Ключови фрази
Безстопанственост * абсолютно нарушение на процесуални правила

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                              №  430

 

София, 18 ноември  2009 година

 

 

                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България, II наказателно     отделение, в съдебно заседание на 23 октомври, две хиляди и девета година, в състав:

 

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Лидия Стоянова

          ЧЛЕНОВЕ: Юрий Кръстев

Татяна Кънчева

 

 

при участието на секретаря Кр. Павлова

и в присъствието на прокурора Р. Карагогов

изслуша докладваното от председателя (съдията) Ю. Кръстев

наказателно дело № 438/2009 година.

 

Производството по чл. 346 и следващите от НПК, е образувано по обща касационна жалба на подсъдимите И. К. И., Б. Г. Т. и В. Д. П., чрез техния з. – адвокат Д, против въззивно решение на Варненския апелативен съд, постановено по внохд № 26/2009 г. Твърди се, че съдебният акт е необоснован, постановен в нарушение на закона и при допуснати съществени процесуални нарушения, като се иска да бъде отменен и делото върнато за ново разглеждане.

 

Представителят на Върховната касационна прокуратура е изразил становище, че жалбата е неоснователна и въззивният съдебен акт следва да бъде оставен в сила.

 

Повереникът на гражданския ищец – адвокат Х счита, че жалбата следва да се остави без уважение.

Върховният касационен съд в пределите на касационната проверка по чл. 347, ал. 1 НПК, за да се произнесе съобрази следното:

 

С решение № 75/28.05.2009 г., Варненският апелативен съд, наказателно отделение, е отменил присъда № 134/23.12.2008 г., постановена по нохд № 1625//2007 г., на Окръжен съд гр. В. в частта, с която подс. Атанас Т. Щ. , е бил признат за невинен за извършено деяние по чл. 225б, ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1 и оправдан по това обвинение на основание чл. 304 НПК, като е прекратил производството в наказателната и гражданската му части, на основание чл. 24, ал. 1, т. 3 НПК.

 

Потвърдил е присъдата в останалата й част.

По довода в жалбата за допуснато съществено процесуално нарушение:

 

Посоченото касационно основание - по чл. 348, ал. 1, т. 2 НПК,е подкрепено от данните по делото и е основателно. Възраженията се свеждат до твърдение за допуснати съществени нарушения по чл. 300 НПК.

Настоящата инстанция счита и тези възражения за основателни. При постановяване на съдебният акт от първоинстанционният съд, е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което води до отмяната му, както и на въззивното решение и връщане на делото за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание. Видно от приложените протоколи на Варненския окръжен съд – от 22.12.2008 г. и 23.12.2008 г., които са доказателствено средство за извършване на съответните действия, за реда по който са извършени и за събраните доказателства – чл. 131 НПК, съдът на основание чл. 302 НПК, в проведеното тайно съвещание е възобновил съдебното следствие /неправилно посочено в протокола „хода на делото по същество”/, давайки последна дума на подс. Щърков, тъй като е отсъствал в предходното съдебно заседание, когато е била дадена последна дума на останалите подсъдими. След като е бил изслушан подс. Щърков, съдът е следвало на основание чл. 300 НПК, да се оттегли на тайно съвещание, за да постанови присъдата си, което не е сторено видно от посочения съдебен протокол. Вместо това е вписана констатация на председателя на състава, че не е налице промяна в становищата на всички членове от съдебния състав от тайното съвещание, очевидно проведено преди възобновяване на съдебното следствие и последната дума на подс. Щърков и обявена присъдата. Следователно, след като се е позовал на чл. 302 НПК за възобновяване на съдебното следствие, първоинстанционният съд е следвало да изслуша отново съдебните прения и след това даде последна дума на всички подсъдими и от друга, след това да проведе ново тайно съвещание за постановяване на присъдата. В случая, не са изпълнени императивните разпоредби на процесуалния закон, посочени по – горе, а и грубо е нарушен чл. 300 НПК, като присъдата е постановена без да се проведе тайно съвещание след последната дума на подс. Щърков, с формирано вътрешно убеждение на проведено предходно такова. Допуснато е съществено процесуално нарушение от категорията на „абсолютните”, което опорочава първоинстанционният съдебен акт.

Ето защо, Върховният касационен съд счита, жалбата в тази й част за основателна, поради което въззивното решение и първоинстанционният съдебен акт, следва да бъдат отменени и делото върнато за ново разглеждане от друг състав на Варненския окръжен съд, от стадия на съдебното заседание.

 

С оглед на тези изводи не следва да бъдат обсъждани възраженията в жалбата за допуснати нарушения на закона.

 

Водим от горното и на основание чл. 354, ал. 1, т. 1 НПК, 2 наказателно отделение при Върховния касационен съд

Р Е Ш И :

 

О Т М Е Н Я въззивно решение № 75/ 28.05.2009 г., по внохд № 26/2009 г., на Варненския апелативен съд и присъда № 134/23.12.2008 г., по нохд № 1625/2007 г., на Варненския окръжен съд, наказателно отделение и ВРЪЩА делото за ново разглеждане от Окръжен съд Варна, от стадия на съдебното заседание.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:

Членове: