Ключови фрази
Предсрочно освобождаване * оставяне без разглеждане на искане за възобновяване * условно предсрочно освобождаване

3
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е - Р
№ 125

гр.София , 10 септември 2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, първо наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на девети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ПЕТРОВ
ЧЛЕНОВЕ: ХРИСТИНА МИХОВА
ДЕНИЦА ВЪЛКОВА

при секретаря МИРА НЕДЕВА и след становище на прокурора от ВКП Ст. АТАНАСОВА, като изслуша докладваното от съдия МИХОВА наказателно дело № 570/2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред ВКС е по реда на глава ХХІІІ на НПК.
Същото е образувано по повод постъпила молба от осъдения В. К. А. за възобновяване на съдебното производство по в.н.д. № 463/2020 г. по описа на Софийски апелативен съд. В молбата се сочи, че САС е постановил определение, с което неправилно е отхвърлил искането на осъдения да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание. Прави се искане за отмяна на определението на САС и възобновяване на производството по чл. 70 от НК.
В съдебно заседание пред Върховния касационен съд защитникът на подсъдимия поддържа молбата за възобновяване и пледира за нейното уважаване.
Прокурорът от Върховна касационна прокуратура пледира за оставяне на молбата без разглеждане, поради това, че същата е недопустима.
Осъденият В. А. поддържа молбата си и моли да бъде уважена, като счита, че неправилно е отказано от съда условното му предсрочно освобождаване.
Върховният касационен съд, след като обсъди направеното искане за възобновяване и доводите на страните, намери за установено следното:
С определение № 1364/30.04.2020 год., постановено по н.ч.д. № 1329/2020 год., по описа на Софийски градски съд е допуснато условно предсрочно освобождаване на осъдения В. К. А. от остатъка от наложеното му наказание „лишаване от свобода“ по н.о.х.д. №517/ 2013 год., по описа на СпНС в размер на 4 месеца и 18 дни, като в този размер е определен и изпитателен срок по чл. 70, ал. 6 от НК.
По жалба на началника на затвора гр. София срещу посоченото определение, в Софийски апелативен съд е образувано в.н.ч.д. № 463/2020 г. С определение № 181/ 13.05.2020 г., постановено по същото дело, въззивният съд е отменил първоинстанционния съдебен акт и е оставил без уважение искането на осъдения А. за предсрочно условно освобождаване.
Подаденото срещу определението на САС искане за възобновяване от осъдения А. е процесуално недопустимо.
В разпоредбата на чл. 419 от НПК изчерпателно са посочени съдебните актове, които могат да бъдат проверявани по реда на глава ХХХІІІ на НПК – „Възобновяване на наказателни дела“. Предмет на посочения „извънреден способ“ за контрол са влезлите в сила присъди и решения, както и определенията, посочени изрично в определени текстове на НПК или чрез препращане към визираните в чл. 341, ал.1 от НПК. Определенията, постановявани в производството по чл. 440 от НПК, с които се отказва или уважава искане за условно предсрочно освобождаване, независимо от кого е направено то, не попадат в категорията на съдебните актове, подлежащи на възобновяване. Това законодателно решение не е случайно, а е свързано с особеностите на производството по чл. 440 от НПК, което е специфично по своя характер и се отнася към сферата на наказателноизпълнителната дейност на държавата. Правните последици от него засягат единствено наказателното изпълнение, нямат отношение към вината и наказанието и не влияят върху влязлата в сила присъда. Условното предсрочно освобождаване е частичен отказ на държавата от изпълнение на остатъка от наложеното наказание, но това освобождаване не е окончателно. Изпълнението или неизпълнението на остатъка от наложеното наказание, от изтърпяване на което осъденият е бил освободен, зависи от неговото поведение в определения му изпитателен срок. Съдът разполага с възможност да приведе в изпълнение неизтърпяната част от наказанието, в случай, че преценката за поправянето на осъдения се окаже неправилна. Поради това, законодателят не е предвидил възможност за възобновяване на производството по искане на прокурора или на началника на затвора при допуснато предсрочно условно освобождаване. От друга страна, правата на осъдения също са защитени, чрез предоставената възможност, предвидена в разпоредбата на чл. 441 от НПК, при отказ на съда да постанови условно предсрочно освобождаване, в шест месечен срок от влизане в сила на определението, отново да бъде поискано такова.
С оглед на изложеното, поради това, че определението, с което е отказано условно предсрочно освобождаване на осъдения, не подлежи на възобновяване, направеното в тази насока искане е недопустимо и следва да бъде оставено без разглеждане, а производството прекратено.
По посочените съображения Върховният касационен съд, І – во наказателно отделение



О П Р Е Д Е Л И:



ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата на осъдения В. К. А. за възобновяване на производството по в.н.о.х.д. № 463/2020 г., по описа на Софийски апелативен съд.
ПРЕКРАТЯВА производството по н. д. 570/2020 г. по описа на Върховния касационен съд.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1.


2.