средства, принадлежащи на сухопътните сили на У. са част от нейните въоръжени сили и да не прибягва към отнемането им. Още повече, защото в споразумението е предвидена препращаща норма за неуредените случаи между двете договарящи държави относно приложимото право в „Споразумението между страните -членки на НАТО и страните партньори, участващи в „Партньорство за мир", относно статута на техните въоръжени сили” , което също е част от националното ни право, тъй като е ратифицирано, обнародвано и влязло в сила (обн. В ДВ. бр.121/19.12.97 г.). Съгласно чл.ХШ, т.4 от този договор , служебните транспортни средства, принадлежащи на въоръжената сила, задържани от властите на приемащата държава във връзка с нарушения на митническите или данъчните закони се предават на съответните власти на заинтересованата държава .
Нормата има пряко приложение към фактологията по процесния случай . По делото е прието са установено, че цигарите, предмет на контрабандата по НОХД № 180/2011 г. на Окръжен съд гр.Кюстендил са превозвани с л.а „У.”, с рег.№ - собственост на въоръжените сили на Република У., което е средство за осъществява изпълнителното деяние на престъплението, извършено от осъдените двамата украински граждани и принадлежи на въоръжените сили на У. . Българските власти, които са го задължали са били задължени да го предадат на властите на държавата на чиито въоръжени сили принадлежи .
ВКС изцяло споделя аргументите в искането за възобновяване, че горепосочените международни договори , които са част от националното ни обективно право, имат приоритетно приложение спрямо нормите на същото , когато им противоречат ( съгл. чл. 5, ал.4 от Конституцията на Р България). Като не е приложил нормата, която е следвало да бъде приложена, КОС съществено е нарушил закона. По смисъла на чл. 348, ал.1. т. 1, вр. с ал.2 НПК допуснатото касационно основание е и основание за възобновяване по чл. 422, ал.1, т. 5 НПК и за отмяна на атакуваното определението в частта по приложението на чл. 242, ал. 8 НПК на процесния автомобил.
Налице е основанието по чл. 422, ал. 1, т. 5, вр. чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК, поради което ВКС уважава искането и възобновява наказателното производство по отношение на частта от определението от 20.04.2011 год. по НОХД № 180/2011 г. на Окръжен съд гр.Кюстендил относно постановеното отнемане на средството на престъплението. Отменява атакуваната част от определението и прилага материалното право - съгласно чл.5, ал.4 от Конституцията и чл. ІІІ, т.4 от „Споразумението между страните - членки на НАТО и страните партньори, участващи в „Партньорство за мир", относно статута на техните въоръжени сили” служебното транспортно средство л.а „У.”, с рег.№ като средство на извършеното престъпление по чл. 242, ал. 1, б. "д" и „е" , вр. чл. 20, ал. 2 НК и вр. чл.55, ал. 1, т. 1 и ал. 3 НК по нохд№ 180/2011 г. на Окръжен съд гр.Кюстендил не подлежи на отнемане в полза на българската държава по правилото на чл. 242, ал. 8 НК. Поради особеният си статут на вещ, която е част от въоръжените сили на Република У. , същата подлежи на връщане на въоръжените сили на Република У..
Предвид горното и на основание чл. 422, ал. 1, т. 5, вр. чл. 348, ал. 1, т. 1 и чл. 425, ал. 1, т. 2 НПК, съставът на ВКС ,ІІІ н.о.

Р Е Ш И:

ВЪЗОБНОВЯВА производството по НОХД № 180/11 год. на ОС гр.Кюстендил и ОТМЕНЯВА постановеното по него определение от 20.04.2011 год. С КОЕТО е одобрено споразумение по чл. 381 и сл.НПК, САМО В ЧАСТТА, относно приложението на чл. 242, ал. 8 НК за отнемането в полза на държавата на средството на престъплението -л.а."У.", с рег.№ , собственост на Въоръжените сили на Република У. И ПОСТАНОВЯВА лекият автомобил "У.", С рег.№ , собственост на Въоръжените сили на Република У. ДА СЕ ВЪРНЕ от българските власти на собственика - Въоръжените сили на Република У..

Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ :