Ключови фрази
отмяна-нарушено право на участие * Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК

Р Е Ш Е Н И Е

                                Р    Е    Ш   Е  Н   И  Е

 

                                    № 790

 

                      София, 02. 11. 2009 година

 

 

                                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение, в открито заседание на дванадесети октомври две хиляди и девета година в състав:

 

                                   

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТЕОДОРА НИНОВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:  ДИЯНА  ЦЕНЕВА

                                                               ВАСИЛКА ИЛИЕВА

 

 

при секретаря Виолета Петрова

и в присъствието на прокурора

изслуша докладваното от съдията ВАСИЛКА ИЛИЕВА

гр.дело №  2230/2008 година.

 

 

Производството е по чл. ал.231 ал.1 б.”е” ГПК / отм./.

Образувано е по молба на С. К. М. и И. Д. Б. за отмяна на влязлото в сила решение № 248 от 08.01.2004 г. по гр. д. № 1306/2003 г. на съд.

Поддържа се, че били лишени от възможността за въззивно обжалване,тъй като не били уведомени за постановеното решение лично,а обявлението е било изпратено на пълномощника им адв. Р,който не е подал жалба. Излагат съображения в тази насока.

Ответниците по молбата за отмяна И. А. А. и Д. И. Б. не изразяват становище.

Върховният касационен съд, състав на първо гражданско отделение намира, че молбата за отмяна е допустима и подлежи на разглеждане, тъй като е подадена от заинтересувана страна и в рамките на преклузивния срок по чл.232 ал.1 ГПК/отм./.

Разгледана по същество, молбата е неоснователна.

Според текста на чл. 231, ал. 1, б. "е" ГПК (отм.) заинтересованата страна може да иска отмяна на влязло в сила решение когато страната, вследствие нарушаване на съответните правила, е била лишена от възможност да участва в делото или не е била надлежно представлявана, или когато не е могла да се яви лично или чрез повереник по причина на препятствие, което не е могла да отстрани. Разглежданият случай не попада в приложното поле на разпоредбата. Молителите са ангажирали адвокат по делото с договор за правна защита и съдействие № 9759/28.11.2003 год.,който да ги представлява до окончателното свършване на делото във всички инстанции. Съобщението за изготвеното решение е връчено на адв. Й в качеството му на процесуален представител на молителите – ответници в първоинстанционното производство на 15.01.2004 год.,като в 14 дневния срок за обжалване,който е изтекъл на 29.01.2004 год.не е депозирана въззивна жалба. Едва на 22.04.2004 год. по реда на чл.23 ГПК/отм./пълномощното е оттеглено. Следователно за всички съдопроизводствени действия молителите са били уведомени по реда, който е предвиден в ГПК- чл.46 и чл.52 ГПК/отм./,а процесуалното бездействие на пълномощника в законоопределения срок не предполага защита по реда на чл.231 ал.1 б.”е” ГПК.

По изложените съображения молбата за отмяна е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

Водим от горното Върховният касационен съд, състав на I г.о.

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на С. К. М. от с. Е.,общита С. З. и И. Д. Б. от гр. С. за отмяна на влязлото в сила решение № 248 от 08.01.2004 г. по гр. д. № 1306/2003 г. на С. районен съд.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: