Ключови фрази
Регистрация на политическите партии в регистъра на политическите партии в СГС * политическа партия- обжалване на решение за отказ за вписване на обстоятелства


1
Р Е Ш Е Н И Е

№ 383

гр. София, 27.12.2018 година


В ИМЕТО НА НАРОДА


ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република БЪЛГАРИЯ, Търговска колегия, Второ отделение в открито съдебно заседание на двадесет и първи декември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА
ЧЛЕНОВЕ: КОСТАДИНКА НЕДКОВА
АННА БАЕВА

при участието на прокурор РАЕВА със секретар СОФИЯ СИМЕОНОВА като изслуша докладваното от съдия ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА т. дело № 3050 по описа за 2018г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 18 от Закона за политическите партии.
Образувано е по касационна жалба на Политическа партия „Правото“ /Права Реформи Алтернатива Възможности Отговорност Толерантност и Обединение/ чрез адв. М. П. К. срещу решение от 19.11.2018г. по ф. дело № 55/2018г. /погрешно посочено ф. дело № 55/2017г./ на Софийски градски съд, VI-4 състав, с което е отказана регистрация на Политическа партия „Правото“ /Права Реформи Алтернатива Възможности Отговорност Толерантност и Обединение/ чрез вписване в публичния регистър на политическите партии в СГС, поискано със заявление вх. № 124004/28.09.2018г.
Касаторът излага оплаквания за неправилност на решението поради нарушение на материалния закон – чл. 15, ал. 3, т. 7 и чл. 11, ал. 3 ЗПП. Поддържа становище, че съдът недопустимо е разширил формалните законови изисквания за регистрация на политическите партии. Релевира доводи, че разпоредбата на чл. 15, ал. 3, т. 7 ЗПП изисква представяне на списък, съдържащ трите имена, ЕГН и постоянен адрес на не по-малко от 2 500 членове, чиято автентичност е потвърдена по реда на т. 8, но в закона няма предвидено изискване списъците на лицата, които са се подписали за членове, да не могат да бъдат представяни отново, ако същите преди това са били представени и е постановен отказ. Поддържа също, че с отказа за регистрация на политическата партия СГС е нарушил правото на свобода на сдружаването, като е лишил гражданите – членове на партията от ефикасни вътрешноправни средства на защита. Касаторът прави оплакване, че съдът тенденциозно и произволно е изискал приложението на т. дело № 350/2017г. на СГС, VІ-16 състав и по този начин е нарушил принципите на правото за равен и справедлив процес.
По отношение на изводите за декларациите по чл. 11 ЗПП излага и съображения, че систематичното и смислово тълкуване на разпоредбата на чл. 11, ал. 1 и ал. 2 ЗПП във връзка с чл. 15, ал. 3, т. 5 ЗПП води до извода, че декларацията по чл. 11 ЗПП касае удостоверяване на присъединяването към подписката за образуване на политическата партия.
Поддържа, че присъствието най-малко на 500 граждани с избирателни права, подписали декларацията по чл. 11, ал. 2 ЗПП, на У. събрание съгласно чл. 12, ал. 2 З. е установено с протокола на У. събрание и Мандатната комисия.
По въпроса дали декларацията е приета от И. комитет прави оплакване, че съдът не е обсъдил протокола и публикацията във в. „Сега“ веднага след събранието на И. комитет.
Касаторът твърди, че решението е постановено в противоречие с решение № 49/08.03.2013г. по т. д. № 1250/2013г. и решение № 105/28.08.2015г. по т. д. № 1974/2015г. на ВКС, ТК, ІІ т. о.
Моли решението на СГС да бъде отменено и вместо това да бъде вписана в регистъра на политическите партии Политическа партия „Правото“ /Права Реформи Алтернатива Възможности Отговорност Толерантност и Обединение/ по заявление вх. № 124004/28.09.2018г., с председател М. П. К., изпълнителния и контролния съвет.
Представителят на Върховна касационна прокуратура изразява мнение за неоснователност на касационната жалба и правилност на обжалвания съдебен акт. Поддържа становище, че не е изпълнен сложният фактически състав за регистрация на политическата партия, тъй като доказателствата от предходните охранителни производства са неотносими, и не са представени доказателства, установяващи членската маса на партията към настоящия момент, респективно към последното учредяване през м. септември 2018г.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, като обсъди направените оплаквания и извърши проверка на обжалвания съдебен акт, констатира следното:
Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е в срока по чл. 18, ал. 1 ЗПП от надлежна страна срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт.
Разгледана по същество, касационната жалба е неоснователна.
С обжалваното решение Софийски градски съд е отказал вписване в регистъра на политическите партии на регистрация на Политическа партия „Правото“ /Права Реформи Алтернатива Възможности Отговорност Толерантност и Обединение/ чрез вписване в публичния регистър на политическите партии в СГС, поискано със заявление вх. № 124004/28.09.2018г. За да откаже вписване на политическата партия, СГС е приел, че императивните изисквания на закона не са спазени, като от представените по делото писмени доказателства не се установява наличието на всички предвидени в закона предпоставки. Изложил е следните аргументи:
1/ Не е изпълнено изискването на чл. 15, ал. 3, т. 7 ЗПП и не е установен актуалният към момента членски състав, тъй като представените по делото списъци на членове са същите списъци на членове, които са били представени по ф. дело № 350/2017г. на СГС, VI-16 състав във връзка с предходното учредяване на партията, по което е постановен отказ за регистрация.
2/ Изискването за набиране на членска маса от минимум 2 500 членове не е спазено, тъй като списъците на членовете са изготвени преди учредителната декларация от 01.07.2018г., преди публикуването й във в. „Сега“, брой 154 от 04.07.2018г. и преди провеждане на учредителното събрание на 23.09.2018г., на което е приет представения със заявлението Устав на политическата партия.
3/ Инициативният комитет не е приел образец на декларация за индивидуално членство по чл. 11, ал. 2 ЗПП, поради което не може да се извърши проверка дали представените по делото декларации са по утвърден от инициативния комитет от 01.07.2018г. образец.
4/ Липсват данни, че представените декларации за членство на лицата, участвали в инициативния комитет от 01.07.2018г., са подписани от лицата в качеството им на членове на инициативния комитет от 01.07.2018г., приел учредителната декларация. Поради това, че представените декларации са за членство в неучредената политическа партия, заявена за вписване с молба по ф. дело № 350/2017г. на СГС, VI-16 състав, по което е постановен отказ, не е изпълнено изискването на чл. 11, ал. 3 ЗПП /декларациите на членовете на инициативния комитет да са подписани след учредителната декларация и преди нейната публикация в национален ежедневник, т. е. в случая между 01.07.2018г. и 23.09.2018г./.
5/ Не са представени декларации на най-малко 500 граждани с избирателни права по чл. 11 ЗПП, подписани след приемане на учредителната декларация /01.07.2018г./ най-късно до провеждане на учредителното събрание /23.09.2018г./. Представените по делото декларации за индивидуално членство предхождат учредителната декларация от 01.07.2018г.
Обжалваното първоинстанционно решение е правилно, постановено при спазване на материалния закон, не са допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и е обосновано. Изводите на Софийски градски съд са съобразени с разпоредбите на чл. 11, ал. 1, 2 и 3 и чл. 15, ал. 3, т. 7 ЗПП.
Учредяването и регистрирането на една политическа партия представлява сложен фактически състав, който включва множество предвидени в ЗПП юридически факти. За да бъде учредена и регистрирана в регистъра на политическите партии новообразувана политическа партия, следва да бъдат спазени предвидените в ЗПП императивни изисквания, като бъдат осъществени необходимите юридически факти и съответните правни и фактически действия в определена съобразно специалния закон поредност, а именно:
1/ Предприемане на инициатива за учредяване на политическа партия от най-малко 50 граждани с избирателни права съгласно българското законодателство, които образуват инициативен комитет /чл. 10, ал. 1 ЗПП/.
2/ Приемане от инициативния комитет на учредителна декларация, изготвена в писмена форма, в която се определят основните принципи и цели на политическата партия /чл. 10, ал. 2 и 3 ЗПП/.
3/ Публикуване от инициативния комитет на приетата учредителна декларация най-малко в един национален ежедневник и откриване на подписка за набиране на членове-учредители /чл. 10, ал. 4 ЗПП/.
4/ Присъединяване на български граждани с избирателни права съгласно българското законодателство към подписката чрез саморъчно попълнена и подписана декларация за индивидуално членство по образец, утвърден от инициативния комитет, до провеждането на учредителното събрание /чл. 11, ал. 1 ЗПП/. Такава декларация следва да бъде подписана и от членовете на инициативния комитет /чл. 11, ал. 3 ЗПП/.
5/ Провеждане на учредително събрание на територията на Република България в срок от три месеца от датата на приемане на учредителната декларация, на което присъстват най-малко 500 граждани с избирателни права съгласно българското законодателство, подписали декларация по чл. 11 ЗПП /чл. 12, ал. 1 и 2 ЗПП/. Приемане от учредителното събрание на устав с предвиденото в чл. 14, ал. 1 ЗПП съдържание и избор на ръководни и контролни органи на политическата партия /чл. 13, ал. 1 и 2 ЗПП/.
6/ Подаване в СГС на писмена молба от органа на партията, който съгласно устава я представлява, в срок до три месеца от датата на провеждане на учредителното събрание, с приложени към нея документи, посочени в чл. 15, ал. 3 ЗПП, като освен декларациите за индивидуално членство по чл. 11 ЗПП /чл. 15, ал. 3, т. 5 ЗПП/, следва да бъде представен и списък, съдържащ трите имена, ЕГН и постоянен адрес на не по-малко от 2500 членове /чл. 15, ал. 3, т. 7 ЗПП/.
Предвид посочените императивни изисквания за последователно осъществяване на определените правни и фактически действия и конкретните юридически факти, се налага извод, че набирането на членове-учредители и подписването на декларациите за индивидуално членство по образец, утвърден от инициативния комитет, следва да бъде осъществено в периода след публикуването на приетата от инициативния комитет учредителна декларация най-малко в един национален ежедневник и откриването на подписка за набиране на членове-учредители до провеждането на учредителното събрание. Целта на декларацията за индивидуално членство в съответната политическа партия е гражданите не само да изразят волята си да членуват в конкретна политическа партия, но и да приемат основните принципи и цели на тази политическа партия, изложени в конкретната учредителна декларация, и изрично да заявят, че към съответния релевантен момент не членуват в друга политическа партия. Поради това и с оглед динамичния характер на членската маса на всяко едно обединение на граждани, представляваща променлива величина, подписаните преди учредителната декларация от 01.07.2018г. декларации по чл. 11 ЗПП във връзка с членство при предходните учредявания на партията, т. е. декларациите за членство, представени по ф. дело № 350/2017г. на СГС, VI-16 състав и по ф. дело № 27/2018г. на СГС, VІ-17 състав, не отговарят на императивното изискване на чл. 11, ал. 1 и 2 ЗПП. В протокола на мандатната комисия от 23.09.2018г. и протокола от учредителното събрание от същата дата изрично е посочено, че са подписани декларации по чл. 11 ЗПП от 745 граждани, които са проверени по ф. дело № 27/2018г. на СГС и се намират в томове І, ІІ и ІІІ към делото. Тези декларации не могат да бъдат зачетени в настоящото производство по регистрация на Политическа партия „Правото“ /Права Реформи Алтернатива Възможности Отговорност Толерантност и Обединение/, образувано въз основа на заявление вх. № 124004/28.09.2018г., защото са изготвени и подписани преди приемането на процесната учредителна декларация, т. е. преди 01.07.2018г., в предходни процедури по регистрация и във връзка с друго учредително събрание. Касае се до три отделни охранителни производства за регистриране на политическа партия, образувани въз основа на отделни заявления и различни учредителни събрания. За да бъде регистрирана политическата партия, учредена на определено учредително събрание, е необходимо да са осъществени в предвидената в З. поредност определени юридически факти, правни и фактически действия. Извършените на предходно учредително събрание действия или попълнените и подписани в предходна процедура по учредяване на политическата партия документи /декларации по чл. 11 и списъци по чл. 15, ал. 3, т. 7 ЗПП/ са неотносими към последваща процедура по учредяване и регистрация на политическата партия.
Същите съображения се отнасят и за декларациите по чл. 11, ал. 3 във връзка с ал. 1 ЗПП, които следва да подпишат и членовете на инициативния комитет, тъй като представените декларации са за членство в политическата партия, заявена за вписване със заявлението по ф. дело № 350/2017г. на СГС, VI-16 състав, по което е постановен отказ.
Целта на представянето на списък, съдържащ трите имена, ЕГН и постоянен адрес на не по-малко от 2500 членове съгласно чл. 15, ал. 3, т. 7 ЗПП като необходим документ към молбата за регистрация на партията, е да бъде удостоверено наличието на определения минимален брой от 2 500 членове, които заявяват воля за присъединяване към постигането на определените в конкретния устав на партията принципи и цели, приет на учредителното събрание от 23.09.2018г. Независимо от идентичността на основните принципи и цели, приети на предходното учредително събрание на партията /в предходната процедура на учредяване на партията/, и тези, предвидени в приетия на 23.09.2018г. устав, представените по ф. дело № 350/2017г. на СГС, VI-16 състав списъци на членовете, които са били набрани за предходното учредяване на партията, не удостоверяват, че към момента на учредителното събрание от 23.09.2018г. и респективно към момента на подаване на заявление вх. № 124004/28.09.2018г. съществува членска маса с минимален брой 2 500 членове, изразили воля за присъединяване към постигането на целите, посочени в учредителната декларация от 01.07.2018г., съответно устава, приет на учредителното събрание от 23.09.2018г.
Поради това, че представените декларации за индивидуално членство по чл. 11 ЗПП и списъци, съдържащи трите имена, ЕГН и постоянен адрес на не по-малко от 2500 членове, са изготвени и подписани преди приемане на учредителната декларация и се отнасят до предходно учредяване на политическата партия, същите не отговарят на императивните изисквания на чл. 11 и чл. 15, ал. 3, т. 5 и 7 ЗПП. След като не е осъществен фактическият състав за регистрация на Политическа партия „Правото“ /Права Реформи Алтернатива Възможности Отговорност Толерантност и Обединение/, то постановеният от първоинстанционния съд отказ е законосъобразен. В този смисъл изводът на СГС, че е недопустимо факти от фактическия състав за първата поискана регистрация, която е отказана, да послужат като основание за вписване на политическата партия по последваща молба за регистрация, е правилен.
Д. на касатора, че с отказа за регистрация на политическата партия СГС е нарушил правото на свобода на сдружаването, като е лишил гражданите – членове на партията от ефикасни вътрешноправни средства на защита, е неоснователен. Правото на свобода на сдружаването е осигурено от законодателя чрез последователната поредица от действия и осъществяването на предвидените в закона юридически факти като елементи на сложния фактически състав на регистрацията на една политическа партия. При неосъществяване на някой от юридическите факти не може да се приеме, че фактическият състав е налице.
Прилагането на т. дело № 350/2017г. на СГС, VІ-16 състав не представлява съществено нарушение на съдопроизводствените правила по смисъла на чл. 281, т. 3 ГПК и не обосновава извод за нарушаване на принципите на правото за равен и справедлив процес. От една страна, самият заявител се е позовал на представени преди това декларации по чл. 11 и списъци по чл. 15, ал. 3, т. 7 ЗПП по ф. дело № 27/2018г. на СГС, VІ-17 състав, посочени в кой том и лист от делото се намират, а от друга страна, регистърният съд на основание чл. 533 и 534 ГПК има право по своя инициатива да събира доказателства, както и да изиска молителят да потвърди с декларация изложените от него обстоятелства. Съгласно чл. 533 ГПК съдът е длъжен да провери дали са налице предпоставките за вписване на исканите обстоятелства, в случая регистриране на политическата партия. Регистърната проверка има за цел да предотврати незаконосъобразните и неистински вписвания и се отнася до това дали при учредяване и регистриране на политическата партия са съобразени императивните изисквания на закона, дали юридическите факти от сложния фактически състав са осъществени в тяхната поредност. Проверката, извършвана в охранителното производство, обхваща въпросите относно спазване на цялата процедура за регистрация на политическата партия, предвидена в ЗПП, поради което съдът има правомощия да събира доказателства.
Изложеният от касатора довод за противоречие на обжалвания съдебен акт на практиката на ВКС, обективирана в решение № 49/08.03.2013г. по т. д. № 1250/2013г. и решение № 105/28.08.2015г. по т. д. № 1974/2015г. на ВКС, ТК, ІІ т. о., е неоснователен. Посочените решения са неприложими към настоящия случай, тъй като в тях не е разгледан въпросът дали декларации за индивидуално членство по чл. 11 ЗПП и списъци по чл. 15, ал. 3, т. 7 ЗПП, изготвени в процедура по предходно учредяване на политическата партия, са относими към последваща процедура по учредяване и регистрация на политическата партия и в този смисъл дали отговарят на императивните изисквания на чл. 11 и чл. 15, ал. 3, т. 5 и 7 ЗПП.
Поради изложените съображения настоящият съдебен състав приема, че не е осъществен сложният фактически състав на исканата със заявление вх. № 124004/28.09.2018г. регистрация на политическата партия. Следователно решението на Софийски градски съд – предмет на настоящата касационна жалба е правилно – съобразено е с материалния закон, не са допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и е обосновано, поради което тряба да бъде оставено в сила.
Мотивиран от горното, Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, Второ отделение

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА решение от 19.11.2018г. по ф. дело № 55/2018г. /погрешно посочено ф. дело № 55/2017г./ на Софийски градски съд, VI-4 състав.
РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1.


2.